Değerli okuyucularım,

Siyah böceklerden Karafatma diye bildiğimiz böceğinin isminin nerede geldiğini merak ettim ve biraz araştırınca karşıma çok ilginç bilgiler geldi. Bu köşe yazımda bu konu ile ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istedim. 

Siyah böceklerden olan ve yıllarca bildiğimiz Karafatma böceğinin isminin böyle bilinmesinin sebebi geçmiş zamanda Peygamber efendimizin  kızı Hz. Fatıma' nın sürekli siyah kıyafet giydiği için, kötülemek ve aşağılamak amacıyla Yahudiler ve Hıristiyanlar hamam böceğine Karafatma, eşi Hz. Ayşe'ye de, Ayşe kadın fasulyesi ismini vermiş ve yaymışlardır.

Bir başka söylemde:

Hıristiyan papazlar, çocuklar için yapılan oyun sahasında çocuklarla oynarken, ellerinde içinde hamam böceklerinin olduğu poşeti boşaltır ve “öldürün şu kara fatma’yı“ diye bağırır. Çocuklardan biri üstünü değiştirir, papaz o çocuğa siyah bir elbise giydirir.

Diğer çocuklar, siyah giyinen çocuğun etrafında yuvarlak oluştururlar ve siyah giyen çocuğu birbirine doğru itmeye başlarlar. Siyah giyen çocuğu birbirlerine iterlerken “kara Fatma, kara Fatma” diye bağırırlar ve tartaklarlar.

Bu olaylar Müslüman olan kadınlar üzerinde geçmiş ve isimleri böceklere verilecek kadar Yahudiler ve Hıristiyanlar, Müslüman düşmanlığı göstermişlerdir. Onlar yetmiyormuş gibi  " Kara Fatma" lakaplı iki kahraman kadınımız var. 
Biri son Osmanlı döneminde 19.yy yarısında Kahraman Maraş’ta ülke düşman işgalinde iken 300 asker süvarisi ile Kırım Savaşı'nda  kahramanca savaşarak düşmanları taarruza tutmuş onlara meydan okumuş bir kadındır. 400-500 kişilik bir orduya öncülük yaparak düşmanları zayıf düşüren böylesine kahraman olan bir Osmanlı kadınıdır " Kara Fatma". Araştırmalara göre kimi Kürt aşiretinden geldiğini söylemektedir, kimi Türkmen aşiretinden geldiğini. Fakat ismi "Fata Reş" diye geçtiğine göre büyük ihtimalle bir Kürt aşiretinden geldiği söylenebilir.


İkinci Kahraman Olan Kara Fatma Kimdir?

Milli Mücadele kahramanı 1888 Erzurum doğumlu aslen Malatya / Aladağlı olup Yusuf Ağa’nın kızıdır. Gerçek adı Fatma Seher Erden’dir. Subay olan Suat Derviş Bey ile evlenmiş ve Balkan Savaşı (1912-13)’na katılmıştı. Bu savaşta eşi ile Edirne’de Yanık Kışla’da bulundu. Daha sonra ailesinden on kadar kadını örgütleyerek Birinci Dünya Savaşı (1914-18)’na katıldı. Kafkas Cephesi’nde çarpışan eşi Sarıkamış’ta şehit düşünce Erzurum’a döndü. Erzurum’da bir süre kalan Fatma Seher Hanım, Sivas Kongresi’nde bulunan Mustafa Kemal Paşa ile görüşüp görev aldı. Mustafa Kemal’in verdiği şanla “Kara Fatma” olarak anılır oldu.

İstanbul’a dönen Kara Fatma, on beş kadar vatansever genci etrafında toplayarak Kocaeli’ne geçti. Köylerde durumu asla belli etmeden tam bir teşkilat kurmayı başarısıyla Geyve’de cephe tuttu. Halit Beyin komutasında bir yıl çalıştı. Bu sırada bir çarpışmada ilk kez yaralandı. Bağlı olduğu birlik kaldırılınca da orduya çavuş rütbesiyle girdi. Milis Müfreze Komutanı olarak Batı Cephesi’nde görevlendirildi. 300 kişiyi aşkın birliği ile Başkomutanlık Meydan Muharebesi (30 Ağustos 1922)’nde Mehmetçikle birlikte, düşmanı ülkeden çıkarma yolunda destanlar yazdırdı.

Memleketin kara günlerinde, bütün kadınlığı gönülden temsil eden, vatan için, bağımsızlık için dövüşen ve adı sık sık gündeme gelen Kara Fatma, ülkesinin endişeli günlerinde sayılı kahramanlarından, kadınlarından en saygıya değer olanlarından biridir. Büyük Taarruz’un ilk günlerinde General Trikupis’in birliğine esir düşmüşse de, kaçarak yeniden müfrezesinin başına geçmişti.

