Ne zaman doğduğum topraklara gitsem hangi partiden olursa olsun Emirdağ Belediyesi’ne ve Kaymakamlığa uğruyorum. İnternet kanalıyla Belediyenin ve Kaymakamlığın internet sayfalarını takip ediyorum. Türkmen Köyü Dönüşünde Yüklüdür Yüreğim (Yaşamdan Kesitler), Müslümanız (!) Elhamdülillah (Uyan Be Kardeşim Bu Vatan Bizim), Yüreğimle Kader Yolculuğu ve Ulvi Görevimde Umuda Yolculuk adlı kitaplarımı imzalayıp Emirdağ Kaymakamlığı’na çıktım. Çalışan görevlilere fazla yabancı değildim biraz sohbetten sonra sıram geldi. İçeri girdiğimde Kaymakam Osman Bilici makamından kalkarak selamlaştıktan sonra oturmam için yer gösterdi. Oturdum. İlk gözüme çarpan Kaymakamın oturduğu makam değişmişti ve göz seviyesine inmişti. Bu ince düşünülmüş durum Kaymakamın bizden, içimizden biri olduğu hissini veriyordu ve insanı rahatlatıyordu!  

Sayın Kaymakam Osman Bilici dikkatini çeken “Uyan Be Kardeşim Bu Vatan Bizim” adlı şiiri okumamı istedi. Okumuş olduğum şiirim beni 05-06 Aralık 2021 tarihinde Emirdağ Anadolu Lisesine, Gülsüm Hatun Mesleki Teknik lisesine ve Emirdağ Kadın Kültür Evi’ne kadar götürdü. İlk günümde Müdür yardımcısı Celil Sağlam hocanın koordinatörlüğünde çocuklarla şiir eşliğinde soru cevap olarak doğal bir söyleşi gerçekleştirdik. Çocuklarda iz bırakmış olsam gerek “Yine gel” diye arkamdan çığırdılar. Arkamdan seslenen ülkemin yarınlarına “Doğduğum topraklara vefa borcum var, ömrüm yettiği sürece gönüllü olarak ödemeye tekrar geleceğim” dedim. 

Ertesi gün Kadın Kültür Evi etkinliğine Kaymakamımızın değerli eşi Filiz Hanım da teşrif etti. Bu beni inanılmaz duygulandırdı. Okuduğum şiirlerden sorduğu sorulara içtenlikle verdiğim cevaplardan o da duygulandı ve bunu yüzünden güzel gözlerinden okudum. Ne mutlu bana bir değerin daha yüreğine dokundum. Etkinlik bitimine yakın Kaymakam Osman Bilici bizzat gelerek değerli eşi Filiz Hanım’la birlikte “Uyan Be Kardeşim Bu Vatan Bizim” adlı şiirimi tekrar dinlediler ve vatana, bayrağa, devlete, millete, kadına, kaleme, deftere, kitaba, şiire önemin anlamını anlamlandırdılar. Ne mutlu bize; bizi biz yapan değerlere sahip çıkmak, kucak açmak, birliğe ve birlikte dirliğe anlam katmak, umutsuz yüreklere umut olmak, umut saçmak… 

Kaymakam Osman Bilici aktif olduğu kadar sosyal bir kişilik. Emirdağ ilçe merkezi ve tüm köylerine ulaşmak için çok çalışıyor. İşçilerle köy yollarına ağaç dikmek yaptığı işlerden sadece birisi. Kolay kolay keşke demem lakin keşke 80’li yıllarda Kaymakam Osman Bilici gibi bir Kaymakam olsaydı. Babam Cemal Doğan o yıl Hollanda’dan kesin dönüş yapmıştı ve birikimleriyle iki villa ve büyükbaş-küçükbaş hayvanlar için iki kotura yaptırmıştı. 2000 yılında rahmetli oldu. Şu an o villalara baykuşlar tünüyor. Oysa önder olup villanın birisinin parasıyla diğer 10 köylüyü dahil edecek bir Kaymakam önderliğinde Emirdağ’a bir işletme kursalardı, ta o dönemlerde doğduğum toprakların geleceği olan gençliğe gelecek olacaklardı…   

Hep söylerim; sabaha çıkacağımızı bilmediğimiz halde çalar saati kurup sabah uyanmak için uyumaktır hayat. Bütün olumsuzluklara rağmen yaşama sıkı sıkı sarılmaktır hayat. Sarsılan yüreklere umut ekmek umuduyla kalemle defterle arkadaş olmaktır hayat. Böylesine değerli bir Kaymakamla o rüyayı hala gerçekleştirecek yiğitlerin olduğuna inanmaktır hayat. Kuşlar gagalarıyla yuva yapıp çoğalıyor. Çoğalmamız için birlikte anavatanımızı en üst seviyeye getirmek için fikir görüntü mevki maddiyat ne olursa olsun birbirimize sevgi saygı duyarak çoğalacağız taşın altına birlikte elimizi koyarak hep birlikte başaracağız!   

Sevgiyle saygıyla Zekiye Doğan