Resim Sanatçısı ve Küratör Gözde Atlas

1 Gözdeatlas

1982 Adana doğumlu Gözde Atlas Parga’dan mübadeleyle gelen bir Babaanne ve Hatay Dörtyol ilçesinde feodal bir aileden gelen dedenin batı doğu sentezi torunudur. Resimlerinde inci kolyesinin altına beşi bir yerde takan babaannesi gibi Anadolu’nun bozkırlarında günümüz şehirli insanlarını sentezler. 17 yaşında Ankara Gazi Resim-iş Eğitimi bölümüne ve İstanbul Üniversitesi Radyo-TV yayıncılığına aynı anda kaydını yaptırmış fakat resim yapmayı tercih ederek İstanbul Üniversitesin’den kaydını sildirmiştir . 2004 yılında yüksek onur listesiyle Gazi Resim-iş Eğitimini tamamladı. 2006 yılında Ankara Üniversitesi Avrupa Birliği Uzmanlığını araştırma teziyle tamamladı. Uluslararası ilişkiler derslerini bu dönem Yaşar Yakış’tan almıştır. 2007 yılında Gazi Üniversitesi Uygulamalı Sanatlar bölümünde yüksek lisansını, sanat eğitimi bölümlerinde AB projelerinin uygulanma sürecini araştıran teziyle tamamladı. 2008 de Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak atandı. Baba memleketi olan Hatay’da yazdığı DOĞAKA ajans kadına destek tabanlı AB projeleri yürüttü. Hatay belediyeleriyle tarihi mekanların sanat galerisine dönüştürülmesi projeleri yazdı koordine etti. Bu galerilerde resimleri sergilendi. 2011 yılında resim hayatını İstanbul’a taşıdı. Bu süreçte bir çok ortak sergiye katılmış, sanat fuarlarında uluslararası resim çalıştaylarında yer almış ve yurt dışı müze incelemelerinde bulunmuştur. Son resimlerinde griyi valör olarak kullanan ressam modern insanın büyük boşluklarda doğa içerisinde hem çaresiz hem de güçlü duruşunu özgün anlatımıyla sergiler. Anadolu’da insanı yaşlı ağaçlar arasında geleneksel kıyafetler ile değil şehirli yeni dünya ile buluşturur. Yolda ağaç insan karşılaşmaları kurgular. Annesi Cumhuriyet Kadınları Derneği Adana şubesi kurucusu ve 29 Ekim Kadınları derneği başkanıdır. Küçük yaşlardan itibaren kadın STK ları içinde ailenin tek kız çocuğu olarak büyümek sanat hayatı içerisinde yazdığı yazılar ve dokunduğu konulara yansır. Sanatçı çalışmalarını İstanbul Kartal ‘da yürütmektedir. Son dönemde önemli sosyal sorumluluk yönü de bulunan projelere imza atmıştır. Yakın tarih toplumsal meseleler için küratörlüğünü yaptığı bağımsız sanat vakfında 4 saat ara sergisi Filistin için bir hareket. FemaleSoul Nilay Kan Büyükişleyen ile organize ettiği kadın sanatçılar için sergi. 4 saat ara özellikle çok önemlidir. Çünkü sergi açıldığında Türkiye’de bu konuda bir sergi açılmamıştı.4 Saat ara etkinliğini Gözde Atlas Bağımsız sanat vakfı başkanı Hülya Yazıcı ile birlikte organize etmiştir.  Gözde Atlas bu alandaki yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü resim tarzı , özgün eserleri , vizyonu , güçlü iletişimi ve organizasyon bilgisi , küratör yönü gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Gözde Atlas tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Prof.Dr. M.ZahitBüyükişliyen’in Gözde Atlas’a dair düşünceleri ise şu şekildedir :

"O noktasında genç bir sanatçı -Gözde Atlas'ın- düşündürdükleri" M. Zahit Büyükişliyen

