Kitap Dünyası 

 

Altın Aslan 

WILBUR SMITH’İN BEKLENEN ROMANI ŞİMDİ TÜRKÇE!

WILBUR SMITH’in ünlü Courtney serisine ait romanı GOLDEN LION/ALTIN ASLAN, ALTIN KİTAPLAR logosuyla raflarda…  Stephen King’in 'en iyi tarihi roman yazarı' olarak nitelendirdiği Wilbur Smith’in Courtney serisine ait romanı Golden Lion, Türkçeye çevrildi ve Altın Aslan ismiyle raflardaki yerini aldı.   Altın Aslan’da yazar okurlarını, Kaptan Courtney önderliğinde ve Afrika kıyılarında sürükleyici bir maceraya davet ediyor. Yıl 1670... Golden Bough, cesur kaptanı ve korkusuz mürettebatıyla Hint Okyanusu sularında yol almaya devam eder. Gördüğü onca savaştan sonra, Hal Courtney babasının kendisine miras bıraktığı hazineyi de alıp sevdiği kadın Judith’le beraber artık evine, İngiltere’ye dönmek niyetindedir. Fakat hazineyi isteyen tek kişi ne yazık ki o değildir, can düşmanı Buzzard bir gölge gibi hâlâ onun peşindedir…

Yazar Hakkında 

1933 yılında Zambiya’da doğan Wilbur Smith, bugüne dek otuz beşten fazla kitap kaleme almıştır. Kitapları birçok dile çevrilmiş, milyonlar satmıştır. Bilhassa Courtney serisiyle dünya çapında ün edinen Smith, karısı Mokhiniso ile Londra’da yaşamaktadır.

Orijinal İsmi: GOLDEN LION    

Türkçesi: Banu Doğanay Pinter

 

Eski Sevgililer Oteli 

Aret Vartanyan’ın Eski Sevgililer Oteli Kitabı A7 Kitap’tan Çıktı. Kitap tanıtım bülteninde : “ Kim bilir kaç kez kırıldın, yanıldın, kaybettin… Kim bilir kaç kez düştün, kalktın, yeniden başladın… Sürdürmeyi sürdürdün… Seni anlamayan, duymayan ve görmeyenler arasındayken; arzuların, düşlerin ve sevdiklerinle kendin için nereye gidiyorsun? Geceler boyu canını yakan, ruhunun karanlık dehlizlerinde uğuldayan intikam ateşini avuçlarına alıp, “Geçmişin izlerini ve geleceğin korkularını silmeden gidebileceğim bir yer yoktu” dediği an, insanlığın hikâyesini değiştirecek macerası başlıyor kahramanın. Işığın karanlıkla savaşından yaralarını sararak çıkmış, küllerinden doğmuş bir kadının neler yapabileceğini ve ne kadar ileriye gidebileceğini tüm yaşanmışlıklarıyla ortaya koyuyor kahraman... Yaşamın tüm ağırlığına rağmen, onun hikâyesine ortak olup kendi yaşamının kahramanı olmaya ve sen değişirken insanlığın hikâyesini de değiştirmeye var mısın?   Derler ki; uçmayı denemeyen insan, ne zincirlendiğini fark eder ne de kanatlarının kudretini. Ve yine insan, önünde diz çöktüğü şeye inanır; ayağa kalktığında ise bilir inandığı şeyin hakikatini… Sen bitti demeden oyun bitmez…” İfadeleriyle aktarılıyor bu başarılı eseri mutlaka okuyun. 

