Kitap Dünyası 

Pratik Enneagram -Enneagram ile Bireysel Tanımlama

Son zamanların en etkili bireysel tanıma sistemini her yönüyle ele alan “Pratik Enneagram -Enneagram ile Bireysel Tanımlama Kitabı Tüm Kitapçılarda Tria Psikoloji ve Enneagram Türkiye’nin kurucusu olan yazar Dr. Mehmet Özdemir tarafından kaleme alınan Pratik Enneagram- Enneagram ile Bireysel Tanımlama” kitabı Tuti Kitap’ tan çıktı.  Çok eski zamanlardan beri insanlar “Nasıl biriyim, ben kimim, beni diğerlerinden ayıran özelliklerim nedir?” gibi soruların cevabını bulmaya azmetmişlerdir. Bu gayretlerin sonucunda farklı farklı düşünceler üretip tutarlı bir sistem oluşturma çabasına girmişlerdir. Enneagram sistemi, bireylerin doğuştan gelen mizaç özelliklerini ve bu özellikler çerçevesinde ortaya çıkan kişilik tiplerini ortaya koymaya çalışan bir Bireysel Tanımlama (BİTA) Sistemi.  Yazar bu son derece etkili sistemi pratik ve sade bir dille kaleme aldığı bu eserinde tüm bilgileri  hem teorik hem de uygulamalarda elde ettiği veriler yönünden ince eleyip sık dokuyarak oluşturduğunu dile getiriyor.  Enneagram şu an American Journal of Psychiatry gibi bilimsel anlamda en üst seviyedeki akademik dergilerde, hakkında makale yayınlanan bir kişilik kuramı olarak dikkat çekmektedir. Dünyanın farklı ülkelerinde, farklı bilim dallarında, üzerine yüzlerce doktora ve yüksek lisans tezi yapılan, insanın olduğu her yerde kullanılan bir sistem halinde göze çarpmaktadır. Yazar Dr. Mehmet Özdemir “Genellikle bana “Enneagram’ı nerede kullanabiliriz?” gibi bir soru geldiğinde, “İnsanın olduğu her yerde... cevabını veririm” diyor. “İnsanı tanımlamak zor, kendimizi tanımaksa en çetin görevlerimizden biri. İnsanlığın şafağından beri belki de en çetrefilli meselemiz bu oldu. Kişiliğimiz, mizacımız, karakterimiz, bizi biz yapan özellikler neden böyle? Nasıl şekilleniyor, bize neler anlatıyorlar? İnsanlık bu alanda sadece bilimsel yöntemlerle değil, bilim öncesi toplumlarda da devasa boyutlarda bilgi biriktirmiş gibi görünüyor. Enneagram da bu bilgi alanlarından bir tanesi. İnsanı tanımlamak ve insanın kendini tanıması için çok güçlü bir araç. Elbette tüm kadim gelenekler gibi ancak ustaların elinde, sınırları dahilinde ve yeni bilimsel anlayışların ışığında uygulandığı takdirde yeni dünyada bize yeni kapılar açabilecek bir bilgelik. Dr. Mehmet Özdemir, bu alanın dünyadaki en usta uygulayıcılarından biri ve bu kitabıyla kendini tanıma yolculuğundaki her insana paha biçilmez bir yol haritası sunuyor. Pratik Enneagram okunup bırakılacak değil, sürekli çevremizde bulundurmak isteyeceğimiz kitaplardan…” Sinan Canan, Prof. Dr., Üsküdar Üniversitesi & AçıkBeyin

Mehmet Özdemir kimdir?

İş hayatında üst düzey yöneticilik yaptığı sırada, Delf Tapınağı’nda yazılı olan “Kendini bil.” sözü ile karşılaşmasıyla başladı, kendine ve insanın özünü anlamaya dair yolculuğu... Bu yolculuk sırasında gerek yurt içinde gerekse yurt dışında pek çok eğitime katıldı. İnsanı tanıma ve insan davranışlarını analiz etme konusunda 2008 yılında kendine iki farklı alan belirledi: Beden dili ve Enneagram. İlerleyen süreçte, kendini tanıma yolculuğu ile alakalı çalışmaları devam ederken akademik hayata yeniden döndü. Yaptığı bilimsel çalışmalar Nature Materials, Advanced Functional Materials gibi dünyanın en prestijli akademik dergilerinde yayınlandı. Advanced Materials and Nanotechnology Engineering alanında yaptığı doktora tezi Türkiye’de en iyi çalışma seçilip ödüle layık görüldü. Bilimsel çalışmalarının yanında ilk kitabı Sessiz Güç Beden Dili kitabını 2014 yılında çıkardı. Doktora sırasında Profesyonel Koçluk eğitimlerini ICF (Uluslararası Koçluk Federasyonu) akredite koçluk okullarından aldı. Birçok holdingde ve şirkette eğitimler verdi; üst düzey yöneticilere koçluk yaptı. Yaptığı koçluk seansları sonrasında 2019 yılında ICF akredite PCC unvanlı koç oldu. 2008 yılında tanıştığı Enneagram kişilik kuramı ile alakalı sürekli araştırmalar yaptı, makaleler okudu, yeni şeyler öğrendi. Makalelerde ve kitaplarda öğrendiği bilgilerin insan üzerine yansımasını sorguladı. Kendi gördüğü eksikliklerden yola çıkarak, Enneagram Türkiye’de uygulanan kuramını oluşturdu. Bu sistemi akademik derinlikte inceleyip yeniden kurguladı; yaptığı analiz görüşmelerinin desteğiyle besleyerek sistematik ve kolayca anlaşılabilir bir hale getirdi. Yine doktora öncesi ve doktora sırasında dört binden fazla insanla bire bir seanslar yaptı. Halen yıllık ortalama 500 yeni danışanla çalışmalarına devam ediyor. Gerek beden dili gerek Enneagram konusunda İtalya, Kore gibi farklı ülkelerde çalışmalar gerçekleştiren Mehmet Özdemir, şu an Tria Psikoloji ve Enneagram Türkiye’nin kurucusu olarak koçluk ve Enneagram üzerine eğitim, danışmanlık, test ve raporlama çalışmalarını sürdürüyor.