Sanatçının yetişme koşullarıyla sanatının değişim aşamaları arasında sıkı ilişki göz önüne alındığında, yaşam boyu sürecek tercih seçeneklerinin alt yapısıyla ilişkili tüm oluşumların, deneysel tecrübeler üzerinde kurulu olduğu varsayılmaktadır. Bu tecrübeleri sanat uygulamalarına ulaştıran tüm etkenler yaşanan gözlemlerin, yaşama sürecindeki doğal sonuçları olarak yapıta dönüşerek biçimlenirken, sanatçının arayış ve buluşları olarak Görsel paradigmalara ulaşır. Algı düzeneği olarak tanımlayabi- leceğimiz bu kavramları birbirine dönüştürerek, ya da birbiriyle kaynaştırarak yeni sentezlere ulaşa- bilmek olasıdır. Görsellik olgusu hep kendini aşmaya, farklı sonuçlarla zenginlik elde etmeye yönelik bir çabanın ürünü olduğundan, bulduğu ile yetinmemeye, hep daha yeniye ulaşmaya ve hep onun ötesine geçmeye çalışır. Gözde Atlas genç ve azimli bir sanatçı...Onun kısa zamanda kendini aşma durumuna tanık oldum. Birikiminin hep arttırarak, gözlem ve deneyimlerle bütünleştirerek daha sonraki süreçlere katkı sağlayarak sonuçlandıracağı kanısını taşıyorum. Sürüp giden bu oluşum devingenliğin doğal sonucu olacaktır. Sanatın diyaleği böyle bir devingenliği ister. Leonardo, ressamın belleğinin hep yansıtılan şeyin rengini alan ve önüne konulan nesnenin sayısı kadar görüntü barındıran "ayna" gibi, olacağına, olması gerektiğine değinmişti. Ayna gibi olan bellek, görüp izlediklerini kendi içinde sonradan kullanmak üzere saklar. Doğanın ve yaşamın ortaya koyduğu bütün değişkenleri, kendi tavrıyla üretecek evrensel yetiye sahip olmalıdır. Böylece Gözde'nin yaşamında birbirini izleyecek yetkinleşme süreçleri birbiri ardına söz konusu olabilecektir. İşte Gözde Atlas'ı kuşağının diğer genç sanatçılarından ayıran ve farklı kılan budur. İmgesel yaratıcı düşünceye ulaşma...İmgesel yaratıcı düşünme esin kaynağı onun için büyük bir kazanç olmaktadır. Sanat bu düşünce temeli üzerine kurulu olduğundan görsel algılar ve saptamalar bunun çevresinde gelişecek ve izleyici de farklı algılamaya ve yorumlamalara ortam yaratacaktır. Tıpkı, CasperDavitFriedrich'te, algı yaratan, insanı doğanın görkemi karşısında kendini yalnız hissetmesi gibi bir duyguya yönlendiren ortam. "O noktası" böyle bir çağrışımın habercisi olsa gerek. Gözde Atlas'ın bundan sonraki değişim aşamalarını mutlaka izlemek gerekecek.

Oyuncu ve Eğitimci Hilal Aslantürk

2 Hilalaslantürk

Hilal Aslantürk 7 Ekim 1982’de Zonguldak’da doğdu. İlköğrenim ve lisenin ardından başarılı bir öğrenci olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü tercih etti ve buradan başarıyla mezun oldu.  Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğretim yüksek lisans eğitimini tamamladı. Sonrasında yapmayı çok istediği oyunculuğa dair eğitimler aldı. Müjdat Gezen Sanat Merkezi  Kamera Önü Oyunculuk Eğitimi’ni büyük başarı ile tamamladı. Bugüne kadar Yargı dizisi , Baba dizisi , Çok Aşk Sinema Filmi , Kuş Uçuşu Dizisi (Netflix) , Dünyayı Değiştiren Ayten (Disney Plus) Dizisi  , Arka Sokaklar Dizisi  , Kader Oyunları Dizisi gibi çok önemli projelerde yer aldı. Hilal Aslantürk bu alandaki yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü oyunculuk tarzı , özgün yüzü , güçlü iletişimi , vizyonu , eğitimci yönü gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Hilal Aslantürk tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Hilal Aslantürk ile 3 Soru 3 Cevap

Nelerden ilham alırsınız hayatta ?

İlham aldığım şeyler  Başarı , sevgi ve kazançtır.

Hayalini kurarken heyecanlandığınız bir şey var mı ?

Beni heyecanlandıran şeyler, İnsanları tarafından Çok beğenilen ( her anlamda) ve güçlü görülen bir karakter yapısına sahip olduğumu düşünmeleri ve de öyle olmak tabi ki. İyi anlamda tanınmak ( ün)  Başarmak beni çok mutlu ediyor  Ve yine çok sevdiklerimle geçirdiğim paylaştığım anıların yüksek kalitede olması.

Kimsenin bilmediği özelliğiniz ?