 

Yeni Tanrıların Dünyası 

Başarılı yazar Enes Şengönül’ün “ Yeni Tanrıların Dünyası” adlı kitabı Karakum Yayınevi’nden çıktı. Kitap tanıtım bülteninde : “ İncelemek üzere olduğunuz bu eser; modern kast sistemine övgüler ithaf edip, fantastik bir dünyada sınıfsal ayrımları, bilinç ve bilinç altında kuvvetlendirmediği için muhtemelen çok satanlar listesinde tutunamayacaktır. Ancak, ötekileştirilmiş, hor görülmüş, korkulmuş, korkutulmuş ama aynı dünyayı paylaştığımız, her gün bir şekilde aynı kaldırımları eşit derecede işgal ederek, aynı havayı soluduğumuz insan hikâyelerinden oluşan bu roman çalışması yaşadığımız toplumun ve ait olduğumuz çağın bir sureti olarak okurun ilgisine sunulmuştur. Varlıklarını önemsemediğimiz ve hatta var olmasını istemediğimiz kişilerle aynı dünyada, aynı şehirlerde yaşayıp, aynı uğultulara maruz kalıp, aynı reklam filmlerini izliyoruz. İçinde yaşadığımız sahte bir rüyadan, kâbuslarla uyanmış kişilerin olduğu bir dünyaya eleştiri niteliğindeki bu eserde, kahramanlarımızın sıcak ve huzurlu birer evleri yok. Kapıyı çalınca kendilerini karşılayan birer aileleri, lüks saatleri, pahalı kol düğmeleri de bulunmamakta. Ama her birinin bir hikâyesi var. İçinde kendimizden bir şeyler bulabileceğimiz hikâyeleri… Sevgilerin, acıların, matemlerin tekdüzeleştiği bir dünyada, standartlaşmayan veya kategorize edilmemiş/edilememiş kişilerin varlığı herkesi heyecanlandırması gereken bir hadise olmalıyken, sisteme adapte edilemeyen kişiler bizim en çok korktuğumuz, en çok nefret ettiğimiz kişiler durumuna nasıl geldi? Bu insanlardan ve hikâyelerinden murat edilen ve çok daha fazlası incelemek üzere olduğunuz eserin muhtevasında mevcuttur. İnsanoğlunun, yine kendisi için dizayn ettiği ve hazırlık evresi son bir kaç yüzyıldır devam eden yeni dünya düzeninin yaratıcılarının da, tebaalarının da görmek istemediği, bakınca yüzünü çevirdikleri kişilerin hikâyelerinden oluşan bu roman, bulunduğumuz çağın bir fotoğrafı olarak dünya insanlık tarihine ithaf edilmiştir.” İfadeleriyle aktarılıyor. Enes Şengönül’ün kendine özgü üslubu ile kaleme aldığı bu başarılı eseri mutlaka okuyun. 

