Değerli  okurlarım  bu makalemde  siz  değerli   dostlarıma  Türk ceza  kanunumuzun  134 . Maddesinde düzenlene özel hayatın gizliliğini   ihlal  suçu hakkında  bilgi vermek  istiyorum.

Bu  suçtaki  amaç  şahsi  faaliyetlerinizin  diğer  insanlar  tarafından  bilinmesini istemediğiniz alanlara diğer insanların karışmasını önlemek amacı  ile  bu  suç  TCK da yer almıştır.  İnsanlar dış  dünya  içinde yer  alsada  buralarda  bile özel hayatları vardır bu hayatlarının ihlalini  oluşturacak bir  eylem içinde  girdiğinizde   özel hayatın ihlali suçu oluşur.  Siz  kamuya  açık olan bir  alanda  örneğin  bir  parkta bir caddede bir  sokakta olsanız  bile  bir  özel  hayatınız  vardır.  Ancak  bu  suçun  oluştuğunu varsayabilmek için kişini konu topluma mal  olmuş bir kişi olup  olmadığı  toplumca  tanınan  bir  kişi olup  olmadığına  da  bakmak  gerekir.

Siz bir kişinin kamuya açık alanda resimlerini  videolarını sık sık çektiğinizde  özel hayatın gizliliğini ihlal   suçu  değil  kişilerin  huzur ve sükununu bozma suçunu oluşturur. 

Özel  hayatın  gizliliğini ihlal   suçunun  oluşması için  bu  suçu işleyenin  bunun bilincinde olması yani  kasıtlı    olarak  işlenmiş  olması gerekir. 

Topluma  mal  olmuş  ünlü  kişiler  sıradan bir  kişiden  farklı konumdadır.örneğin futbolcular  politikacılar   özel  hayatları konusunda  diğer  kişilere  göre  ön  planda  olmaları nedeni ile    özel   hayatlarının izlendiği  durumda  diğer  kişilere  göre  kanuna  göre katlanmak mecburiyeti içindedirler.    

Kişilerin özel  hayatları  ile  ilgili  görüntüleri  sesleri  ifşa  ederseniz  yani   açıklarsanız yayarsanız  suçun  ağırlaşmış  hali oluşur. 

Böyle  bir  suç işlerseniz  alacağınız  ceza  1  yıl  ile  3 yıl  arasıdır.  Yani  kişilerin özel hayatını  gizlice  izlerseniz  alacağınız ceza  1  ile  3 yıldır.  Ama bunu kaydederseniz  cezanız  1 kat artırılır.  Ve  size  2 yıldan  6 yıla kadar   hapis  cezası  verilebilir.  Aynı  şekilde  ifşa  ederseniz 2   yıldan  5 yıla  kadar hapis   cezası    verilebilir. 

Bu bahsettiğim  suçu  bir  polis  bir  Avukat  bir  hakim  bir  savcı  gibi kamu  görevi  olan bir kişi  yaparsa  ceza  yarı oranında  artar. 

Bir mesleğin  sağladığı kolaylıktan  faydalanarak   bu  suç işlenirse  ceza  ½ yani yarı oranında  artırılır. 

Bu  suç  şikayete  bağlı bir  suçtur     6  aylık  şikayet  süresi  içinde  böyle bir  suça  maruz kaldıysanız şikayet hakkınızı   kullanmış  olmalısınız.  . 

Bu suç  uzlaşmaya  tabi  olan  bir  suçtur.  Uzlaşma  olmazsa  davaya  devam  edilir.  .

Bu  suçlar  adli para  cezasına  çevrilebilir  Hükmün  açıklanmasının geri bırakılmasına  karar verilebilir  ve  ertelenebilir. 

Bu konudaki  sorularınızı  0  532  508 90  45  nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.  

AVUKAT  NEVİN ÖMEROĞLU  DEMİREL  İSTANBUL  BAROSU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İstanbul Fatura Basımı

avukat kartvizitofis taşımacılığı