Bu güçlü görüntümün altında insanlar aslında çok korktuğumu ve bunu sakladığımı hiç bilmiyor

Resim Sanatçısı Hülya Sümer

3 Hülya Sümer

1968 Rize’nin Pazar ilçesinde doğmuştur. Kalabalık bir ailede tüm kardeşlerin çizdiği bir ortamda büyümüştür. Kısa bir dönem karikatür ile ilgilenmiş biri yurtiçi diğeri yurtdışı olmak üzere, iki ödül sahibidir. karikatürleri bazı albümlerde yer almıştır. 2015'te özel bir atölyede resim yapmaya başlamış, iki yılın sonunda özgünlüğünü yakalayabilmek adına bu yola yalnız devam etmeye karar vermiştir. Halen urla da kendi atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir Biri internet üzerinden olmak üzere toplamda dört kişisel sergi açmıştır, Birçok karma sergiye ve fuarlarda da yer almıştır. Resimlerinde insanın duygu dünyası tükenmeyen hüznü onun ilham kaynağıdır. Resimlerini şöyle ifade etmektedir. :”Tuvalin içindeki figür benim ve onu boyarken kafamda hikayeler oluşuyor sonra içinde kayboluyorum bir taslak ile başlamıyorum resimde o aradığımı bulana kadar bozarak değiştirerek devam ediyorum, her imgemin hikayesi geçmişi vardır resimlerimde. Çünkü İnsan çoğunlukla mutluluklarını unutuyor ama hüzünlerini unutmuyor ben de resimlerimle tıpkı hüzün gibi kalıcı olmak istiyorum sanırım. O yüzden bu duygunun peşindeyim.”  Hülya Sümer eserlerinde genel olarak dışavurumcu ekspresyonisttir. Hülya Sümer bu alandaki yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü resim tarzı , özgün eserleri , vizyonu , güçlü iletişimi , sanatçı yönü gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Hülya Sümer tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Akademisyen Ressam Prof. Dr. MELTEM AKKAYA

4 Meltemakkaya

Meltem Akkaya 1971 yılında İzmir'de doğdu. Lisans eğitimini, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim'de tamamladı. Yüksek Lisans, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Sanatta Yeterlik programını Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde tamamladı. 2005 yılında Adnan Menderes Üniversitesine Okutman olarak girdi. Halen aynı üniversitede Profesör olarak çalışmaktadır. 14. Turgut Pura Resim -Heykel Yarışması ikincilik ödülü, 1. Talens Resim Yarışması ikincilik ödülü, Samsun Rotary Kulübü İkincilik ödülü, sahibi ve Rh+ Dergisi Yılın Genç Ressamı Finalistidir. Sanatçının ödüllerinin yanı sıra; bir çok kişisel sergisi ve bir çok yurtiçi ve yurt dışı karma sergileri bulunmaktadır. Prestij fuarlar Basel sanat fuarına ve 2022 tarihinde Venedik Bienaline katılmıştır. Yurtdışında Galerilerle çalışmaktadır. Almanya da kişisel sergi açmıştır. Yurtiçi ve yurtdışı Fuarlara ve Bienallere katılmaktadır. Aldığı ödüllerden bazıları 1995- 14. Turgut Pura Resim-Heykel Yarışması İkincilik ödülü, 2002- 1.Talens Resim Yarışması İkincilik ödülü.2004- Samsun İlkadımRotary Kulübü İkincilik ödülü.2005- Rh+ Dergisi Yılın Genç Ressamı Finalisti.2024- EuroexpoartVernica Art fair 1. Lik ödülü, İtalya şeklindedir.  Seçilmiş Ulusal ve Uluslararası Solo ve Karma Sergileri’nden bazıları : “Das "ArtelierGalery, Nurnberg, Germany,2008,Balaban Sanat GHalerisi,2021, İstanbul, "Cosmos", Fırça Sanat Galerisi, Ankara, 2022,"X- Karşılaşma "sergi, Yolo, İzmir, 2022, ReMax Art, Meltem Akkaya /İsmail Atmalı sergi, Bodrum, 2022, Avusturya Salzburg Yaz Akademisi, 1993 Primo- LivinGalery, lecce, İtalya, 2011, L'essenzaDiTuttle Le Cose, Percorsifemminili dal mando, (kadın sanatçılar) Primo- livingalery, ITALY-2012, Adnan Menderes Üniversitesi, WIA-CAMP Resim Sergisi, 2016, Ege Üniversitesi 7. Uluslararası Egeart Sanat Günleri Egeli SANATÇILAR Resim Sergisi,2017,"Ödünç Sayfalar", Galeri A, 2017, İzmir,Galeria de Arte, L'atelier de PilarGüellgalery, 2018, Barcelona, "SummerExhibition", Galeria de Arte,L'atelier de PilarGüell galery,2018,Barcelona, IntenationalContemporary Art Show, Beyond Hotel, İzmir.2019, BASEL ART Fair,2018, Switzerland, Galeria de Arte, L'atelier de PilarGüell galery,2019, Barcelona, Galeri Zero,25 February 2020, Milan,2023 Session 4, GaleriaAzur Berlin, Berlin,2023,The power of Art, SpazioArteTolomeo, Milano,2023-Bieaf Busan International exhibition, 2023, -Arte Per La VitaExhibibtion Neon Art Gallery, Napoli-İtalya, - Nag Neon Art Gallery, Sintesisergi,MuseoVenanzoCrocetti, Roma, İtalya,2023 Thepower of Art, SpazioArteTolomeoGalleryi Milano, İtalya-2023-Solo sergi HGC Art Galery,Bodrum 2023  ULUSLARASI BIENAL-Uluslararası 2. Bodrum Bienali, Bodrum, 2015, Uluslararası İstanbul Bienali, Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi, 2019, İstanbuL-1.Uluslarası Görsel Sanatlar Bienali, Balıkesir Büyük şehir Belediyesi,2021, EngravistPrinmakingBienal,Online ExhibitioN,2020 BiennaleDiVenezia, Galeri Az, Vendeik İtalya, 2022, ULUSLARARASI FUARLAR. "Contamporary Art Fair", İstanbul, 2008, G.Z.BASEL Galeria Zero, Sanat fuarı, Switzerland,2018,.Ankara Sanat Fuarı. Balaban Sanat Galerisi 2020,ART CONTACTsanat fuarı, Balaban Galerisi,2021, Bodrum Sanat Fuarı, Balaban Sanat Galerisi,2021,GZ.BASEL.Galeria Zero,baselFair, Switzerland.2021, ArtAnkara 8. Çağdaş sanat fuarı, Fırça Sanat Galerisi, 2022, Artcontact Çağdaş Sanat Fuarı, Fırça Sanat Galerisi, İstanbul, 2022,EUROEXPOART, Vernica Art Fair,FORLİ Fuar,Neoartgalery,2023, ARTCONTACT,3. Uluslararası Sanat Fuarı,BRHD Sanat Galerisi, 2023,4. Monoprintworkshop,Etik Sanat Evi, İzmir, 2023, Euroexpoart, Vernica art Fair, Forli, İtaly şeklindedir.  Prof.Dr. Meltem Akkaya bu alandaki eşsiz yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü resim tarzı , özgün eserleri , vizyonu , güçlü iletişimi , sanatçı ve akademisyen yönü gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Meltem Akkaya tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Meltem Akkaya’nın Sanatına dair

