Osmanlı Devleti'nin gerileme döneminde 18.nci yüzyıldan itibaren Büyük Devletlerin desteğini alan Sırp-Bulgar-Yunanlılar tarafından tarafından Balkanlarda Türklere ve Müslümanlara yapılan katliamlar, Dünya’nın görmezden geldiği “GERÇEK SOYKIRIM” olarak tarihe geçmiştir.

Türkler/Müslümanlar, Arnavutluk ve Bosna'dan Karadeniz'e uzanan alana, yani Güneydoğu Avrupa'nın tümünü kapsayan bu coğrafyaya yüzyıllar önce  gelmiş, bu toprakları vatan bilmiş,  emekleriyle, alın terleriyle değerlendirmiş ve zengin bir kültür yaratmışlardı.

19. yüzyılın başında Mora’da başlayan ve Türklerin toptan kıyımıyla sonuçlanan isyan tüm Balkan ülkelerine model oluncaya kadar, Balkanlar yüzyıllar boyunca Türk ve Müslümanların, Hıristiyanlarla yan yana kardeşçe bir yaşama kucak açtığı bir halklar mozağiydi.

O dönemde Romanya’nın Dobruca bölgesinde, Bulgaristan’ın doğu, orta ve güney bölümünde, Trakya ve Selanik dahil Makedonya’nın doğusunda Müslümanların çoğunluğu Türk’tü. Arnavutluk’ta, Kosova’da, Makedonya’nın batısında Arnavutlar ve Bosna Hersek’te de Boşnaklar bugün olduğu gibi çoğunluğu oluşturuyorlardı.

Türklere yapılan mezalim, Osmanlı imparatorluğunun, 1683 Viyana bozgunundan itibaren  zayıflaması nedeniyle  1697  yılında Avusturya İmparatorluk ordusunun Üsküp’ü  işgal edip yakmasıyla  başlamıştır.

Osmanlı Balkanlar’dan atılırken, onun uzantısı sayılan Türkler, Arnavutlar, Boşnaklar, Pomaklar ya katliamlara uğradı, ya da süngülerin önünde Türkiye’ye sürüldü. Son darbe, yüz yıl önce, 8 Ekim 1912’de başlayan Balkan Savaşları’yla vuruldu.

Belçika’da yayınlanan Le Soir gazetesi savaş muhabiri, “Yunanlılar, Bulgar ve Sırplar geçtikleri havalide çocuk, kadın, ihtiyar bütün Türkler’i öldürüyorlardı. Kasabaları yaktıktan, cami ve minareleri yıktıktan sonra bütün Müslümanları yok etmişlerdi... Bazı kazalarda hiçbir Müslüman,hiçbir cami ve hiçbir mesken kalmamıştı...” diyordu gazetesinde...

Balkan Halklarının bağımsızlık hareketleri giderek soykırıma dönüştüğü görülmektedir.

•             Sırp Ayaklanmaları ve muhtariyeti  (1804 , 1816 , 1862 , 1867 , 1876 ) , 

•             Karadağ isyanları (1702-1852-1864)

•             Yunan İsyanları ve bağımsızlık süreci (1821-1830) ,

•             Bulgar isyanları ve muhtariyeti (1835 , 1841 , 1849 , 1867 , 1876 , 1877) gibi olaylar örnek gösterilebilir.

Avrupa Türkiyesini kaybettiğimiz Balkan Savaşı’nda işgâl edilen bölgelerdeki Müslümanların savaştan önceki ve sonraki nüfusları ele alındığında, 100 yıldır görmezden gelinen büyük bir insanlık suçu ortaya çıkar...

Etnik temizlik veya SOYKIRIM

•             1820 - 1830  arasında Sırp ve Yunanların bağımsızlığı kazanmalarının,

•             1877 - 1878  yıllarında 93 Harbi'nin,

•             1912 - 1913  yıllarında Balkan Savaşları'nın,

•             1914 – 1918  I. Dünya Savaşı ve sonrası sırasında Ermeni isyanları ve çeteleri ile

•             1919 – 1922 yıllarında Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Anadolu'nun Yunanistan tarafından işgali sonucunda meydana geldi. (DEVAM EDECEK)

Süheyl ÇOBANOĞLU

RUBASAM Bşk.V.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.