Erik Ağacı Siyah Köpek ve Bulut

Çiler Çelikler’in Erik Ağacı ve Siyah Köpek ve Bulut adlı kitabı Yeni İnsan Yayınevi’nden çıktı. Kitap tanıtım bülteninde şöyle aktarılıyor : Bu bir masal kitabı. Evet masal; hani şu bir dilek dilenen, ağaçların ve hayvanların konuştuğu, bulutlara seyahat edilen masallardan… Yalnız şimdiden söyleyelim, bildiğiniz masallara pek de benzemiyor; prensesler, beyaz atlı prensler, kötü cadılar yok bu masalda. Peki ne mi var? Birkaç kez ağaca, ardından bir sokak köpeğine, sonra bir kediye ve sonunda da bir buluta dönüşen bir kızın hikâyesi. Bu bir macera kitabı. Evet macera. Yaşadığımız dünyanın güzelliklerini daha yakından görebileceğimiz; içinde karı, yağmuru, baharın çiçeklerini, çocuk cıvıltılarını barındıran bir macera. Mizahî dili ve eğlenceli illüstrasyonlarıyla Erik Ağacı, Siyah Köpek ve Bulut, sizden uçsuz bucaksız evrendeki yerinizi bulacağınız bir mola vermenizi istiyor.” Bu başarılı eseri mutlaka okuyun. 

Müzik Dünyası 

DENİZ DERİN ‘den El Olurum 

1987 Malatya doğumlu güzel  sanatçı  DENİZ DERİN ,Çocukluğundan beri ilgi duyduğu mesleğe adım atmak için Üsküdar musiki cemiyetinden ders aldı.En büyük sınavını vokallik yaparak verdiğini açıklayan genç sanatçı,sahne en büyük staj o yüzden vokallik ,normal şarkıcı olarak okumaktan daha zor diye belirtiyor,asıl mesleği olan Estetisyenlik mesleğine  sahne yoğunluğundan devam edemeyen  sanatçı  ,Müzik benim için nefes almak gibi,olmazsa olmazım diyen DENİZ DERİN ilk albüm ‘GÜLE GÜLE ’ ve 2. albüm Sevgili NAŞİDE GÖKTÜRK ,ün eseri ‘YÜREGİM REHİN ‘  ile büyük ilgi gören sanatçı,3.Sıngle eseri ‘AFTOS’ ve 4. Sıngle ‘EL OLURUM’  eserini Söz Müzik : Beril Tanrıverdi  Aranjör :Kadir Doğan Mix : Volkan Akyüz  ve  Klip yönetmeni : Eren Ergin Fotoğraflar ve Görüntü yönetmeni : Murat Arık, Ve her eserinde olduğu gibi büyük titizlikle hazırlanan sanatçı ,bugün itibariyle SIR MÜZİK etiketi ile tüm dijital platformlarda yerini aldı. Sanatçı ‘EL OLURUM’ eserini  dinleyicileri ile buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

Mavi Gri’nin Yeni Şarkısı  “Sonbaharda” Ezber Bozacak! 

Sevilen müzik gruplarından Mavi Gri, “Sonbaharda” isimli yepyeni şarkısını 20 Kasım Cuma günü Avrupa Müzik markasıyla dinleyicilerin beğenisine sundu.Etkileyici sözleri ve sounduyla müzikseverlerde duygu bütünlüğü yaratan “Sonbaharda”yı Mehmet Akif Altan, kaleme aldı. Kırgınlık ve bir o kadar çaresizlik duygusunun hissedildiği çalışmanın müziği de Mehmet Akif Altan’a, ait. Dinleyicilerin ilk anda kendilerinden bir parça yakalayacakları “Sonbaharda”nın düzenlemesi ise Engincan Onar, imzası taşıyor.Müzik serüvenine 2016 yılında “Ben Sende Yandım” isimli çalışmasıyla başlayan Mavi Gri, “Papatyalar” ve “Odamda Hayalin Saklı” isimli şarkılarının ardından 2018 yılında “İlkyaz Yağmuru” isimli ilk albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu. 2020 yılında “O Ben Olamam” ve “Altüst Olmuşum” isimli şarkılarını sevenleriyle buluşturan grup, şimdi de “Sonbaharda” isimli yepyeni şarkısının heyecanını yaşıyor. Türkiye'nin birçok festivali ve çeşitli mekanlarında sahne alan Mavi Gri; vokal ve ritim gitarda Akif Alkan, elektrik gitarda Yusuf Kurtucu, davulda Halef Binici’den oluşuyor. Grubun prodüktörlüğünü ise Engincan Onar yürütüyor. Mavi Grinin yepyeni hit’i “Sonbaharda” tüm dijital platformlar ve radyolarda yerini aldı.

