Hazırlayan ve uyarlayan: İnce Kalem - Necat Mehmet Kansu (Araştırmacı, Edebiyatçı ve Yazar)

Merhaba Vatan okurları,

Güzel bir haftayı daha geride bıraktık. Şimdi sizlerle yeni bir çalışma repertuvarı içerine girmiş bulunmaktayız. Dilimizin kalemimizin yettiği kadarıyla el vermeye çalışmaktayız. Hayatta yalnız kalındığı ve insanoğlunun hangi zamanda yaşlanacağı konusunda yakınlarınızın ya da en değer verdiğiniz insanların elden ayaktan düştükten sonra yanımızda olmasını çok isteriz. Yanınızda yakınlarınız olsun çünkü onlar da gün gelir size el olurlar. Çünkü insanlarda bir bez parçası kadar değer kalmamıştır, gözlerinde bile küçük görürler. Buna hukukta aile ihlali denilmektedir. Ancak bu alanda insanoğluna değer katan her şey gayet açıktır: huzur ve yaşam. Yaşlı ve engelli insanların standart yaşam biçiminde verilen demografi süresinde, yaşlı ve engelli, aciz ve kendini itham edemeyen vatandaşların güçsüz veya yalnız kalmaları olmazsa olmazdır. Güzel insanlar bir gün hepimiz yaşlanacağız fakat aciz düşmek, işte orası çok acı bir tablo bırakmaktadır. Bu şekilde ortamı bir dereceye getirmek değil uymakta olduğunun ifadesidir. Bugün ki köşe metnimiz: güneş doğar batar, insanoğlu da bir doğar. Bir de yaşlanılır bir ömür, tükenir yıllar. Öyle geçer zaman, geçer yıllar ve insanı yıpratır öyle. Bir kemalinden geçen ömür bir rüzgârın savurduğu gibi savuran zerre toz misali sararan yapraklarla karışıp gider kendinden. Bir anda ziyan olup gider. Dünya da artık yaşlanmanın atmosferine giren ve bir huzur arayan yer gibidir. Gençlik biter gider. Bir anda yaşlanırız ve ister istemez aciz duruma düşerken hissettirir yalnızlığı. Bir bilsen dünya yaşlandırmaz insanoğlunu. Yıllarca stres, psikolojik sarsıntı yaratan düşünceler bedeni zamanla yıpratır. Yaşam farkı yaşamayan insanlar, huzur yuvalarında bakıma muhtaç olanların bakımlarını üstlenmekle mükelleftir ki yaş ilerledikçe yalnız kalmanın yakınlarından ve aile fertlerinden uzaklaşmak, bu gibi yaşlı insanların yaşamlarını bu huzur evlerinde yuvalarında geçirmek, onlara iyi bakım sağlanması için ellerinden gelen gayreti göstermektelerdir. Sosyal hizmetlere bağlı olan huzur ve bakım evleri ve yaşlı huzur evlerinde kalanlar ömürlerinin yarı kalanını bu huzur evlerinde, yaşlı bakım merkezlerinde sürdürmektedirler.  

Değerli okurlar,

Her yaşlı ve engelli vatandaşların huzurunu sağlayan ve moral veren uzmanlar eşliğinde yapılan her şeye titizlikle özen gösterilmektedir. Yatakhanelerinden yedikleri içtiklerine hatta giysilerine kadar titiz davranarak her bir alanda özen gösteriyorlar: sağlık hemşerisi hekiminden fizik rehabilitasyon tedavisine kadar. Her şeyin takibini yapan hizmet veren bakım merkezleri ve huzur yuvalarına sıcacık bir ortam sağlanmasını üstlenen devlet sosyal hizmetler müdürlükleri. Bu alanda ellerinden gelen gayreti göstermektedirler ki hala hazırda olan hastalar da bulunan rahatsızlıklarını yakinen takibini yapan idari alan sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Engelli vatandaşlarımızın bakımlarının yapılması, yaşlı ve engelli hatta kimsesiz olan insanlar. Devletin ön gördüğü huzur yuvaları bakım merkezlerince muhafaza altına alınarak gereken hizmeti sağlamaktadırlar. Gazeteci yazar olarak aslında çok güzel bir ortamlar sağlanmaktadır.hatırlatma insanın hafızasına yer etmiştir. sanki bir anı gibi

Değerli.okurlar,

Huzur ve yaşam denilince akla neler gelir bilirmisiniz.bilmek veya bilmemek.sizlerde.bunu bilmektesiniz ancak hayat öyle bir hal aldiki. bilinmez bir zamanda görünelecek herşeyin zamana bırakılmalıdır.sanki bir  uçurum.da kalan. yallnızlıklar gibi son demlerinde son yapraklarda solan bir müdavi arş olamaya nitelik göstermeyen yaşlılık ve engelli kimsesiz.olan vatandaşlar bu bakım merkezlerinde kalan ilgili yerlerde. müdavi olanlardan.az olanlardan söz edilirmi diye soran olursa belki hatırlatmalar olması olanağı uyuşmazlık gibi bir çok kişiler.yalnız kalmış veya terk edilmiş bir çok alanda seyederken. ömür bahçesinin. güllerinin.solması gibi gösterilsede aynı değildir insanoğlu yaşlanma  dönemi başlayınca yaşlılılk hayli olağan. hali almıştır.söz temsil.hayatta ne yapılırsa şöyle derler ne ekersen onu biçersin insanğlu sağlığında ne yaptıysa.onu biçer.bu anlayışla neler vermiş hayatta neler almış görmüş yaşamış insanoğlu.yaşanmış olayları. anımsar yaşlanınca.anıları bir gözlerinde canlanır bulutlar yürür fakat hayat bulut gibi değildir.farklıdır.öyle.bir rüzgar.misali.yalnız 

kıymetli okurlar.

