Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarıma yağma diğer adı ile gasp suçu hakkında hukuki bilgilendirme yapacağım.  

Yağma yani, gasp suçunda bir kişinin zilyetliğinde olan bir menkul malı bu suçun faili  cebir tehdit kullanarak alır.  

Bu suçta fail o malın zilyedinin yani sahibinin rızası dışında o malı cebirle tehditle kullanır ve mağdur olan şahsı bu malı kendisine teslim  etmeye razı eder. Ya da alınmasına karşı  koyma direncini cebir tehdit ile kırar. Gayrimenkuller bu suçun konusu olmaz. Yani siz bir gayrimenkul hakkında gasp suçu işleyemezsiniz yasal olarak.

Bu suç şikayete bağlı bir suç değildir. Siz şikayetçi olsanız da olmasanız da savcılık bu  suçun işlendiğini gördüğü anda resen soruşturma başlatır.

Mağdur şikayetten vazgeçerse cezanız  düşmez. Yada bu sizin daha az ceza almanıza neden olmaz. 

Bu suçun herhangi bir şikayet süresi yoktur.  Ancak suçun işlendiği tarihten itibaren dava  zamanaşımı olan 15 yıl içinde bu suç savcılığa bildirilmelidir. Aksi takdirde zamanaşımı dolduğu için savcılık bu suç ile ilgili soruşturma  yapmak zorunda kalmayacaktır.

Ağır ceza Mahkemesinde yargılanmaya  hazır olun.

Hırsızlık suçu ile gasp suçu arasındaki fark  şudur. Hırsızlıkta taşınır bir malı sahibinin rızası bulunduğu yerden gizlice alırsınız. Ama  gaspta yine bir malı failin rızası dışında alırsınız ama burada cebirle zorla şiddet kullanarak  alırsınız. Aradaki fark budur.

Aynı evde yaşayan kişiler arasında o evin eşyaları üzerinde ortak bir zilyetlik söz konusu  olduğu için ortak ev eşyalarını birbirlerinin rızası dışında alsalar da bu zorla da olsa gasp ya da hırsızlık suçu olmaz oluşmaz.  

Siz bir senedi bir kişiden zorla alırsanız yani o kişiye zorla senet imzalatırsanız  ya da bir  makbuzu mağdurun elinden senedi hükümsüz kılmak için alırsanız yine yağma suçu oluşur.

Hırsızlık suçunda mağdura cebir ve tehdit uygulamadan şahsın elinden malı rızası dışında alırsınız. GASP SUÇUNDA MAĞDURUN  SAHİP OLDUĞU MALI CEBİR TEHDİT ile alırsınız. 

Gasp suçu içinde tehdit ve darp suçunu da barındıran bir suçtur. Gasp suçunda mağdurun  şahsına hayatına vücuduna ya da cinsel dokunulmazlığına karşı saldırı yapacağınız yönünde  tehdit edersiniz. Onu büyük bir zarar uğratacağınız yönünde korkutursunuz. Adeta mağdurutehdit ederek cebir kullanarak o malı teslime  zorlarsınız karşı koymamaya zorlarsınız. Mağdurun sizin uyguladığınız cebir ve sizin uygulamış olduğunuz cebir karşısında o malı teslim  etmekten başka seçeneği kalmaz. Çünkü siz  ona bu seçeneği cebir şiddet uygulayarak bırakmamış olursunuz. Bu suçla hem kişi özgürlüğü hem de vücut dokunulmazlığı korunmuş olmaktadır. 

Tehdidin ciddi olması gerekir. Mağdurda korku uyandırması gerekir. Tabiki bu da her olayda mağdurun içinde bulunduğu yer ve zamana göre değerlendirilmesi gerekir.

Basit yağma suçunda siz bir kişiyi gündüz hiçbir silah ya da alet kullanmadan kendinizi  tanınmayacak bir hale koymadan bir suç örgütü üyesi olmadan bir kişiye ait malı teslime  zorlarsınız. Basit yağma suçunun cezası 6 seneden başlar en fazla 10 senedir.  