Sanatçı günümüz yaşam algısını Cosmos kavramı ile örtüştürür. Cosmos, tuval yüzeyinde günümüz yaşam biçiminde karşılaştığımız bilinçli ve bilinçdışı deneyimlediğimiz yaşam algılarının imgesel ve soyut ifadelerini yansıtır. Bu kavram; birbirinden ayrıştırılmış toplu öyküler veya yalnızlaştırılmış bedenler üzerinden karşılaşmalar yaratır. Bu süreç karmaşık, deneysel ve rastlantısaldır. Aynı zamanda da psişik bir ruh hali içererek; alloplastik bir uyum sürecinin göstergeleridirler. Beden dili yaratılarda bir ifade algısı olarak biçimlenirken; imgesel bedenler veya nesneler kendi beden dilleriyle anlatımcı olmanın yanısıra rengin anlatım olanakları ile zenginleştirilirler. Tuval yüzeyindeki renk ve kompozisyon kurgulamaları kozmik bağın en önemli elemanlarıdır. Renk, nesne ile özdeşleyim kurarak; temsili semiyotik bir ilgi kurar. Bu anlamda yapıt yüzeyindeki kompozisyon kurguları; deneyimsel, rastlantısal renk ve biçimlerle birbirinden ayrışmayı desteklemekte; renk ve çizgi plastiğinde yeni bir tavır yaratmaktadır. Bu yeni tavır aynı zamanda yapıtların günümüz yeni yaşam algılarıyla da uyumunu ön plana çekerek; beklentinin dışındaki yeni ilişkiler ağının plastik göstergelerini yansıtırlar.

