Merhaba değerli okurlar, Önce Vatan Gazetesi kıymetli okurları hayattaki bir çok engeller var bugünkü konumuz engelli bir kardeşimiz, büyüğümüz, değerli abimiz tarafımında  özel kalem müdürü olan değerli abimiz. Hayatın en güzel baharında çektiği acıları sıkıntılarını bize anlatmaya karar almış yani tarafıma kabul buyurmuş ve tarafımıza imzalı telif hakkını vererek onaylamıştır. Hiçbir karşılık beklemeden aslında hem yazar, alır hem de yazdıran alır. Ama düşünün o sadece hayatını nasıl idame etmekte ve benimde bir engelli birey olarak gazetenizde yer verilmesi gurur vericidir yazılarınızı okuyor, beğeniyor, takdir ediyorum diyerek beğenerek takip ediyorum demiş ve sayın ince kalem hocamızın başkanımın yazıları gerçekten ifade taşıyan, anlamlı, zihni aydınlatıcı kalemiyle bizlere ışık rehber oluyor dedi.

Bizde buna istinaden bir telif yazısı hazırlayıp kendisine imzalattık ve bizlerde onadık.

İşte kıymetli okurlar kendisine hayırlı olsun diyerek kolları sıvadık …..

KAMİL SAVAŞ KESKİNGÖZ 

Nasıl bir hayat geçirmiş bakın direnmiş, nelerle mücadele vermiş aslında çok direnmiş engelli olmadan evvel yaşam alanında mücadele vermekte olan Kamil Savaş Keskingöz kendi iradesini mükellef kılmıştır. Uzun yıllar sonra tır, ağır taşıt, gemi kaptanlığı, özel yatlarda deniz kaptanlığı yapmış ardından da uzun yol kaptanlığı ve benzeri işlerde ekmeğini kovalamak peşinde vermiş bir insan, bir baba. 29/04/1967 senesinde dünyaya gözlerini açmış ancak büyük mücadeleler vermiş çocukluk hayatı İstanbul Koşuyolu’nda nezih mekanlarda geçmiş ancak küçük yaşta babayı kaybetmiş orta ilkten terk kalkan bu güzel insan yüreğiyle aklıyla bileğiyle iş hayatına atılmış ve bu alanlarda iş sahibi olmuş hayatını bu atmosfer içinde sürdürmekte iken diyabet dediğimizi şeker hastalığına yakalanmış onun mücadelesini vermiş kendinden hiçbir güvenini kaybetmemiş ve iradesine her zaman hakimiyet sağlamış olup nakliyecilik yapmış, yaparken sağ ayaktan yakalayan şeker hastalığı gittikçe zamanla ilerlemiş ve ona rağmen hiçbir zaman güvenini kaybetmemiş ve bu alanda her bir zorluğa göğüs germiş hayatını ekmeğini çocuklarına ailesine ve çevresinde  sevilen sayılan biri olmakla beraber çalışkan bir insan fikri ve düşünceleri ayrı bir katagori oluşturmaktaydı. Büyük hedefleri olan düşüncelere sahip bir alan yaratmak amacıydı. Ancak değerli okurlarım dünyada iki şey vardır bunlardan biri hayatta kalabilme mücadelesi diğeri ise imtihan Kamil Savaş Keskingöz bunlardan biri içeresinde yer almaktaydı. 

Aslında kıymetli okurlar hepimizin geçecek bir imtihan köprüsü mutlaka vardır ancak bu köprülerden geçmek o kadar da kolay değildir ki, bunun yanında bir çok alanda sevilen taraflarımız sevilmeyen taraflarımız mevcut kriterlerde bulunmaktadır. İşte bu sebeple ki bu insan 22 yıl evlilik hayatını sürdürmekte iken hayatın bir çok zorluklarına katlanmak epey zor aşamalardan geçerek bu yolda istikameti belirlemek ve bu istikamette yol almak her yiğidin harcı olmaması gerek bu abimiz bütün benliğiyle yaşamakta olan hastalığıyla mücadele etmekte bırakmamış hazırlık içinde yaşamaya tutunmuş öyle tablo yaşamış ki evlilik izdivacı 22 yıl sonra mutlu bir hayatın acı tablosuyla karşı karşıya kalmış ve bu kalınan durum içersinde kendi kararlarını almış bir aile bireyi olarak 22 yıllık evlilik esnasında 2 tane nur topu gibi evlat sahibi olmuş, ancak anlaşmazlık sonucu süren izdivacı bitirmek zorunda kalmış ve bir kızı birde oğlu şimdi boylarında olmuş büyümüşler ve babalarının kanatları altındalar okumuşlar birer meslek sahibi olmuşlar. Ancak bu alanda Kamil Savaş Keskingöz şeker yani diyabet hastalığı dediğimiz bu durumdan sıyrılamamış bunun pençesinden kurtulamamış en sonda sağ bacağını sarmış ve tedavi gördüğü hastanede maalesef ilerleyince durum acı bir operasyonla diz altından yayılmasın vücuda diye kesilmiştir ve epey acıyla dayanmış ama tabi zamanla bu acılarda azalınca hastaneden ayrılık gelirken oturdukları hanede kiralık olunca bacağını kaybetmiş ve kesilen bacak tan dolayı bir birikim olmamıştır bu durum acı bir tablo yaratmış ve bir daha eski günlerine dönemmiş tekerlekli sandalyede de hayatını sürdürmeye devam kalmış ve çocuklarının durumunu da bildiği için kirayı ödeyemez hale gelince bir bakım merkezine yerleştirilmiş bir yıldan beri bu bakım merkezinde hayatını sürdürmekte bur da çalışmışlığı kadar hakkını doldurmuş malullük aylığı için başvuruda bulunmuş 3600 günü tam günü doldurup baş vuruda SGK’ya kayıt müracat edip bir yıl daha da malullük için beklemiş ve sonuçlanması epey sürmüş bunun içinde mücadele etmiş Engelli statüsüne girerek bu kervan da bir yolcuda o olmuş 2,5 sene evvel başına böyle bir hastalığın gelmesi sonucu damarların tıkanması sonucu bacağından olmuş ancak hayata sımsıkı sarılarak sürdürmeye devam etmiş şimdilerde bir bakım merkezinde yaşamını sürdürmekte bura da bizle tanıştık bu kardeşimiz abimiz ile tanıştıktan sonra federasyon ilçe sorumlusu olarak yardımcı olduk. 

