Herkese merhabalar,

Bugün sizlere okyanusların hem görünüm açısından hem de yaşamlarından ötürü olan Deniz Gergedanları diğer adı Narval boynuzlu ballina olarakta bilinen canlı hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşacağım.

Peki kimdir bu boynuzlu Deniz Gergedanları ?

Deniz Gergedanı ya da boynuzlu balina olarak bilinen Narval balinasını izlerken en dikkat çeken yönü mızrak şeklinde dışa doğru 2-3 metre uzunluğunda spiral şeklinde olan boynuzudur. Ağırlıkta erkeklerde bu dış çıkıntısı görülür. Nadir olarak dişi balinalarda da bu uzantı görülebilmektedir.  İlk gözlemlerinde bu uzantılı dişin balinaları birbirine kur yapmak, ya da kavga ederken kullanılması için evrimleştiği düşünülse de, yakın zamanda Harvard Üniversitesi Diş Bilimi Bölümü’ nden yapılan araştırmalara göre bu uzantılı diş aslında bir duyu organı olduğu saptandı. Bu uzantılı dişin üzerinde 10 milyondan fazla sinir hücresi balinanın merkezi sinir sistemine bağlanmaktadır.  Bundan dolayı Narval balinaları sudaki en ufak titreşimleri, kokuyu ve avlarını tespit etmelerinde bu duyu organını kullanmaktadırlar. 

Uzantılı dişin en önemli özelliklerinden biri yarım metre kadar kırılmadan esneyebiliyor olmasıdır. Bu bu canlıyı ilginç kılan noktalardan biri. Evrim milyonlarca yıl içinde balinanın dişini elastik bir yapıya çevirmiş.

Yaşam alanarı bu canlıların çok çok geniş değildir. Özellikle Kuzey Buz Denizi, Kanada’nın Baffin Körfezi ve Hudson Körfezi civarında yaşarlar. Kış ve soğuk dönemler dahil olmak üzere yaşamlarını Kuzey Buz Denizi’nde geçiren tek balina türüdür. Diğer türler genelde göç ederler. Narval balinası yaşadığı yeri pek terketmez. 

Aslında bu canlıya ‘boynuzlu at’da diyebiliriz. Elbetteki dişileri etkilemek içinde bu uzantıyı kullanmaktadır. Zaman ortamdaki rekabetin artması ve dişileri elde etmek için yapılan kavgalardada bu uzantılı dişleri birbirleri ile mücadele esnasında kullandıklarıda gözlemlenmiştir.

Narval balinası sosyal canlılardır. Genelde kendi türü ile daha çok iç içe olsa da, yapılan gözlemlerde Narval balinasının, şişe burunlu yunuslar, belugalar ve orcalar ilede aynı sınıfa dahildirler. Bundan dolayı bu balinalarda diğer balialar gibi grupça hareket eder ve karides, kalamar gibi canlılarla beslenirler. Bugün zengin bir besin kaynağı olan kriller de onlar içinde önemli bir gıda kaynağıdır.

Deniz gergedanı ismi, hayvanın önüdenki uzantısından gelmemektedir. Bu isim, denizcilerin cesedine bezneyen, ve küf  rengini anlatmak için ceset anlamına gelen İskandinav kelimesinden gelmektedir. Narval balinası ya da Deniz Gergedanı, Manodon monoceros yani tek dişli Qilaluganq “Gökyüzünü işaret eden” demektir. Gökyüzünü işare etmesi  ise boynuzunun her daim gökyüzünü göstermesinden dolayıdır. 

Bu canlının fiziksel özelliklerine baktığımız zaman 5 ile 7 m civarı büyüdüklerini ve çenesinin sol üst kısmından uzayan ve uzuluğu da 3 ile 5 ile değişen fil dişine benzeyen tek tür olan cetaceandır. Vücüdu kalındır ve başa doğru gittikçe inceldiğini görürüz. 

Doğum yaptıklarında ise, yavruları siyah griye çalan renkli ve beyaz desenleri ile karanlık görünürler. 

Beslenme konusunda hacimlerine oranla daha küçük canlılarla beslenirler. Başlıca beslendikleri canlılar ise morinalar, karidesler, Gonatus kalamaları ilk sırayı almaktadır. Memeli sınıfı içinde en derine dalabilen canlılarından biridir. Bazı avlanma durumlarında 1500 metreden daha derine indikleri ve yaklaşık 30 dakika kadar dipte kaldıkları gözlemlenmiştir.

Narval balinaları çok göç eden canlılar değillerdir. Genelde Kuzey Kutbu ve Gronland sularında yaşamaktadırlar. Sık sık buz dağılımı gözlemlemeleri gerekir ve daha sıcak aylarda ise kıya sulara doğru yönelirler. Kışın denizen çoğu donduğu için buzulların açık olanı rahat hareket edebilecekleri yerleri saptarlar. Buzul hareketlerini gözlemlemezler ise buzul aralarında sıkışıp boğulma tehlikeleri vardır.

İletişimleride bir hayli ilginç olan bu canlıların ıslık, gıcırtı ve patlama seslerini kullanarak iletişim kurdukları gözlemlenmiştir. Bu sesler ile diğer balinalarada mesajlar iletmektedirler. Aynı zamanda bölgelerini ve gidecekleri yeri saptamak için de bu sesleri kullanırlar. Buna ekolokasyon denir. Avlanmalarında da sık sık kulandıkları bir metotdur. Aslında bütün balinalar aynı yöntemi kullanırlar. Sıcak mevsimlerde 100 lü guruplar hatta daha fazlalarının da bir araya geldikleri gözlemlenmiştir. Gruıplar halinde hareket etmeleri, ne kadar sosyal olduklarını ve topluca karar verdiklerini  bizlere göstermektedirler.

Eğer bu canlıları suda gözlemlemek istiyorsanız, donanımlı dalış konusunda rahat ve soğuk su içinde dalış yapmış olmanız gerekmektedir. Çekim mesafenizi iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Hepinize sağlıklı ve keyifli bir hafta dilerim.

Doğada ve mavide kalmanız dileğiyle.

Çalışmalarımı web sitem üzerinden takip edebilir, web siteme abone olarak gelecek olan yeniliklerden de haberdar olmuş olursunuz.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube: My Underwater World

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İstanbul Fatura Basımı

avukat kartvizit

evden eve nakliyat

ofis taşımacılığı