Hayat Boyu Öğrenme Federasyonu’ndan Çok Önemli Proje : Kitabını Al Gel 

2014 Yılında Kurulan Hayat Boyu Öğrenme Federasyonu çok önemli projelerle toplumsal katkısını sürdürüyor. Federasyonun Başkanlığını Eğitimci Ercan Artan yürütüyor. Iğdır’da doğan Ercan Artan Dede Korkut Eğitim Enstitüsünden mezun oldu. Yozgat , Siirt , Kahramanmaraş illerinde öğretmenlik ve okul müdürlüğü yaptı. Çeşitli eğitim yöneticiliği görevleri de yapan Artan son olarak İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünde Müdür Yardımcısı Ünvanıyla Emekli oldu. Çeşitli Özel Öğretim Kurumlarında müdürlükler yaptı. Makedonya’da yürüttüğü eğitim projesiyle 15.000 yüksek öğrenim öğrencisi okutmuş bunların 9.000 tanesini mezun etmiştir. Halen bu projeleriyle 6.000 öğrenci eğitimini sürdürmektedir. Federasyonun Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Komisyonu Başkanı İse Araştırmacı – Yazar Nesibe Özcan Özbiçer’dir. Bugüne kadar özellikle sosyal yönü ağır basan çalışmalarıyla dikkat çeken Nesibe Özcan Özbiçer Beşik Kertmesi , Bizim Çocuklarımız ve Mardin’de bir İstanbullu kitap üçlemesiyle kadına şiddet , çocuk gelinler ve insana dair konularda ses getirmiştir. Bu kitaplardan eşik Kertmesi 2017 KırmızıTürk Medya Ödüllerinde 2 ödül birden kazanarak Yılın En İyi Çıkış Yapan Yazarı ve Yılın En İyi Kitabı ödüllerini kazanmıştır.2018 Yılında’da Başkent Ödülleri ödül töreninde Yılın En İyi Toplumsal Konulu Yazarı ödülünü kazanmıştır. Ercan Artar’ın Başkanlığında Nesibe Özcan Özbiçer’in basın danışmanlığında Hayat Boyu Öğrenme Federasyonu çok önemli bir projeye başlamaktadır. Kitabını Al Gel. Bu projenin asıl amacı çocuklarımızı dijital bağımlılıktan uzaklaştırarak kitap okuma alışkanlığını kazandırmak ve kitapları , okumayı sevdirmektir. Faaliyet Alanı Milli Eğitim Bakanlığının da onayı ile 81 ilimizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki tüm resmi ve özel okullardır. Kitabını Al Gel projesinin yanında Kitap Şenlikleri , Seminerler , Kitap fuarı ve imza etkinlikleri , Konferanslar , Kitap Proje etkinlikleri , Festivaller ve diğer aktivitelerde beraber gerçekleştirilerek bu proje daha da kapsamlı hale getirilecektir. Tüm bu etkinliklerle 81 İlimiz ve Kıbrıs Türk Cumhuriyetindeki ilk , orta , ve liselerde okuma alışkanlığının arttırılması , dijital bağımlılıktan gençlerimizin uzaklaştırılması , sınavlarda uzun paragraflar hızlı okuma ve anlama için gerekli teknikler hakkında ve diğer pek çok bilgi konusunda da konferanslar ve saha çalışmaları yapılacaktır. Ömrünü eğitime adamış Ercan Artan ile toplumsal duyarlılığa ile son yıllara damgasını vuran Nesibe Özcan Özbiçer’in bu önemli projesi önümüzdeki günlerde tüm Türkiye için önemli bir çalışma olacaktır. Hayat Boyu Öğrenme Federasyonu’nun bu projesini bizlerde destek oluyor ve Kitabını Al Gel diyoruz tüm gençlerimize..

Tiyatro Dünyası 

 

Tut Elimden Düşmeyelim Seyircisiyle Buluşmaya Hazırlanıyor! 

Haluk Işık’ın yazdığı Tut Elimden Düşmeyelim oyunu seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor...

‘’Tut Elimden Düşmeyelim’’ adlı Haluk Işık’ın yazdığı Yönetmen Yardımcılığını Ceren Gürkan ve Şeyda Mahzuni'nin yaptığı Kemal Günüç’ün müziklerini yaptığı Bülent Ateşoğlu'nin şarkıları seslendirdiği tek kişilik oyu; kardeşlik, barış, dayanışma ve insanlık üzerine kurulu olup dört epizottan oluşmaktadır ve dili şiirseldir. Her bir epizotta farklı farklı karakterler bulunmaktadır. Bu epizotları sergilerken yaklaşık kırk beş karaktere can verilmektedir. Birinci epizot, Kıbrıs’ da yaşayan adları Ali ve Aleko olan iki çocukve bir sokak köpeğinin yeşillenen sevgisinin neticesi ve iki halkın da aslında birbirinden ayrılmaz olduğunu ve Türk ya da Rum olmanın insanlık adına bir şeyi değiştirmediği gerçeği ile birlikte yeşil hatta yaşanan barışın hikayesi.  İkinci epizot, köyünden büyük bir şehre işyapmak için gelen bir adam, karısının vefat etmesi ve kızının tek kaldığı haberini almasıyla kızını da şehre getirir. Kızı sessizdir, onun bu sessizliğini kırmak için onu da çalışacağı lunaparka getirir. Diğer amelelerin çocuksu merakları uğruna lunaparkta başlarına gelen trajediyi bunu yaparken de adamın kızına sahip çıkışları, kendi aralarında gösterdikleri dayanışmayı da öykünün içine serpiştirmesi,  Üçüncü epizot, Gökçeada’da bir parasız yatılının bin bir güçlükle Gökçeada’ya okumak için gelmesi, öksürük krizleri ve bir bakkal dükkanında hiç tanımadığı yaşlı bir Rum Kadın’ın parasız yatılı için vermiş oluğu ilaçlar, delikanlının vearkadaşlarının bu yaşlı Rum kadın hakkında tutulduğu ön yargı ve sonrasında yaşadıkları, Dördüncü epizot ise trende tanışan iki Anadolu insanı, Hasip ve Nasip’in yolculuklarıesnasında kardeş olmaları ardından Haydarpaşa Tren Garı’na daha adımlarını atar atmaz saf,ile ilgilidir.  İnsanların elleriyle belirlenmiş, yaşanmış, yaşamdan esinlenilmiş birkaç hikâye anlatmaya çalışmaktayım.  Bu hikâyeler, hayat denilen bahçeden toplanmış çiçekler gibi sizler için derlendi ve birer demet haline getirildi.  Kahramanlarımız: ‘’Tut elimden başka çaremiz yok, tut elimden baba üşüyeceksin, tut elimden dünyanın senin gibi insanlara ihtiyacı var, İstanbul denilen bu girdapta tut elimden de düşmeyelim.’’ Diyorlar.