Bakın nerden nereye gidiyoruz ki  bizim her insan değerlidir kim olursa  olsun hangi alanda olursa olsun değerlidir. En son operasyonu aktör sayın Hülya Avşar yaptırmış maddi durumun zayıf olması nedeniyle son operasyonda sağ bacağını kaybetmiştir, bu alanda hayatını diğer bacağı olmadan devam etmektedir. Engelleri aşmaktı onun gayesi hayat onun bir dönen bir çarktı her şeye rağmen hayata devam etmekte kendisi bu hal alana kadar mücadelesini bırakmamıştır yaşam standartlarını daha da genişletmiş engelliyim diye kendini salmamış ve yetenekleri çerçevesi  içinde ne gerekirse bu  alanda her engelli istikameti yolu bulursa aşmayacağı hiç engel yoktur  diyerek ifade ediyor. Biz de bu söze karşılık veremezdik çünkü gerçek o ki doğru söze ne denir böyle kararlı bir vatandaşımız kutluyoruz kendisini UTEF Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Federasyonu ilçe temsilcisi olarak malullük konusunda gereken neyse elimizden geleni yaptık kendisini sevindirdik şimdi kararı çıkıp emekliye ayrıldı, hayırlı olsun. 

Çalışmış zamanında mücedesini verdiği meyveleri şimdi ise almaya başlamıştır. Allah kimsesizlerin kimsesidir unutmayın, yalnızlık ancak ve ancak iblise mahsustur yalnız değilsiniz hiç kimse yalnız değildir.

Evet değerli kıymetli okurlar 

Bu yazımızda bir engelli bireyimizden bahsetmeye çalıştık, okurlarımızın arasında engelli kardeşlerimiz varsa mutlaka okumalarını tavsiye ederim çünkü hayatın bizlere düşen görev iyi niyetli olmak ve bu hayattaki yaşanan ve yaşanmış imtihanları göz ardı etmemek lazımdır. Sivil toplum olarak şunuda düşünmek gerekir hayatta herşey bir sınavdır taki son nefese kadar ömür bahçesinin gülleri solana kadar.

Kıymetli, güzel, asil okurlar bir köşe yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız öyle hayat ilginç    hayatlar var ki ne kadar da yazsak sayfalara sığdıramayız bu hayatların kimi acı, kimi tatlı, kimi de çile dolu bir yollardan geçiyor bizde bu acılı kederli çileli hayatların bir perdesi oluyor kalemimizle size ulaştırmaya seslerini duyurmaya çalışıyoruz. Umarım bu kısa hisse yapıp siz değerli Önce Vatan okurlarına sunuyoruz bir nebze de olsa bu tabloların yüzlerine şahit oluyoruz bunlardan biri bugünkü engelli olan kardeşimiz Sayın Kamil Savaş Keskingöz gibi  bunlar içinde birkaç konuştuğumuz kardeşlerimizde var onlarda bazı hallerini anlatma ihtiyacı duyanları da var duymayanları da kimileri hocam benimde hayatımı güzel kaleminize dökün diyenlerle karşılaşıyoruz, bazen de hocam benim romana dönmüş diyen de var, kitaba çevirin diyen de var. Tabi bu o kadar da kolay değil telif hakkı var deyince o nedir hocam diyenler deb. El kıymetli okurlar köşe yazımızın en güzel tarafı engelli vatandaşımızın böyle azimli mücadeleci olması diğer engelli vatandaşlarımızda aynı mücadeleyi vermektelerdir. Eminiz bu durumda hepimiz birer kaderin kurbanlarıyız mı desek acaba yoksa bu bir imtihan mı desek acaba bu alanda bizler imtihandayız diyeli doğrusu budur. Rabbim herkese güzel bir hayat imtihanı eksiz bir şekilde aşmayı nasip etsin diyor hepinize güzel seneler diliyor saygılarımla selamlıyorum 

Bir dahaki yazımızda buluşmak üzere yeni bir döneme girdiğimiz şu zamanlarda yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlarım saygılarımla. Esen kalın ama hep sevgi ile kalın yüzünüzden gülümseme tebessüm eksik olmasın..! 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.