Enigma

Enigma, büyüsel realizm olarak adlandırılan, metafizik resim ve sürrealizm kavramından beslenen büyünün, duygunun ön planda olduğunu gösteren resimlerdir. Enigma serisi gizemin ön plana çekilmesi anlamın bastırtılması ve farklı pencerelerden dünyaya bakışı simgeler.Mekan ve insan ilişkisinin gizemli bilgisini keşfetmek ve Cosmosla bağlantılı olarakta, doğanın kaosunu cosmosa çeviren, onu büyüleştiren, şiirleştiren, kutsallaştıran mekanlarla imgeleştirir.

Model Oyuncu Şarkıcı MonikaLady

5 Monikalady

Yabancı Uyruklu olan MonikaLady 2016 yılından beri Türkiye’de yaşamaktadır. Türkiye’de eğitim almıştır. Modellik kariyeri boyunca çok önemli defilelerde yer almıştır. Pek çok önemli markanın yüzü olmuştur. Şu sıralarda dizi ve sinema oyunculuğu ile ilgili de çalışmalarını sürdüren MonikaLady müzik konusunda da  iddialıdır. Kısa süre sonra ilk tekli şarkısı ve klibi ile müzikseverlere ulaşmayı planlamaktadır. FashionWeek kapsamında pek çok defilede yer alan MonikaLady Yıldırım Mayruk , Dossodossi gibi birçok önemli defilede model olarak yer almıştır. MonikaLady bu mesleğe dair yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü modellik tarzı , özgün yüzü , vizyonu , güçlü iletişimi , oyuncu ve sanatçı yönü gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı , düzgün fiziği ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. MonikaLady tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Büyük Beden Modeli Mürüvet Gül

6 Mürevetgül

1 Ekim 1996’da İstanbul’da doğdu. 4 senedir Plus Size modellik yapmaktadır, fotomodellik ve prova mankenliği yapmaktadır, birçok büyük markalarla çalıştı ve çalışmaya devam etmektedir. Defacto, Faik Sönmez , SHEIN gibi markalarla çalıştı. Banu Noyan’ın Artistik Sanatlar Akademisinden Yürüyüş ve Podyum Eğitimi aldı. Ayrıca AltierAcademi eğitmenlerinden Erdal Güvenç ten Görsel Mağazacılık Ve Vitrin Tasarımı eğitimi aldı. Asil Çağıl Kareografisinde Antalya FashionWeek “ Di’annaLeatherAndFur markasının defilesinde yer almıştır. Mürüvet Gül bu mesleğe dair yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü modelliği , özgün yüzü , vizyonu , güçlü iletişimi gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Mürüvet Gül tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir

Sanatçı Cansu Çavuş

7 Cansu Çavuş

Cansu Çavuş Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Bölümü mezunudur. Aynı üniversitede ana dal şan tezli yüksek lisans yaptı. 7 yaşından beri piyano çalmakla beraber, yan flüt de çalmaktadır. sahnelerinde de çoğu zaman flütünü kullanmaktadır. 18 yaşından beri Ankara’da ve farklı şehirlerde sahne almaktadır. Daha önce sancılı şarkı yazma süreçlerinden sonra bu sene kabuğundan ayrıldı ve ilk teklisi Paranoya’yı 1 Nisan 2024’te dinleyicilere ulaştırdı. Pop ve rock müzik dinlemekte ve seslendirmektedir. Besteleri de çoğunlukla bu tarzdadır. 1 kedisi ve 1 köpeği olan Cansu Çavuş bu konularda duyarlı bir Hayvanseverdir. Hayvanseverlik Kırmızı çizgisidir. Cansu Çavuş’un 1 Nisan’da çıkaracağı Paranoya şarkısının klibinin yönetmenliğini Ayşegül Uluslu üstlendi. Söz ve müziği Cansu Çavuş’a ait olan Paranoya şarkısının aranje mix masteriniAtistüdio yaptı. Klipte makyaj sanatçısı Deniz saçları ise ali gurgala yaptı. Klibin kostümleri ise özlem çavuş’a ait. Şarkının hikayesine dair Cansu Çavuş şunları belirtiyor : “  "Paranoya" Bilindiği üzere başkaları tarafından zulüm gördüğüne inanan, şüpheci tutum içerisinde olan insanların yaşadığı kişilik bozukluğudur. İleri seviyede sanrılar görür, kendi iç sesiyle çatışır. Şarkımdaki kadının hikayesi ise şöyle.. Terkedilmiş, kendini dışlanmış hisseden bir kadın vardır. O kadar yalnızdır ki rengarenk iç dünyasında, yalnızlıktan aynalarla konuşmaya başlar. Öyle ki kafasında kendinden hayali bir kopyasını yaratır. Kötücül, kulağına her daim kötülük fısıldayan bir kopyadır bu.. İçindeki gerçek iyimser kadın ise sürekli çabalamaktadır, kötü bile olsa kendisiyle konuşan tek kişidir kendi kopyası.. Hem kurtulmak ister, hem de gitmesin ister..çünkü giderse tekrar yalnız kalmaktan korkmaktadır. İşte tüm bu duygu karmaşasının ortasında bomboş hissettiği bedenini bulma çabasına girer. Gerçek karakteri pelerinli kadın mıdır, yoksa çakır gözleriyle insanı delip geçen bakışlarıyla siyahlar içerisindeki kadın mı?” Cansu Çavuş bu alandaki yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü sesi , özgün yorumculuğu , sahne hakimiyeti , vizyonu , güçlü iletişimi , sanatçı yönü gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Cansu Çavuş tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

