TÜRKİYE'DEKİ BANKALAR KİME AİTTİR?

3 devlet bankası ve İş Bankası, Anadolu Bank ve Fibabanka haricinde, bankalarımızın bir çoğunda yabancı ortaklığı var. Bunun nedeni de ülkemizdeki bankacılık sektörünün oldukça karlı ve hala gidecek çok yolunun olmasıdır.

TÜRKİYE'DEKİ BANKALAR KİME AİTTİR?

3 devlet bankası ve İş Bankası, Anadolu Bank ve Fibabanka haricinde, bankalarımızın bir çoğunda yabancı ortaklığı var. Bunun nedeni de ülkemizdeki bankacılık sektörünün oldukça karlı ve hala gidecek çok yolunun olmasıdır.

07 Nisan 2016 Perşembe 15:06
526851 Okunma
TÜRKİYE'DEKİ BANKALAR KİME AİTTİR?

Ziraat Bankası’nın sahibi kim? (Devlet)

Ziraat Bankası’nın bütün payları Hazine Müsteşarlığı’na ait olup devlet yani kamu bankasıdır. Yani “Ziraat Bankası kimin?” diye sorarsanız, devletindir diyebiliriz.

Halk Bankası’nın sahibi kim? (Devlet)

Halk Bankası’nın %51’lik kısmı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na ait olup, geri kalan %49’luk kısmı ise halka açıktır. Yani “Halk Bankası kimin?” diye sorarsanız, devletindir diyebiliriz.

Vakıfbank’ın sahibi kim? (Devlet)

Vakıfbank’ın %58’lik kısmı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olup, %16’lık kısmı ise Vakıfbank çalışanlarına ait vakfa aittir. Vakıfbank’ın %25’lik kısmı halka açıktır. Yani “Vakıfbank kimin?” diye sorarsanız, devletindir diyebiliriz.

İş Bankası’nın sahibi kim?

İş Bankası, 1924 yılında Atatürk’ün emri ile “milli bir banka” kurulması amacıyla, ilk Genel Müdür’ü Celal Bayar’ın yönetiminde faaliyetlerine başladı. Bugüne geldiğimizde, İş Bankası’nın sahiplerine bakarsak; %28’i Atatürk’ün, %40’ı Munzam Sandık Vakfı’nın yani banka çalışanlarının vakfının ve geriye kalan %32’si de halka açıktır. Atatürk’e ait olan paylara ilişkim temettü gelirleri Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na bırakılmıştır. Yani “İş Bankası kimin?” diye sorarsanız, tek bir sahibinin olmadığını söyleyebiliriz.

Garanti Bankası’nın sahibi kim? (Türk & İspanyol ortaklığı)

1946 yılında Ankara’da kurulan Garanti Bankası’nın %25’i İspanyol bir banka olan BBVA’ya aittir. Doğuş Grubu’nun payı ise %20’dir. Garanti Bankası’nın halka açık kısmı ise %55’dir. Yani “Garanti Bankası kimin?” diye sorarsanız, bir kısmı İspanyol BBVA’nın bir kısmı da Doğuş Grubu’nundur diyebiliriz. Doğuş Grubu, Şahenk ailesinindir. Aynı zamanda NTV’nin de sahibi Doğuş Grubu’dur.

Akbank’ın sahibi kim? (Türk & Amerikan ortaklığı)

1948 yılında Adana’da kurulan Akbank’ın %41’i Sabancı Holding’e, %10’u Amerikalı Citibank’a aittir. Akbank’ın geriye kalan %49’luk kısmı ise halka açıktır. Yani “Akbank kimin?” diye sorarsanız, Sabancı Ailesi’nin diyebiliriz.

Yapı Kredi Bankası’nın sahibi kim? (Türk & İtalyan ortaklığı)

1944 yılında kurulan Yapı Kredi Bankası’nın %41’i İtalyan bir banka olan Unicredit’e, %41’i Koç Grubu’na aittir. Yapı Kredi’nin %18’si ise halka açıktır. Yani “Yapı Kredi kimin?” diye sorarsanız, bir kısmı İtalyan Unicredit’in bir kısmı da Koç Ailesi’nin diyebiliriz.

