Mütecaviz Ermeni ordusunu birbuçuk ay içinde pes ettiren Kahraman Azerbaycan Ordusu; kazandığı bu büyük ve anlamlı ZAFER’le özbeöz Türk Yurdu olan Dağlık Karabağ’ı, bilindiği gibi Ermeni işgalinden kurtardı. Dünyamızda artık pek elde edilemez olan bu müstesna başarı; hepimizi, bütün Türkiye’yi ve Türk Dünyasını tabii fevkalade mutlu etti, gururlandırdı, heyecanlandırdı. Canımız Azerbaycan’ın bu büyük ve anlamlı ZAFER’ini yürekten kutluyor ve tebrik ediyoruz. 

Değerli okurlarım, 27 Eylül’de başlayan Ermeni taarruzunu durduran Azerbaycan hemen ileri harekatı başlatmışsa da adı üstünde Dağlık Karabağ coğrafyası, askeri harekatı büyük ölçüde tahdit ediyor, Ermenilere zaman kazandırıyordu. 

Ama sonuç değişmeyecekti. “Hankendi birkaç gün içinde, ardından da Askeran ve Martakent şehirlerini kaybetmekle birlikte 20 bin askerimiz kuşatılarak imha ve esir olacaktı” diyen Ermenistan Başbakanı Paşinyan antlaşmayı imzalayarak teslim olmuştu. 

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya adına Putin, Aliyev ve Paşiyan tarafından video konferansla imzalanıp 10 Kasım 2020’de ilan edilen 9 maddelik antlaşmaya göre; 

- Ermenistan; Ağdam’ı 20 Kasım, Kelbecer’i 15 Kasım, Laçin’i de 1 Aralık tarihine kadar Azerbaycan’a iade edecek. Böylece Ermenistan’ın işgali altındaki Azerbaycan topraklarının tamamı, 1 Aralık 2020’de tahliye edilmiş olacak. 

- Varılan mutabakatı izlemek için, Dağlık Karabağ cephe hattı ve Laçin Koridoru boyunca, bir Rus Barış Gücü ile Türkiye’nin de katılacağı Barış Gücü Ateşkes Kontrol Merkezi konuşlandırılacak. 

- Görev süresi 5 yıl olan Barış Gücünün görev süresi uzatılabilecek. 

- Ermenistan, Nahcivan ile Azerbaycan arasında tesis edilecek ulaşımın güvenliğini sağlayacak. 

- Yerinden edilmiş ve Azerbaycan’a sığınmış olanlar, Dağlık Karabağ’a BM kontrolünde dönecek. 

- Savaş esirleri, rehine ve tutuklularla, cenazelerin değişimi gerçekleştirilecek. 

Yukarıda özetlenen antlaşmada, Ermenilerin Kelbecer’i tahliye süresi, antlaşmanın ilanından sonra Azerbaycan tarafından 15 gün daha uzatıldı. 

Değerli okurlarım, canımız, can kardeşimiz Azerbaycan’ın bu muhteşem başarısı, Milli Savunma Bakanımız Sayın Akar’ın ifade ettiği gibi 44 yıl konuşulacak önemdedir. Malumları bir Türk yurdu olan Karabağ, Azerbaycan’ın bağımsızlığını ilan ettiği 1918’den beri de Azerbaycan toprağı idi. Sovyet Rusya’nın dağılmasını müteakip Rusya’nın yardım ve desteği ile Ermenistan, hiç unutmadığımız bir vahşet sergileyerek Karabağ’ı işgal etmişti. Kafkasya’nın dengesini bozan bu işgalle, eski Sovyet bölgesinde en uzun süre devam edecek bir savaş başlamış ve Kafkasların en zayıf halkası Ermenistan yakaladığı avantajın üstüne oturuvermişti. Zira Ermeniler, Balkanlar’ın Rumları gibi ABD ve Avrupa’nın Kafkaslardaki diğer şımarık çocuğu idi. 

Nitekim Karabağ sorunu için ABD ve Avrupa hep; savaş olmasın, mevcut durum devam etsin, yani Karabağ Ermenilerde kalsın havasında iken Kıbrıs için de savaş olmasın’ın yanında Türklerden Rumlara toprak ve taviz verilsinin arkasında idiler. Ve halen aynı yerde olsalar da artık etkili olamadıkları apaçık ortada. 

Tekrar canımız Azerbaycan’ın bu muhteşem ZAFER’ini yürekten, özümden kutlayıp, tebrik ediyor Kahraman Şehitlerimize Ulu Tanrı’dan rahmet, yaralı yiğit kardeşlerimize acil şifalar diliyorum. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.