İnstagram : cansucavusofficial

Ressam Çizgilerin Sanatçısı  Reyhan ULUDAĞ

Reyhan Uludağ

 2000 yılında Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesi Resim Bölümü’ne girdi. 2004 yılında lisans öğrenimini tamamladı. Aynı yıl Mimar Sinan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Ana Sanat Dalı yüksek lisans programına girdi. Yüksek lisans eğitimi sırasında bir yıl İngiltere’de dil eğitimi ve sanat eğitimi aldı. 2011 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi, Sanat ve Tasarım Fakültesinde Sanatta Yeterlik eğitimine başladı. 2014 yılında da bitirerek doktor unvanını almaya hak kazandı. 2016 Yılında Fransa’nın başkenti Paris’te (SNBA) SOCİETE NATİONALE DES BEAUX-ARTS, Güzel Sanatlar Sergisi, Carousel duLouvre Salon le Notre Altın Madalya ödülü aldı, 2003 yılında Talens Resim Yarışmasında suluboya dalında ve Eskişehir Rotary Kulübü Resim Yarışmasında özgün baskı dalında ödül aldı. 2004 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nin düzenlemiş olduğu resim yarışmasında da eseri ödüle değer bulundu. Yurt içinde 15 Yurt dışında 3 kişisel sergi açtı. Yurt Dışında 30 karma sergiye katıldı. Uluslararası ve ulusal 100 e yakın karma ve jürili sergide yer aldı. Workshop, bienal, sempozyum ve kongrelere katıldı. Şuanda İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesinde Doç. Dr. Ünvanlıyla eğitimci ve İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Reyhan Uludağ resim sanatındaki eşsiz yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü resim tarzı , özgün eserleri , güçlü iletişimi , vizyonu , gelenekten beslenen ve çağdaşı da yansıtan çizgileri gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi ve ışıltısı ile de dikkat çekmektedir. Çizgileriyle çok ses getirecek olan  Reyhan Uludağ Tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız  önemli bir isimdir.

Dizi ve Sinema Oyuncusu Rukiye Bektaş kimdir?

Rukiye Bektaş

Sinema ve dizi film oyuncusu Rukiye Bektaş 22 Mayıs  1997 tarihinde Konya’da  doğdu.  İlk, ortaokul ve liseyi Konyada bitirdikten sonra İstanbul Gelişim üniversitesinde sosyoloji bölümünde eğitim görüp mezun oldu. Kameralarla ilk tanışması modellik yaparak oldu. Okul hayatı devam  ederken aynı zamanda tiyatro eğitimleri alıp çeşitli oyunlarda yer aldı. Oyunculuk hayatı tiyatro ile başlayan Rukiye Bektaş kamera önünde kariyerine devam ediyor.  2019 senesinden itibaren bir çok film, dizi ve reklamda yer alarak kariyerini devam ettirmiştir.

Rukiye Bektaş’ın yer aldığı film, dizi ve reklamlar

Loris Parfüm Reklam Yüzü 2019 , Aşk Mantık intikam  tv dizisi  2021, Frekans mini internet dizisi 2021, Öt Bakalim Sinema Filmi 2022, Zübeyde Analar ve Oğullar Sinema Filmi  2023, Bebe Çeyiz Reklam Yüzü 2024 , Best Life Dergi 2024 , Bana Beni Anlat Sinema Filmi 2024.  Rukiye Bektaş oyunculuktaki yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü oyunculuk tarzı , özgün yüzü , vizyonu , güçlü iletişimi ve rol yeteneği gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı , düzgün fiziği ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Rukiye Bektaş tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Yazar Seda Özlem Başpınar