Yazan : Haluk Işık Oyuncu ve Yönetmen : Koray Ergun Yönetmen Yardımcıları: Ceren Gürkan - Şeyda Mahzuni Müzik : Kemal Günüç Işık : Murat Atmış Yapım : Murat Kemal Kaya - Ferhat Şahin Kaya

Organizasyon : Onuncu Köy Medya

Sanat Dünyası 

 

ARTANKARA’ya Mira Koldaş Damgası  

Mira Koldaş , 5.Cotemporary Art Fair / Artankara 2019 Çağdaş Sanat Fuarında Mirakoldaşartgallery olarak sanat severlerle buluştu.Sanat galerisi olarak sanat danışmanlığı ve sergiler yapan Mira Koldaş .Genç Sanatçıların koleksiyonerlerle ve kitlelerle buluşmalarında köprü görevi üstleniyor.Usta sanatçılarla söyleşiler ,sergiler düzenliyor. Sanata yatırımların oluşmasına vesile olan Mira Koldaş Bu yıl çok değerli sanatçılarla fuarda yer aldı • Katılımcı sanatçılar :Ergin İnan ,Mustafa Yüce ,Bülent Yavuz Yılmaz ,Emre lüle,elnazShiri,Mira Koldaş’dı. Mira Koldaş eserlerinin başarısı ile ARTANKARA’ya damgasını vururken ArtAnkara’da her daim sürdürdüğü şıklığı ve güzelliğiyle de dikkat çekti. 

 

Sanat Dünyasında Yepyeni Bir Çıkış : GAMZE KILIÇ 

Gaziantep doğumlu Gamze KILIÇ, sanat eğitimine 2009 yılında Gaziantep Ticaret Odası Güzel Sanatlar ve Spor Lisesinde başlamıştır. Liseler arası düzenlenen birçok yarışmadan ödülleri bulunmaktadır. 2013 yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Programını kazanmıştır. 2017 yılında İnönü Üniversitesinde "Doğudan Batıya" adlı birinci kişisel suluboya sergisini açmış olup, aynı yıl ikinci ve üçüncü sergisini İzmir'de açmıştır. Birçok sergiye katılımı bulunmaktadır. Sanko Sanat Galerisi, Efes Müzesi Hikmet Gürçay Sanat Galerisi, TİKA koleksiyonlarında eserleri bulunmaktadır. 2017 yılında İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim-iş Öğretmenliği Programından mezun olmuştur. Türkiye ve Myanmar diplomatik ilişkilerinin 60. Yıldönümüne özel düzenlenen suluboya resim yarışmasında Türkiye’yi temsilen genç yetenek olarak seçilmiştir. İnönü Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anasanat Dalı üzerine yüksek lisans yapmaktadır. Eğitimine ve çalışmalarına çok yönlü olarak devam etmektedir. Gamze Kılıç bu alandaki yeteneği , özgün sanatçılığı ve özel yetenekleriyle gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir. 