Finansbank’ın sahibi kim? (Yunanistan)

1987 yılında kurulan Finansbank’ın sahibi Yunan National Bank of Greece’tir. Yani “Finansbank kimin?” diye sorarsanız, Yunanlıların diyebiliriz.

Denizbank’ın sahibi kim? (Rusya)

1938 yılında Denizcilik Bankası olarak kurulan banka, 1997 yılında Zorlu Grubu tarafından alınmış, sonra sırasıyla Belçika’lı Dexia’ya ve Rus Sberbank’a satılmıştır. Bugün tamamı Sberbank kontrolündedir. Yani “Denizbank kimin?” diye sorarsanız, Rusların diyebiliriz.

TEB’in sahibi kim? (Fransız & Türk ortaklığı)

1927 yılında kurulan Türk Ekonomi Bankası’nın yaklaşık %68’i Fransız BNP Paribas’a, %28’i ise Çolakoğlu Grubu’na aittir. TEB’in %4’lük kısmı halka açıktır. Yani “TEB kimin?” diye sorarsanız, büyük bir kısmı Fransızların, bir kısmı da Türklerin diyebiliriz.

Şekerbank’ın sahibi kim? (Türk & Kazak ortaklığı)

1953 yılında Eskişehir’de kurulan Şekerbank’ın %34’ü, Şekerbank çalışanlarının Vakfı’na ait, yaklaşık %34’ü ise Kazakistan devletine aittir. Şekerbank’ın %32’si halka açıktır. Yani “Şekerbank kimin?” diye sorarsanız, birazı Türklerin birazı da Kazakların diyebiliriz.

ING Bank’ın sahibi kim? (Hollanda)

Oyak Grubu tarafından kurulan banka 2007 yılında Hollanda’lı ING Grubu’na satılmıştır. Yani “ING Bank kimin?” diye sorarsanız, Hollandalıların diyebiliriz.

HSBC’nin sahibi kim? (İngiliz)

2001 yılında Demirbank’ı alarak, adını değiştiren HSBC, İngilizlere ait bir bankadır. Yani “HSBC bank kimin?” diye sorarsanız, İngilizlerindir diyebiliriz.

Odeabank’ın sahibi kim? (Lübnanlı)

2013 yılında BDDK’dan bankacılık lisansı alarak, faaliyetlerine başlayan Odeabank, Lübnanlı Audi Gruba ait bir bankadır. Yani “Odeabank kimin?” diye sorarsanız, Lübnanlılarındır diyebiliriz.

Burgan Bank’ın sahibi kim? (Kuveytli)

2012 yılı sonunda Eurobank Tekfen’i satın alan Kuveytli Burgan Bank Grubu, bankanın adını 2013 yılında Burgan Bank olarak değiştirdi. Yani “Burgan Bank kimin?” diye sorarsanız, Kuveytlilerindir diyebiliriz.

Alternatif Bank’ın sahibi kim? (Katar & Türk ortaklığı)

1991 yılında kurulan Alternatif Bank ya da bilinen adıyla “Abank”ın çoğunluk hissesi Anadolu Grubu tarafından 2013 yılında Commercial Bank of Qatar’a satılmıştır. Yani “Abank kimin?” diye sorarsanız, büyük bir kısmı Katarlıların bir kısmı da Türklerindir diyebiliriz.

Anadolu Bank’ın sahibi kim? (Türk)

1997 yılında yerli Habaş Grubu tarafından Özelleştirme İdaresi’nden satın alınan Anadolu Bank’ın sermayesinin tamamı Türklere aittir. Yani “Anadolu Bank kimin?” diye sorarsanız, Türklerindir diyebiliriz.