Nitelikli yağma suçunun cezası daha ağırdır. Örneğin burada sopa ile taşla veya silah  olarak kullanılmaya elverişli her türlü alet ile sizi bu suçu işleyebilirsiniz.

Kendinizi  tanınmayacak bir hale koyabilirsiniz. Örneğin maske takarak bu suçu işlerseniz.

Siz gasp suçunu birden fazla tarafından  birlikte işlerseniz nitelikli yağma suçunu işlemiş  olursunuz.  

Bir kişinin yolunu keserek bu suçu işlerseniz  bir kişinin konutunda işyerinde veya bunların  eklentilerinde işlerseniz yol keserek seyahat  özgürlüğünü ihlal ederek kapalı mekanlarda  işlerseniz nitelikli yağma suçundan yargılanırsınız. 

Siz Beden ya da ruhen kendini savunamayacak akıl hastası akıl zayıflığı olan bir kişiye  karşı çocuklara yaşlılara karşı bu suçu işlerseniz.  

Var olan bir suç örgütünün korkutucu gücünden ya da varsayılan bir suç örgütünün  korkutucu gücünden yararlanarak işlerseniz  nitelikli yağma suçu işlemiş olursunuz.  

Bir suç örgütüne yarar sağlamak için bu  suçu işlerseniz nitelikli yağma suçu işlemiş  olursunuz.  

Gece vakti bu suçu işlerseniz bu durumda  gasp suçunun nitelikli halinden ceza alırsınız.

Eğer siz bu suçu gece işlerseniz 10 sene  ile 15 sene arası bir ceza ile Ağır cezada yargılanmaya hazır olun.  

Eğer sizi yargılayan Ağır ceza hakimi birden fazla nitelikli gasp suçunun oluştuğunu görürse  o zaman alt sınırdan ayrılabilir 12 yıldan cezanızı  erebilir.  

Hakimin alt sınırdan uzaklaşabilmesi için suçun işleniş biçimi suçun işlenmesini kolaylaştıran araçlar suçun konusunun önemi ve  değeri meydana gelen zararın ağırlığı failin  kastının yoğunluğu failin amacı ve saikine  bakar. 

Yağma suçu çok ciddi bir suçtur ve bir ceza  Avukatı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

Yağma suçunda malın değeri az ise size  1/3 ile 1/2 arasında değişen oranda cezanızda  hakim indirim uygular.  

Siz yağam suçu ile işlediğiniz kişiden alacaklı iseniz ve o kişiden bu alacağınız tahsil  edebilmek için o kişiyi tehdit ederseniz o kişiye  cebir uygularsanız size tehdit veya kasten yaralama suçundan ceza alırsınız. TCK 150./1  Maddeye göre ceza verilir.  

Burada sizin o kişiden bir sözleşme ilişkisi  ile alacağınız olabileceği gibi haksız fiil ya da sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre de alacağınız olabilir. 

Hırsızlık suçunuz yağma suçuna dönüşebilir. Siz mağdur olan kişinin malını hırsızlık  amacı ile hakimiyet alanınızıa aldıktan sonra mağdura cebir ve tehdit uygularsanız suçunuz  gaspa dönüşür. 

Gasp suçu işledikten sonra siz bir baskı ve  cebir olmadan  yaptığınız bu  suçtan  dolayı  pişmanlık duyarsanız ve  ortadaki  haksızlığı telafi  edecek davranışlara girerseniz etkin pişmanlıktan yararlanırsınız.

Gasp suçunu işledikten sonra fakat dava  açılmadan önce etkin etkin pişmanlıkta bulunursanız cezanız yarı oranında indirilir. Dava açıldıktan sonra hüküm verilmeden önce etkin pişmanlıkta bulunursanız cezanızda 1/3 indirim  uygulanır. 

Eğer siz silahla bir yağma suçu işlediniz ve  dava açılmadan önce bu suçun mağdurunun zararını karşılarsanız 10 yıl olan cezanız ½  oranında yani yarı oranında iner. Yani 5 yıl ceza alırsınız.

Yağma diğer adı ile gasp suçundan yargılanıyorsanız bu konudaki tüm sorularınızı 0  532  508 90 45 nolu irtibat telefonuma bildirebilirsiniz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.