Kitap Dünyası 

 

Tanrı’nın Kapısını Çalan Bilim

Tanrı’nın Kapısını Çalan Bilim adlı eser Altın Kitaplar’dan çıktı.  "Tanrı’nın Kapısını Çalan Bilim" adlı eser, Carl Sagan’ın 1985 yılında ünlü Gifford Konferansları’nın yüzüncü yıldönümü nedeniyle aldığı davet üzerine İskoçya’da verdiği konferansın metinlerinden oluşmaktadır. Sagan konferanslarda, diğer gezegenlerde akla dayalı yaşam olasılığından kendi gezegenimizdeki yaşamın karşı karşıya kaldığı nükleer tehlikeye, yaratılışçılık ve sözde akıllı tasarımdan bilimin ’bilgili tapma’ olduğuna dair yeni bir kavrama, manik depresyondan tutun da kendinden geçmenin (huşu) muhtemel kimyasal yapısına kadar uzanan konulara ve sorunlara değinmiş. On yıl önce kaybettiğimiz büyük astronom ve astrofizikçi kozmoloji, fizik, felsefe, edebiyat, psikoloji, kültürel antropoloji, mitoloji ve ilahiyat gibi farklı pek çok alanda yaptığı konuşmalarla, konferanslara katılan herkeste hayranlık uyandırarak dehasıyla tüm insanlığı aydınlatmıştır. Sagan’ın ölümünün onuncu yıldönümü vesilesiyle ilk kez yayınlanan "Tanrı’nın Kapısını Çalan Bilim" adlı kitabı eşi ve uzun süre onunla birlikte çalışmış olan Ann Druyan tarafından hazırlanarak günümüzün bilgileriyle tazelenmiştir. Sagan bu kitapta din ve bilim arasındaki ilişki konusundaki fikirlerini ayrıntılı bir biçimde ortaya koyarken evrenin enginliğinde kutsalın ne demek olduğunu anlamak için sürdürdüğü kişisel arayışını ve yolculuğunu oldukça anlaşılır, mizahi, akılcı ve tamamen gözleme dayalı bir ifadeyle bizlere aktarıyor.

Çevirmen: Reşit Aşçıoğlu

Orjinal İsim: The Varieties of Scientific Experience

Kozmos 

"Carl Sagan zamanımızın en parlak bilim adamlarından biridir... İçinde varlığımızı sürdürdüğümüz akıllara durgunluk veren Kozmos'un sonsuzluğunu dile getirirken bilimin geçmişine, şimdiki zamanına ve geleceğine ilişkin muhteşem bir eser yaratmış."Associated Press "Alanında göz kamaştırıcı, önerilerinde kışkırtıcı. Bu kitabı okuyan herkesin, etkisi altında kalacağından hiç kuşkum yok." The Miami Herald "Sagan edebi bir coşkuyla yazıyor. Harika bir eser. İnsan aklının tüm noktalarına değinen Kozmos gerçek olmayacak kadar gerçek."The Cleveland Plain Dealer  - İnsanoğlu uzay okyanusuna açılıyor  - Canlıların ve evrenin yapısı  - Doğa yasaları tüm evrende geçerlidir 

- Cennet ve cehennem  - Başka gezegenlerde yaşam var mı?  - Keşif yolculuklarının öyküsü 

- Samanyolu: Gecenin bel kemiği  - Zaman ve mekan içinde yolculuk  - Başka evrenlerin kapısı karadelikler  - Sonsuzluğun kıyısı: Dördüncü boyut  - Aklın evreni 

- Galaktik uygarlık  - Yaşamak ya da yok olmak konusunda kim karara verecek?

 

44 Kalem 44 Değerli Mektup 

Değerler Eğitimi projeleri faaliyetleri kapsamında doğan  “44 Kalem 44 Değerli Mektup” projesi’nin temelleri 2018 Mart ayında Atatürk Ortaokulunda atılmıştır. Öğrencilere,  değerler eğitimi ile ilgili onların ilgisini çekebilecek kalıcı bir eser bırakmak amacıyla başlatılan bu proje 3000 kitabın öğrencilere ulaştırılması ve 38 okulda yapılacak yazar söyleşileri ile son buldu. O dönem Atatürk Ortaokulunda görev yapan Öğretmenler Ortaokulu Okul Müdürü Hanifi ÖZDEMİR’in “ 44 Kalem 44 Değerli Mektup” diyerek ismini verip çerçevesini çizdiği proje,  yine o süreçte aynı okulda görev yapan şu an 91 Bin Dev Öğrenci Ortaokulu Okul Müdürü Vahap ARIKAN ve Atatürk Ortaokulu Matematik öğretmeni Alaattin AKTAŞ’ın girişimleriyle hayat bulmuştur. Okul adına öğrenciler,  kaybolan değerleri anlatan bir davet mektubu yazıp elli üç kıymetli yazar ve şairden eser istemiştir. Elli üç yazarla iletişim ve koordineyi, Hacı İbrahim Işık İlkokulu sınıf öğretmeni Nilüfer Zontul AKTAŞ  sağlamıştır. Yazar ve şairlerden gelen eserler yayın komisyonunca derlenerek Atatürk Ortaokulu Resim öğretmeni Serap SOYER’e verilmiştir. Serap SOYER bu eserleri öğrencilere rastgele dağıtarak öğrencilerden bunları okuyup hayal dünyalarına göre resmetmeleri istenmiştir. Yazılı olarak gelen bu eserler çocuksu renklerle can bulmuştur. Düzenleme ve dizgiyi Muhammet Furkan yapmıştır. 44 Kalem 44 Değerli Mektup adlı eser Malatya Büyük Şehir Belediyesi Yayını olarak bastırılacak okuyuculara sunulmuştur. 