Sonbaharda

Kızgın demirler içinde

Kavruldum yandım pişince

Hasretin her gece peşimde

N’aparım senden geçince

Kavgam sevdam yine bitmedi

Cehennem azabı mı çekmeli

Yaralandı da soldu bu deli gönül

Yere düştü de kadri bilinmedi

Yar yar seni ben yine yana yana 

Yer yer sağanakta bir yağmura

Geri dön bir düşün ayaz aldı içim

Bir şekilde dokunmalı sana bana

Ben azabı hüzünleri kana kana

Kal kal kanadım kolum yara yara

Yeniden sevemem sana dur diyemem

Kanmışım seni kendimin sana sana

Sana diyecek sözüm kalmadı

Sözlükler yitirdi anlamı

Sitemin bini bir para faydasız

Kara bahtıma çare bulunmadı

MUHTEŞEM İKİLİ START VERDİ

Şeker müzik yapım bünyesinde A. Kadir Şeker prodüktörlüğünde müzik dünyasına sundukları “Yaranamazsın” isimli şarkılarıyla yola çıkan Cem İbrahim ve Yücel Uçar’ın hedefleri büyük. Söz ve müziği Cem İbrahim imzası taşıyan “Yaranamazsın” isimli eserle müzik dünyasına yeni bir renk getirdiklerini iddia eden ikili, bize ihtiyaç vardı vurgusunu yaptılar. İkilinin eserlerini tam bir beste fabrikatörü olan Cem İbrahim’in yaptığını sözlerine eklerken sırada muhteşem 30 şarkının olduğunu söylediler. Şarkılarında hareketli bile olsa duyguya önem verdiklerini söyleyen Cem İbrahim ve Yücel Uçar “ Biz yapabildiğimiz kadar eser yapıp bir kenara koyacağız. Müzik dünyasında şöhrete ve bununla paraya kavuşanın gördük ki duyguları köreliyor ve eser kalitesinde düşüş yaşıyorlar, bir bakarsanız görürsünüz alkış egoyu coşturuyor, zenginlik duyguyu öldürüyor” dediler. “Yaranamazsın” isimli eserlerine Irak’lı yönetmen Ali Akay ile birde klip çeken ikili çalışmalarının da kısa sürede en çok izlenen yapım arasında olacağı iddiasında da bulundular.

 

SEZEN AKSU'DAN ONAYLI ŞARKI:  NAFİLE

'Baş Selamı' adlı beş şarkılık albümü ile başarılı bir çıkış yapan yakışıklı popçu Orhan Helvacıoğlu, albümündeki şarkıları sevenleriyle buluşturmaya devam ediyor.  Helvacıoğlu'nun albümünde Sezen Aksu, Ayla Çelik, Gökhan Tepe, Şebnem Sungur, Murat Güneş ve Serdar Aslan gibi pek çok hit şarkıya imza atan isimlerin besteleri yer alıyor. 

DİZİNİN DİBİNDE SÖYLEMEK İSTERİM 

Albümdeki tüm şarkıların aranjör koltuğunda Erhan Bayrak oturdu. Uzun bir süreden sonra Sezen Aksu'dan sıfır parça almayı başaran ilk isim olan Orhan Helvacıoğlu "Nafile adlı bu slov şarkıyla çocukluk hayallerim gerçek oldu. Şimdi ise en büyük hayalim pandemi dönemi bitince söz ve bestesi kraliçemiz Sezen Aksu’ya ait bu şarkıyı onun dizlerinin dibinde söylemeyi çok isterim" diye konuştu.

ORHAN HELVACIOĞLU NAFİLE 

KIRDILAR SENI ÜZDÜLER 

EVET BÖLDÜLER DE BÖLDÜLER PARÇALARINA. 

USLANMADIN KI SEN DE BI' DURMADIN KI

SEN DURSAN IÇIN KOŞUYOR 

BIR NEFES ALMADIN KI.

YAZDIN HECELERCE 

GÜNLER GECELERCE 

ANLAMAZLAR AŞK YANMAKTIR

ATEŞTE ÖMÜRLERCE. 

OLMADI, OLMADI ASI KUŞUM 

NAFILE BU DURUŞUN 

KENDINI HEP VURUŞUN. 

BILDILER SENI KENDILERINCE

SEVDILER DE SÖVDÜLER DE 

NE YAPSAYDILAR. 

SÖZ - MÜZIK : SEZEN AKSU DÜZENLEME : ERHAN BAYRAK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.