merhabalar güzel bir gün den yine sabahın bu güzel nebzesinden bir damla daha bizlere çok güzel.bir ahengi vuran sanki bir hayatın bir daha doğuşunıu izlemek.görmek öyle sevgi ve sıcak tebessüm. le gülen.güneşin. yüzünü bir kez daha görünce o zaman analarız keşke insanlarda da böyle tebessüm le gülen bir sıcak yüz olsaydı diye fakat kimileri yüzlerinden düşen bir parça mutluluk beklerken çatık kaşlı yılan dilli sivri zekalı.egolarını yüksekte tutan kaliyefeli insanlar. Olduğu bir aşkikardır.dünya.boş bir gün onlar da  bu imtihanla. karşı karşıya kalmaları içten bile değildir.yazıkki bizler engelli birey olmuşuz yara dana  isyanımız yok fakat hayatta ne bulduysak onu şimdiden dünya.bizler için belki imtihan lakin bu kendilerini yüksek gören insanları onlara cehennem olur çünkü aciz kendilerini hayatın pembe düşlerine bırakmış bir gün ne olacağım değil, ne oldum. diye.düşünmeyen bir dünya görmekteler.gözleri görmeyenlerden daha körlerşmiş.bir toplum.düzenindeyiz. teşekkürler.

evet sevgili okurlar.

bir engelli kardeşimiz ismini vermek istemeyen kardedşimiz böyle sözler söyledi demekki görmüş yaşamış tatmış şahid olmuş bu gibi yanlış görüşlere düşüncelere fikirlere tepkisini siz önce vatan okurlarıyla paylaşmak istediğini söyledi. bizde kendilerini kabul buyurduk ve kendisinin adını kullanmadan. yazılanların tamamen. doğruluğunu. yansıtan. gerçek alanda oluşumun daha iyi olmasının.alanında.yürümesi.gelen sivil toplum bakışı açısından giren duygular sağ duyular bir birbirimize sağlam bir birimize engelli eksik durumlara binen eksik görenler arasında  kalan sağlam bireyler olarak  konulan bir  tablo olabilir mi? sizce bu kesik düşüncelerle.bir. yere varamazsınız. kimbilir.belkide sevgili okurlar  ortabedik engelli yetişkin bireyler yaşlılar.acizler inasanlardan imtihanhandır.diye düşümenliyiz. ki bu arada bazen düşünmekte olduğumuz hayatın son demlerini yaşamakta olan şu fani alemde 3 günlük ömrümüz de iken dünya meşkalesi ne dalmış rüya misali.dünya.bu boş. bir kör eden kuyu misali.gözlerde karanlık bir perde çekerki. sarhoş eder.götürür.gaflet.uykusunda.dalar gider ahu,âlem.\ 

Sevgili okurlar...

Engelli.insanlara.topluma.bireylere. daha sevecen hoş görü ile karşılanması gerekmekmetir.karşılayan ilk alanda ilgili oluşturucu.daim olan.herşey alan da gerektiği. Yerlerde.inilen. Öncülayık olan her lafzin kelimesini arz eden dilimiz bir olur demez hali alırsa çalışan kollarımız.çalışmaz.hali  alırsa gözlerimiz.bir gün görmez olursa neyleriz bir ayaklarımız yürümez olsa neyleriz. düşündünüz mü hiç. sivil toplum bireyleri bir gün alanında yalan fani diyarında.boş,katremin içinde.ummanıdır.katreminde.değer ola herşey bir hayal. gibi dünya bir vasfı. görülen .olan düşer gözler den gelen ahı zar olmuş engelli olmak değil engelleri birlikte aşmaktadır.söylenen bir sözdür.kalan dilimizde  ön söz olacaktır.aşılacak bir. bu gözlerle engelli yaşlı kimsesizlere.böyle.gözlerle bakılması gereken insanlara ne kadar sıcak samimi bir davranılırsa bi o.kadar sevabı yüce allahın katında en yüksektir. 

   

sevgili okurlar.

Bu haftada huzur ve  yaşam adlı köşe konumuzu işledik.unutmayalım,her bir sivil toplum bireyi birer engelli adayıdır.onlar bizlerin imtihanıdır.herkese sevgi.saygı hürmetler eder baki selamlar olsun.önce vatan okurlarına. gelecek hafta.buluşmak üzere esen kalın hep sağlıklı huzurlu bir hayat olsun. Sevgilerle. İNceKalem.

STK başkanı TÜM San ilçe başkanı

Araştırmacı yazar ulusal şair.Necat .M KANSU 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.