Hiçbir Tesadüf Başarı Değildir

Psikolog Hayrettin ŞAHİN / Psikoterapist Reyhan ERDOĞAN’ın kaleme aldığı Hiçbir Tesadüf Başarı Değildir. Alfa Psikoloji Yayınlarından çıkan çok önemli bir eser. Kitap tanıtım bülteninde şu ifadelerle aktarılıyor : “Göreceli olan her şey yanılsamadır.” Gerçek başarı insanın kendi özünü bilmesi ve yeteneklerinin farkına varmasıdır. Yoksa holding sahibi olmak, son model arabalar almak gerçek anlamda başarı değildir. Başarı işini severek yapmak, ondan müthiş bir haz ve lezzet almaktır. Başarı dünyada o işi en iyi yapan insan olmaktır. Bu kitapta başarı konusunda kendi deneyimlerimize yer verdik. 8 yaşla 80 yaş arasındaki her insanın zevkle okuyacağı bir kitap ortaya çıktı. Konular akıcı, zevkli ve değişik örneklerle yazıldı. “Başarı” kelimesinin bile insanı gerdiği bir yerde gerçek başarıyı sizlere anlatmanın huzurunu yaşıyoruz.” Son günlerde başta İzmir ve Afyon kitap fuarlarında da imza günleri düzenleyen başarılı yazarlar okuyucuların da büyük ilgisiyle karşılandı. Bu kıymetli eseri mutlaka okuyun. 

Tarihe Geçen Savunmalar 

Ömür Uzel’in Tarihe Geçen Savunmalar adlı kitabı Karakarga Yayınları’ndan çıktı. Eser tanıtım bülteninde şu ifadelerle aktarılıyor : Tarihin başlangıcından bu yana insanlık çeşitli davalara tanık olmuştur. Bu davalardan bazıları yapılan savunmalarla tarihe geçmiştir. Sokrates’ten başlayıp Deniz Gezmiş’e, Ulrike Meinhof’tan Aziz Nesin’e, Émile Zola’ya Sabahattin Ali’ye uzanan savunmaları Ömür Uzel Tarihe Geçen Savunmalar kitabında derledi. Karakarga Yayınları etiketiyle kitabevi raflarındaki yerini alan kitapta cesur savunmalarıyla seslerini mahkeme salonlarından tüm dünyaya duyuran bu insanların hikâyelerine daha yakından tanık olacak, hükmünü yargıçların değil zamanın verdiği davaları izleyeceksiniz.

Arka kapaktan:

Yasalar beni suçlu görebilir ama esas suçlu yasalar! –Sokrates

Beni, tarih aklayacaktır! –Fidel Castro

Bizi, bağımsız bir ülkenin çocukları olmaktan mahrum eden; hepiniz dâhil, sizlersiniz! –Deniz Gezmiş

Kulaklar söylediklerimize kapalı olsa bile, biliyoruz; tarih bizi dinliyor. –Mahir Çayan

Köleler, özgür olmak isteyenlerden nefret ederler. –Ulrike Meinhof

Gerçeği gömmeniz boşuna. O, toprağın altında yol alıyor; bir gün, her yandan fışkıracak ve öç bitkileri olarak açacak. –Émile Zola

Yazarlar, gazeteciler, hukukçular… Bunlar aydın değilse, Türkiye’de Aydın ilinden başka aydın kalmaz. –Aziz Nesin

Adınız, yasalarınız ve düzmece tanrınız, lanetli bir geçmişin silik anısı olmaktan öteye geçemeyecek. –Bartolomeo Vanzetti

Ben bu memleketin hakiki evlâdıyım; memleket, hükümet ve reisicumhur benimdir. –Sabahattin Ali

Bütün sevgimi özgürlüğe veriyorum ve geriye yetkililer için bir şey kalmıyor. –Aliya İzzetbegoviç” Bu çok önemli dikkat çekici eseri mutlaka okuyun! 

