Kış aylarının vazgeçilmezi olan kayak, öğrenme aşaması emek isteyen sporlardan biridir. Dengede durmak, hızlanmak, dönüşleri başarıyla atlamak gibi birçok detaya hakim olmayı gerektiren kayak, ilk etapta zor gözükse de başlarken dikkat edilecek noktaları atlamazsanız oldukça kolay öğrenilen bir spora dönüşür. Ancak öğrenme süreciniz ne kadar iyi ilerlerse ilerlesin asla 1-2 günde her şeyi yapabileceğinizi düşünmeyin. Motivasyonunuzu yüksek tutup sık yapılan hataları tekrarlamaz ve kendinize inanırsanız kayak yapmayı öğrenip kış aylarını sporla iç içe bir hale getirebilirsiniz. 

Kayak sporu, kar üzerinde çeşitli ekipmanlar yardımı ile dengede kalarak ilerleme, durma ve nadiren de olsa akrobatik hareketler yapmayı içeren bir spor dalıdır. Çok eski zamanlarda insanların kar üzerinde batmamak amacı ile çeşitli araç ve gereçler yapmaları sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu zamanların ise yaklaşık olarak 5000 yıl kadar önceye dayandığı bilinmektedir.

Çok küçük yaşlardan itibaren yapılabilen bir spor çeşididir kayak. Bu sebeple çoğu pistte çocuklar için ayrı kayak bölümleri yer almaktadır. Kayak sporunun ana amacı dengede kalmaktır. Bu durumun öğrenilebilmesi için ise ortalama olarak 6 ile 10 ders kayak eğitimi alınması gerekebilmektedir. Kayak yapmak için pist seçimleri de önemlidir. Yeni başlayanlar için ve profesyoneller için ayrı pistler bulunmaktadır. 

Kayak Nasıl Yapılır ? 

Kayak sporu yapmak, zor olarak gözüken fakat doğru şekillerde öğrenildiğinde birkaç ders sonrasında ciddi ilerleme kaydedilebilen bir spordur. Kayağa yeni başlayan kişiler için ise dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan en önemlisi seviyeye göre bir pist seçimi yapılmasıdır. Yeni başlayanlar için çoğu yerde ayrı pistler bulunmakta ve eğitimler de bu pistler üzerinden verilmektedir. 

Kayağa yeni başlayan kişiler ilk zamanlarda tek başına değil bir ekiple ya da eğitmenle hareket etmelidir. Kayağı öğrenme aşamasında düşme olasılığı çok fazla olmaktadır. Bu sebeple düşerken dizler kıvrık durumda tutulmalı ve düşerken de bu pozisyon korunmalıdır. 

Düşerken aynı anda ayağa kalkmak için hamle yapmak yanlıştır. Tamamen durmadan kalkmamak gerekmektedir. Aynı zamanda düşme sırasında çevredeki kaya ve tümseklere karşı dikkatli olmak gerekmektedir.

KAYAK SPORU VE TARİHÇESİ 

Ülkemizde ilk kez 1914 yılında, Haliç’te bir marangoz atölyesinde yapılan çok sayıda kayak hayvan sırtında Erzurum’a taşınmış ve Kafkas cephesinde kayakçı er yetiştirmek üzere Erzurum’da açılan kurslarda 30 kayakçı yetiştirilmiştir. 1 Ocak 1933 yılında Galatasaray Lisesinden bir grup öğretmen ilk kez Uludağ’da kayak yaparak bu sporun Türkiye’de öncülüğünü yapmıştır. 1933-1934 yılları arasında Bursa, Ankara ve Erzurum Halkevleri ile Muhafız Alayı kayak sporu ile özellikle ilgilenmişlerdir. 1934 yılından sonra karlı bölgelerdeki Halkevleri aracılığıyla kayak sporu yurt düzeyinde yayılmaya başlamıştır. 1939 yılında kuruluş hazırlıkları tamamlanarak “Dağcılık ve Kış Sporları”adı altında örgütlenmiş olan federasyonumuz, ilk kurulan federasyonlardan biri olma vasfını da taşımaktadır. 

Cumhuriyet döneminde askeri amaçlı olarak ülkemizde faaliyet gösteren kayak sporu için 1927 yılında Eğridir Dağcılık Talimgahında kayak bölükleri oluşturuldu. 1930’lara kadar bu şekilde devam eden kayak sporunun ilk sivilleşmesi 1930 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü ve Ziraat Yüksek mektebinde Alman Beden Eğitimi Öğretmeni Ridel’in öncülüğünde malzemeler okullarca sağlanarak faaliyete başlandı. 1933 yılında İstanbul Galatasaray Lisesinde görevli bir grup Uludağ’a giderek kayak yapmaya başladı. Aynı tarihlerde Bursa Halkevi Uludağ’da, Ankara Halkevi Elmadağ’da ve Erzurum Halkevi Palandöken’de kayak faaliyetlerine başladı. 

1936 yılına gelindiğinde Türk ekibinin de Olimpiyatlara katılması gündeme geldi. Alman Öğretmen Herr Ridel’in öncülüğünde önce Ankara Elmadağ ve Ayaş beldesinde çalışmalar başladı. Türk Spor Kurumu nezdinde yapılan girişimler neticesinde, Türk Milli Takımı Almanya’nın Garmisch Parten Kirschen kış sporları merkezinde düzenlenen kış olimpiyat oyunlarına katıldı. 

Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü bünyesi içerisinde “Dağcılık ve Kış Sporları Federasyonu “olarak 1936 yılında ilk resmi hüviyetini kazandı. 1968 yılında Dağcılık birlikte yer alan kayak, sonrasında Türkiye Kayak Federasyonu adını aldı ve çalışmalarını sürdürdü. 

Daha sonra 1986 yılında Türkiye Buz Pateni ve Kış Sporları Federasyonu adı altında faaliyetine devam etti, 1990 yılında da tekrar Türkiye Kayak Federasyonu olarak çalışmalarını sürdürmeye başladı. 

KAYAK SPORUNUN FAYDALARI 

. Koordinasyonu geliştirir.

. Dengeyi geliştirir.

. Kişiye Çeviklik kazandırır.

. Kardiyovasküler gelişim sağlar.

. Aerobik kapasiteyi geliştirir.

. Kemikleri güçlendirir.

. Hemen hemen tüm vücut, hareketlere dahil olduğu için tüm vücut kaslarını çalıştırır.

. Kendine güven hissini geliştirir.

. Motivasyonu yükseltir.

. Mental gelişim sağlar.

. Sosyalleşme sağlar.

. Stresin azaltılmasını sağlayarak rahatlamaya yardımcı olur. 

Kış sporlarının çocuk gelişimine katkıları nelerdir? 

Ülkemizde kış sporlarından en çok yapılanı kayaktır. Çok küçük yaşlarda yapılabilen kayak sporu, çocukların bir çok becerisini erken yaşlarda gelişmesini sağlar. Kayak, çocukların denge, güç ve koordinasyon becerilerini geliştirir. Vücuda güç vererek esnekliğini de arttırması çocukların bedensel gelişimine olumlu katkılar sağlar. Kayak sporu çocukların karar verme, problem çözme gibi becerilerini geliştirir. Dikkat ve konsantrasyon sürelerinin uzamasını sağlar. Kış sporları soğukta yapıldığı için çocuklar soğukla baş edebilme becerisi de kazanır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.