Fibabanka’nın sahibi kim? (Türk)

Millenium Bank’ın 2010 yılında Özyeğin’e bağlı Fiba Grup tarafından satın alınmasıyla ismi değişen Fibabanka’nın sermayesinin tamamı Fiba Gruba aittir. Yani “Fibabanka kimin?” diye sorarsanız, Türklerindir diyebiliriz.

Bank Asya’nın sahibi kim? (Türk)

1996 yılında faizsiz bankacılık hizmeti vermek amacıyla kurulan Bank Asya’nın %54’ü Borsa İstanbul’da işlem görmekte olup, geriye kalan paylar ise Cemaat’e yakınlığı ile tanınan gruplara aittir. Yani “Banka Asya kimin?” diye sorarsanız, büyük kısmı halka açık olmakla beraber geri kalanı Türklerindir diyebiliriz.

Türkiye Finans’ın sahibi kim? (Suudi Arabistan & Türk ortaklığı)

2005 yılı sonunda Family Finans ve Anadolu Finans’ın birleşmesiyle kurulan Türkiye Finans’ın eski büyük ortakları Ülker ve İstaikbal mobilyaları ile tanıdığımız Boydak Grubu olup, 2008 yılında banka hisselerinin %60’ı Suudi Arabistanlı The National Commercial Bank’a satılmıştır. Yani “Türkiye Finans kimin?” diye sorarsanız büyük çoğunluğu Suudi Arabistanlılarındır diyebiliriz.

Kuveyt Türk’ün sahibi kim? (Kuveyt)

1989 yılında kurulan Kuveyt Türk’ün çoğunluk hissesi Kuveytlilere ait olup, %19 oranında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün de payı vardır. Yani “Kuveyt Türk kimin?” diye sorarsanız büyük çoğunluğu Kuveytlilerindir diyebiliriz.

Albaraka Türk’ün sahibi kim? (Bahreyn)

1984 yılında faizsiz bankacılık hizmeti vermek amacıyla kurulan Albaraka Türk’ün çoğunluk hissesi Bahreyn’de mukim Albaraka Banking Group’a ait olup, hisselerin %23’ü ise Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Yani “Albaraka Türk kimin?” diye sorarsanız, büyük kısmı Bahreynlilerindir diyebiliriz.

Gördüğünüz gibi, 3 devlet bankası ve İş Bankası, Anadolu Bank ve Fibabanka haricinde, bankalarımızın bir çoğunda yabancı ortaklığı var. Bunun nedeni de ülkemizdeki bankacılık sektörünün oldukça karlı ve hala gidecek çok yolunun olmasıdır.

(Kaynak: paranya.com)

Önce Vatan Gazetesi

Son Güncelleme: 24.01.2019 11:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 2017-03-11 16:55:03

Iş bankası için devlet bankaıdır diyemeyen vatan seni kınıyorum.

Avatar
Faruk yılmaz 2016-11-16 18:57:42

Dünyanın hiç bi ülkesinde bu kadar yabancı ortaklı banka yok yazık ya

Avatar
Rikon 2016-11-27 15:11:18

Bir ülkeyi ele geçireceksen önce bankasını sonra iletişim araçlarını satın alacaksınız

Avatar
İso 2016-12-07 19:35:56

Yerli olsun yabancı olmasın

Avatar
Erdogan 2017-01-04 22:33:33

Bu ülkede yabancıların elinde olan banka ve banka hisselerinin tamamını alıp % 100 biz türklerin elinde olması gerekiyor

Avatar
hasan kaya 2016-04-04 16:41:27

yazık çok ama çok yazık dünyanın hiçbir ülkesinde finans sektörü 0/34 geçmezken bunun izahını yapabilecek bir akıllı arıyorum

Avatar
Yusuf ata 2017-02-27 16:37:23

Bankaların çoğunun 1984 ten itibaren yabancılara satıldığını görüyoruz

Avatar
Serpil 2016-12-21 19:43:34

İnsanlar çaresiz mecbur