Özlem Başpınar

25 Aralık 1984 yılında Afyonkarahisar ilinde dünyaya geldi. Yazı, kağıt ve kalem aşkı çocuk yaşlarda ortaya çıkmıştı Orta okul ve lise yıllarında edebiyat derslerinde kendi kompozisyonlarını bitirir ve hemen hemen bütün sınıf arkadaşlarınınkini de yazardı. Bu ona çok zevk verirdi, hatta “ fabrika gibi üretiyor” derlerdi. Lisede öykü yarışması düzenlenmiş ve “Engellinin Azmi” adlı yazısı ile Afyon il birinciliğini kazanmıştı ve böylelikle yazmak tutku ile artmıştı. Hatta öyle ki; kendisine bir şey olduğu takdirde kitabını çıkarmaları için ailesine vasiyette bile bulunmuştu. Seda Özlem Başpınar’ın bugüne kadar çıkan eserleri : Özlem Koydum Adını , Şiir Antolojisi 2, İçime Attım İçimden Atamadım , Edebiyat Turnuvası (ortak proje) , 100 Yazar 100 Eser (Ortak proje) , Şair Masası (Ortak proje) , 1 Kadın 1 Hikaye (Ortak proje) şeklindedir. Şu an bir hikâye kitabı yazmaktadır. Pendik Gazetesi ve İhakalem Dergisi'nde köşe yazarlığı yapmaktadır. Şiir seslendirme çalışmaları da bulunmaktadır. Seda Özlem Başpınar bu yazarlığa dair yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü yazı tarzı , özgün eserleri , vizyonu , güçlü iletişimi ve kalemi , gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Seda Özlem Başpınar tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.  Çıkış yaptığı ve tanınmasında büyük yeri olan ses getirdiği eseri İçime Attım İçimden Atamadım Hayat Boşluğu yazısında şöyle diyor Seda Özlem Başpınar : “

HAYAT BOŞLUĞU

Anladım ki; hayat denen kavram, koskoca bir boşluk tabakasının işgal ettiği ve boşluklardan olma değersiz yapıların birleşimiymiş ve ben bir kez daha anladım ki; hayat boşluğunda kabarcık bile oluşturamayacak kadar yalnızmışım... Ne dostun dostmuş, ne de inandığını zannettiğin kişiler, sana gerçekten inanıyormuş. Hiçten ibaretmiş her şey, çoğu zaman konuştuğun, söylediğin sözün bile bir anlamı yokmuş... Toplamada etkisiz eleman olan sıfır karakterler, bu hayatta çarpmanın sıfırı gibi yutan elemanmış meğer... Hayat evreni kucaklarken beni sığdıramamış içine ve ben bu darlığın yalnızlığına mahkûm olmuşum! Sadece bu kalabalık cümleler benim karım olmuş... Elinde patlayan, hiçbir işe yaramayan bir kar... 'Cisim adı verilen her küçük parçacıklar, hayatta bir yapı oluşturmuş meğer ve her biri sıfır çarpanıyla bir yere gelmiş... Benim katsayımsa bir ile sınırlanmış...Oysa ki; birin katsayısı daha nitelikliyken, çarpanlar diye bir kavram yüzünden hayat hakikaten çarpmış ve ben, benim gibi daha niceleri, değer yargılarının hiçbir yere varamayacağını anlamış, fakat her şeye rağmen sıfıra düşmemişiz! Ama geçmiş olsun; bu değer yargısıyla, işte bu boşluklardan oluşan hayatta, hiç bir yere sığınmıyormuş!”   

Sanatçı Televizyon Programcısı Turgay Coşkun

Turgay Coşkun

Turgay Coşkun 1983 yılında Elâzığ da doğdu. Müzik hayatına ilk olarak 7 yaşında mandolinle başladı, daha sonra 1993 yılında babası Fikret Coşkun’un yapmış olduğu kanun sazı ile devam etti. Elazığ’da Harput Kültür Derneği bünyesinde Yöredeki müzik üstatlarından musiki eğitimi gördü. İlk, orta ve lise öğrenimini Elazığ’da tamamladıktan sonra 2000 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümünü birincilikle kazandı. 2000-2004 yılları arasında TRT Erzurum Bölge Radyosunun açmış olduğu sınavı kazanarak akitli kanun sanatçısı olarak görev yaptı. 2004 yılında Üniversiteyi birincilikle bitirdikten sonra Ankara’ya gelerek burada Halk Müziği alanında çalışmalar yaptı.