Kara Fatma, 26-27 Ağustos 1921 tarihli 193 sayılı Liva tamimi ile kahramanlıkları açıkça takdir edilerek, başka birliklere de örnek gösterilmiştir. Bu çalışmalarından dolayı çavuşluk rütbesini aldı. 1922 yılında Ankara’ya davet edilerek bir atış yarışmasında birinci gelmiş, bu nedenle de kendisine teğmen rütbesi verildi. Milli Mücadeleden sonra üsteğmen rütbesi ile emekli edildi. Ancak emekli maaşını Kızılay’a bağışlamıştı. Son yıllarını, yetim torunları ile birlikte yoksulluk içinde geçirirken 1954 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendisine yeni bir aylık maaş belirledi.

Kara Fatma; zayıf, orta boylu ve esmer bir hanımdı, gözleri ve kaşları siyahtı. Elbisesi, erkek elbiselerinin hemen hemen aynısıdır. Entari yerine geniş bir şalvar, ceket yerine ise “sarka” denilen bir tür cepken giyerdi. Milli Mücadele döneminin birçok erkek kahramanı kadar ün yapmış ve bunu da hak edecek kadar, hatta daha fazla hizmetler vermişti. Kendisiyle çeşitli nedenlerle yapılan söyleşilerden birinde, tutsak edilişinin öyküsünü şöyle anlatıyor:

“Altımdaki Ceylan ismindeki, güzel talim ettirilmiş çok akıllı bir hayvandı; âdeta bir piyade neferi gibi düşman mevziine sokulmakta fevkalâde mahirdi. Afyon civarındaki Sürmeli köyünde bulunan düşmana müfrezemle taarruz esnasında, hayvanımla düşmanın mevziine sokulmak icap etti. Bu esnada düşman tarafından bir kement atılarak yakalanmıştım ve hayvan da şahlanarak bizim tarafa firar etmeye muvaffak oldu; ben de bu suretle düşmana esir olmuştum.

Beni yakaladıkları zaman gözlerim bağlanarak, kendi mevzilerinin iki saat gerisinde bir yere götürülmüştüm ve burada gözlerimdeki mendil çözüldü ve sürmeli köyünde kurmuş oldukları karargâhlarında yarım saat isticvap edildim; benden izahat almak için mütemadiyen sıkıştırıyorlardı; ben de verdiğim cevaplarda kaçamak cevaplar veriyordum. Bunlar arzu ettikleri maksadı temin edemediler. Bunun üzerine, Başkumandanları olan Tirikopis’in yanına götürdüler. Beni görünce son derece hayretle bana bakıyordu ve ‘Sen Kara Fatma!’ diye üç defa hayretle ismimi tekrarladı. Biraz sonra hayret ettiğinin sebebini son sualinden anladım. Meğer bunlar, Kara Fatma’yı devasa bir şey tahayyül ediyorlarmış ve ben de bunlara cevaben ‘Anadolu’daki Kara Fatmaların en kuvvetlisi benim’ demiştim.”
Kara Fatma (Fatma Seher) 1955 yılında  Erzurum'da vefat etmiştir.


İşte böyle kahraman ve Müslüman Kadınlarımızın isimlerini Yahudilerin ve Hıristiyanların siyah böceklere ve hamam böceklerine takmalarını ve bu siyah böceklerinin isimlerinin bugüne kadar gelmesinden bizlerin suçu yok mu? Yahudilerin ve Hıristiyanların bu isimleri böceklere takmaları ve Hz. Ayşe'nin ismini de bir fasulye çeşidine takması bu isimlerin nerede geldiğini bilmeyerekte olsa söylenmesi Yahudilerin ve Hıristiyanların söylediklerini tastik ettiğimiz anlamına gelmiyor mu?  Yahudiler'in ve Hıristiyanların Müslümanlar üzerindeki oyununa ortak olmuşuz bilmeyerek.

              Allah'a emanet olun.


Kaynak: 

Kara Fatma, Kürt Prensesi – Le Tour Du Monde / 1867

Kara Fatıma Hatun Kürt Süvarileriyle İstanbul’da – The Illustrated London News / 1854

Tanin Gazetesi / Mülâkat (5 Temmuz 1923), İlknur Kalıpçı / Türkiye Cumhuriyeti’nin 75. Yılı Özel Sayısı (Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Kasım 1998), Milli Mücadele Kahramanı Kara Fatma’nın İzmit’teki Mücadelesi (Kocaeli Aydınlar Ocağı Internet sitesi, 27 Ağustos 2007).

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.