Kim Kimdir ? 

 

Sevtap Gül 

Sevtap Gül 17 Eylül’de İstanbul’da doğdu. Eğitim çalışmalarının ardından asıl yapmayı istediği iş olan medya ve iletişime yöneldi. Bu alanda da Başkent İletişim Bilimleri Akademisinden Spikerlik ve sunuculuk eğitimi aldı. Sevtap Gül Medya Çalışmalarına ise Medyaspor isimli bir spor portalında editör olarak başladı. Daha sonra Cem Tv’de Spor meydanı isimli programı hazırlayan ekibin içinde yer aldı. Program Kanal Biz’e geçtikten sonra burada da çalışmaya devam etti. Sevtap Gül’ün ilk ekran önü çalışması ise Beşiktaş Tv’de oldu. Beşiktaş Tv’de Spor Spikerliği’nin yanı sıra muhabirlik ve çocuk programı sunuculuğu da yapan Sevtap Gül Haber merkezinde işin mutfak kısmına dair de çalışmalar yaptı. Haber Yazdı editörlük yaptı ve seslendirme yaptı. Beşiktaş Tv’de çok önemli özel röportajlar yaptı. Ricardo Quaresma röportajıyla ses  getirdi. Sonrasında radyo dünyasına geçiş yapan Sevtap Gül Saran Radyolarında çalışmaya başladı. Slow Time ve Tatlıses Fm’de Haber sundu. Radyo Spor’da Finans Haberlerini aktardı. Bir süre ara veren o süreçte özel etkinlik ve protokol sunumları gerçekleştiren Sevtap Gül Şimdilerde  ise; Müzik dünyasının nabzını tutan, sektörü çok yakından takip eden müzik portalı “muzikonair” ‘da çalışmaktadır. Burada, haber müdürlüğü görevi üstlenen Sevtap Gül ayrıca müzik dünyasından çok önemli isimlerle özel röportajlarla sunuculuk yapmaya da devam etmektedir. Sevtap Gül bu mesleğe dair yeteneği , sunuculuktan editörlüğe çok yönlü birikimi , özgün sunumu , kendine has iletişimi gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Tüm bu nitelikleriyle Sevtap Gül gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir.

Şeyma Baday 

Şeyma Baday ilköğrenim ve lisenin ardından asıl yapmayı işe yönelik eğitimi tercih ederek Kadir Has Üniversite Radyo Televizyon Sinema bölümünü başarıyla tamamladı. Şeyma Baday ilk olarak Yeşil ekran kısa filmden kısa film ödülü aldı. Ödülü Türk Sinemasının üç önemli ismi Türkan Şoray, Cihan Ünal ve  Ediz Hun ‘ dan alan Şeyma Baday üniversite staj çalışmalarını CNN Türk’te yaptı. Başak Şengül ve Hakan Mengüç gibi duayen isimlerle de çalışma imkanı bulan Baday ilk olarak Ntv ve Star Ana Haber’de muhabirlik yaptı. Mesleğin mutfak kısmında da çalışmalar yapan Şeyma Baday Kanal D Yaşım kaç ve Şöhret Kafası Programlarında editörlük görevi üstlendi. Oyunculuğa Kiralık Aşk ve Seni Kimler Aldı dizisinde roller alarak başlayan Şeyma Baday halen Kanal D’nin Bir Litre Gözyaşı dizisinde Zeynep Rolünü üstlenmektedir. Özel etkinliklerde , konferanslarda , protokol sunumlarında sunuculuk çalışmaları da yapan Şeyma Baday kişisel gelişimle ilgili de çalışmalar yapmaktadır. Şeyma Baday televizyon , medya ve iletişime dair çalışmalarını çok yönlü olarak sürdürmektedir. Şeyma Baday eğitimini de aldığı bu alana dair yeteneği , çok yönlü birikimi , kendini özgü sunum ve oyunculuk kabiliyeti gibi özelliklerinin yanı sıra pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Tüm bu nitelikleriyle Şeyma Baday gelecekte de adını sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.