Kanun sazının bilinen çalım tekniklerinin ötesinde kendine özgü bir çalım tekniği uygulayarak Geleneksel Türk Halk Müziğimize farklı yorumlar getirdi. 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosunun açmış olduğu sınavı kazandı ve Kanun sanatçısı olarak göreve başladı. Çeşitli gruplarla caz, Flamenko, pop ve etnik müzik gibi çeşitli türlerde müzik yapma şansına sahip oldu. Yurt içi ve yurtdışında birçok konser ve festivallerde Ülkemizi temsilen görev alıp konserler verdi.

Özellikle Kerkük müzikleri üzerine çalışmalar yapıp türküler derledi. “Türkmen Üçlüsü” İsimli Grubu kurup birçok ilde Kerkük müziğinden örnekler sergiledi. 2014 yılında “Şark Usulü” isimli solo albümünü yaptı. Bu albümde Kanun sazı ile Türküler icra edip seslendirdi. TRT Ankara Televizyonu ve Radyosunun yayınlamış olduğu; “Sevdamız Türkü” isimli programda sunuculuk, müzik yönetmenliği, “Bergüzar, Dem bu dem, Tatlı dile güler yüze, Çalsın Davullar, Yeni gün, Aydın Bakış, Bizim Ora Türküleri, Fısıltılar, Can-ı gönül, Bahçe Biziz Gül Bizdedir” gibi birçok programda kanun icracılığı ve müzik yönetmenliği yaptı. Tüm dünyayı ve ülkemize de etkileyen (Covid-19 Virüsü) Pandemi sürecinde ÜlkeTV Televizyonunda “Ülkenin Türküleri” isimli Türk Halk Müziği programını hazırlayıp sundu. Her hafta sonu Türk Haber Tv’de Turgay Coşkun Show programını hazırlayıp sunmaktadır.

 Evli ve iki çocuk babası olan Turgay COŞKUN, halen Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosunda Şef Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Resim Sanatçısı ve eğitimci Ferda Tankuş

Ferda Tankuş

1985 yılında Bursa'da doğdu. Anadolu üniversitesi eğitim fakültesi görsel sanatlar eğitimi bölümünden mezun olduktan sonra milli eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda görsel sanatlar öğretmeni olarak çalıştı. halen bu görevimi sürdürmektedir. Son 6 yıldır yetişkinlere karakalem ve yağlı boya eğitimi konusunda destek vermektedir. Eğitimini sürdürdüğü öğrencilerle sergi açmakla beraber kendi çalışmalarını kişisel ve karma sergilerde sanatseverlere sunmaktadır. Çalışmalarını Eskişehir'de bulunan atölyesin de sürdürmektedir. Resimlerinde gerçekçi anlayıştan ziyade var olanın kendi soyutlamaları ile yer yer yok edişleriyle tamamen kendi dünyasındaki renklerle resmetmeyi sevmektedir. Bu dönemde at figürleri çalışmaktadır. Atların anatomileri ile ruhlarını özgürlükle bütünleşen dünyalarına hayrandır ve onlara kendince en yakıştırdığı rengi kullanarak mavi olarak resmetmektedir.  Ferda Tankuş’a göre :” Sanat insanın andan kopup fırçasıyla boyasıyla tuvali ile bütünleştiği ruhunu tuvale yansıttığı bir ürün Eser üretirken adeta bir doğum sürecindeymiş gibi sancısını çektiği  sonra da büyük bir mutluluk ve haz aldığı özel ve herkesin yaşayamadığı bir durumdur.”  Eylül ayındaki kişisel sergisi ile birlikte başlayan mavi atlar serüveni masalsı mavi atlar konsepti ile sürmektedir bu süreçte kendiyle özdeşleştirdiği mavi atlarının kraliçesi olma rolünü coşkuyla sürdürmenin hazzını yaşamaktadır. Resimlerinde Final vuruşlarını spatula ile yaparken bilinç kontrolünün daha ötesinde resmin kendine oluşturma serüvenine girmektedir. Çalışmalarında katı gerçekliğin ötesinde dışa vurumcu bir yaklaşımla figürlerin ve renk değişimlerinin oluşturduğu dinamik etkileri öne çıkaran eserlere dönüştürmektedir..sergi salonlarında ve dijital ortamlarda karşınıza çıkan mavi atlarının enerjisinin izleyenlerin üzerine yansımasını dilemektedir. Ferda Tankuş bu alandaki yeteneği , çok yönlü birikimi , kendine özgü resim tarzı , özgün eserleri , vizyonu , güçlü iletişimi , mavi atlar başta olmak üzere tematik çalışmaları gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Tüm bu nitelikleriyle Ferda Tankuş gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

.