Medya Dünyası 

Yepyeni Bir Program  ‘Günaydın Hafta Sonu’ 

A PARA’da Sinan Özedincik ve Funda Karayel’in sunduğu yepyeni bir program başladı. Ünlü konukları ve sürprizleriyle ekrana gelecek Günaydın Hafta Sonu her cumartesi canlı yayınla izleyiciyle buluşacak. Programda kültür sanattan, müziğe, spordan eğlenceye eğitimden modaya her alanda farklı konular konuşulacak. Programın ilk bölümüne Tolgahan Sayışman, Almeda Abazi, Hande Subaşı, Pelin Öztekin, Emel Gölgeçen ve Bendeniz konuk oldu. Günaydın Hafta sonu, her Cumartesi saat 10.00'da canlı yayınla A PARA'da. 

 

Belma Belen Gezi Programı ile Beyaz Tv’de 

Ekranların başarılı ve deneyimli ismi Belma Belen klasik haline getirdiği Belma Belen’le Geziyoruz programı ile Beyaz Tv Ekranlarında. Yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği programda ilk hafta Trabzon Of ilçesini gezen Belma Belen her yeri detaylı gezip kendine has üslubu ile rengarenk bir program hazırladı. 28 Nisan Pazar 13.00’da Trabzon Of bölümüyle ekrana gelecek programda her hafta başka bir yere gidecek Belma Belen gezilmesi görülmesi gereken yerlere dair dolu dolu içerikler yansıtacak. O zaman 28 Nisan’dan itibaren bizde Belma Belen’le Geziyoruz! Mutlaka izleyin! 

Kim Kimdir 

 

Ceren Karaçay 

25 Temmuz’da Mersin de doğan Ceren Karaçay;  2 sene kadar mankenlik, 2 sene kadar da Oyuncu menajerliği yaptı. Yaşı çok büyük olmamasına rağmen bu alanda çok hızlı tecrübeler edinerek çok yol kat etti.  Şu aralar seçkin projelerde nadir olarak modellik yapmaya devam etse de ağırlıklı olarak Türkiye genelinde isim yapmış bir kurs merkezinin şube koordinatörlüğünü yapıyor, model menajerliğine devam ederek bazı televizyon programlarına oyuncu ve model desteği vererek hepimizin çok iyi bildiği büyük markaların katalog çekimlerine, defilelerine model temin ediyor. Ceren Karaçay aynı zamanda İnstagram fenomeni ! 170bini aşkın takipçi kitlesi var. birçok firmanın internet üzerinden modelliğini ve reklamlarını yapıyor. Mersin’de ilk kez kamera önü oyunculuk atölyesi projesi başlatan Ceren Karaçay şu sıralar bu projenin üzerinde yoğunlaşmış durumda. Ayrıca üniversite öğrenimine devam ediyor ve her zaman ona sıcak geldiğini söylediği sağlık sektöründe eğitim alıyor.  Televizyon, magazin, sanat Dünyasını her ne kadar keyifli bulsa da sağlık gibi önemli bir alanda her zaman kendini geliştirmek istediğini sık sık dile getiriyor. Ceren Karaçay çok yönlü birikimi , yeteneği , çalışkanlığı gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekiyor. Ceren Karaçay tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.


 

Dilek Özdemir 

Dilek Özdemir İstanbul’da doğdu. Moda dünyasına çok küçük yaşlarda giren Dilek Özdemir mesleğe çocuk denilebilecek bir yaşta başladı. Haute Couture alanında çok önemli bir yere sahip başarılı modacı kadın giyimin her dalında yer aldı. Giyilebilecek kıyafetlerin yanı sıra ilginç tasarımlı kıyafetlerinde yer aldığı takdirle karşılanan çok özel defileler yaptı. Her daim hobisini meslek edindiğini vurgulayan Dilek Özdemir 10 yıl önce Uğurlu By Dilek Özdemir markasının kuruluşunu gerçekleştirdi. Tasarımcılığını kendi yaptığı moda evinde ağırlıklı olarak Gelinlik ve Nişan tuvaleti ile yine başta özel gün ve geceler için olmak üzere özel dikim abiye tasarım ve dikimleri gerçekleştirmektedir. Hemen her yıl yaptığı defilelerde o yıla dair koleksiyonunu tanıtan modacının mağazası İstanbul Fatih’te bulunmaktadır. Modacı Dilek Özdemir 2019 yılında bugüne kadar hiçbir çalışmaya benzemeyen özgün Angel Koleksiyonuyla yeni sezona merhaba dedi. Evlilik hazırlığı yapan özel etkinliklere katılacak ve kendini iyi hissetmek isteyen tüm kadınları hayallerine kavuşturmayı prensip edinen Dilek Özdemir genç yaşta adım attığı moda dünyasında çok yönlü olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Dilek Özdemir bu mesleğe dair yeteneği , çok yönlülüğü , birikimi , kendine özgü tasarımları gibi özelliklerinin yanı sıra pozitif enerjisi , ışıltısı kendisinde de yansıttığı her daim şıklığı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir.    Tüm bu nitelikleriyle Dilek Özdemir gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.