Değerli  okurlarım  kamuoyunda uzun süreden beridir  sizlerin   ve biz  Avukatların  beklediği  1. Yargı  paketi    resmi  gazetede  yayınlanarak  yürürlüğe  girdi.  şimdilerde  ise  gözler  ikinci  yargı paketinde  ve   ne  zaman yayınlanacağına  çevrilmiş  durumda.  Bu konudaki çalışmalar  TBMM  de tüm  hızı  ile  devam  etmekte.  

Alınan  duyumlara  göre  Aralık  ayında  ikinci yargı  paketinin    Aralık ayında  meclise  gelecek,

Bildiğiniz  üzere  ikinci  yargı paketinde kamuoyunda    af  olarak nitelendirilen  infaz   indirimi  ve denetimli serbestlik  ile  ilgili  yeni  düzenlemeler   olacak ve   1  ay sonra  Aralık  ayında  meclisin  gündeminde  bu yasa  olacak ve  resmi gazetede  yayınlanarak yasalaşacak.

1.  Yargı  paketinde  öncelikle  biz  Avukatlar için  ne  gibi  düzenlemeler  geldi.  Bu hususlara değinelim.

Meslekte  15  sene kıdemi olan Avukatlar özel  damgalı  pasaport  alabilecek Ama  tabi ki  bunun  için bu pasaportu  almak isteyen Avukatlarımızın   Türk  ceza kanunumuzda belirtilen  suçlardan  veya  Terörle  Mücadele  kanunu   kapsamına  giren suçlardan  dolayı hakkında soruşturma ya da kovuşturma olmaması  gerekecek Bu ön koşuldur.    Bu şartları  taşıyan  Avukatlar  yeşil  pasaport  alabilecek. 

Ayrıca  terör  örgütüne  üye  olduğu  için  ya  da irtibatı  olduğu  için Yada  Milli  Güvenliği  tehdit eden  bir  yapı içinde  olan  bu nedenle  pasaportu  iptal  edilenler  ve haklarındaki idari  ya  da  adli soruşturma  lehine  sonuçlanmış  olsa da yine de  pasaportu iptal  edilmiş  olan kişiler  emniyetin yapacağı  araştırmanın  sonucuna  göre  içişleri  Bakanlığının kararı ile  tekrar  pasaportlarına kavuşabilecekler  yani kısaca  khk ile iptal  edilen  pasaportları  geri alabilecekler.

Avukat  olabilmek için  sınav  şartı  geliyor.  100 üzerinden 70 puan  almak  gerekiyor.    

Ancak  bu sınav  2020  -  2021  senelerinde  hukuk  fakültesine  girenleri  kapsayacak. 

Ve  en  önemlisi  siz  değerli  dostlarımı  ilgilendiren  konu tutukluluk süreleri  nasıl  olacak?

Siz  eğer  Ağır  ceza  Mahkemesinde    yargılanıyorsanız  en fazla  1 yıl tutuklu kalabileceksiniz.

Asliye  ceza  mahkemesinin  görevine  giren  işlerde  en fazla  6  ay  tutuklu  kalabileceksiniz. 

Ama siz  Devlet  Güvenliğine Anayasal düzene karşı  suç işlediyseniz  tutukluluk süreniz en  fazla   1.  5 sene   olacak tabiî ki bu  süre   mahkemenizce  zorunlu olan hallerde  en  fazla  6  ay  uzatılabilecek

Siz  suç  tarihinizde  15  yaşını doldurmadıysanız  yarı  oranında  bu tutuklu  kalacaksınız  18  yaşını doldurmadıysanız  ¾  oranında    tutuklu kalacaksınız  . 

Bana göre  yargı  reformunun  en önemli hususu bu noktadır.

Tutukluluk  süreleri  değişecek. Sanık ile şüpheli olan  kişi ile  mağdurun  karşılaşması  sakıncalı ise  bu  durumlarda  çocukların ifadeleri  özel  ortamlarda  alınacak. 

Cinsel istismar mağduru çocukların  ifadeleri  cumhuriyet  savcısı  nezdinde  özel merkezlerde alınacak. 

Sistemimize  seri muhakeme  usulü  dediğimiz  yeni bir  usul  getiriyor  değerli  dostlarım  .  Buna  göre cumhuriyet  savcıları  şüpheliyi  bu  usul  hakkında öncelikle bilgilendirecek  Cumhuriyet  savcısının  bu teklifini şüpheli  kabul  ettiği müdafii   huzurunda  kabul  ettiği  takdirde  hakkında  bu  usul uygulanacak.

Buna  göre  savcı  suçun kanuni  tanımındaki  alt ve  üst  sınır  arasında  bir  temel ceza tespit edecek bu cezadan yarı oranında indirim  uygulayacak  ve yaptırımı   belirlemiş  tespit  etmiş olacak. 

Seri muhakeme  usulünden b aşka sistemimize basit  yargılama  usulsü  geliyor.

Ancak  bu usul Asliye  ceza  mahkemesinde adli para cezası ile  ya  da üst sınırı  2  yıl yada  daha  az  süreli  hapis cezasını gerektiren bir  suç ile yargılana  kişiler  için geçerli olacak  değerli dostlarım. 

Bunu şöyle izah edeyim  sizlere   yargılandığınız Asliye ceza Mahkemesi örneğin  Bakırköy  5  Asliye  ceza Mahkemesi ve siz  2  yıl  altı ya da  Adli para  cezası ile  yargılanıyorsanız    mahkemeniz  size iddianameyi   size  ve  şikayetçinize  gönderecek  ve  tebligatta  size  duruşma  yapılmadan  da  karar verilebileceği  de  yazılacak ve  sizden  15  gün içinde  savunmanızı   bildirmeniz  istenecek Toplanacak  deliller  varsa zaten ilgili  kurumlardan  istenecek .Eğer siz  Asliye ceza  mahkemesinin belirtmiş  olduğu süre  içinde  savunmanızı  hazırlamazsanız  duruşma  yapılamadan ve cumhuriyet  savcısının  görüşü  alınmadan   karar verilebilecek.

Böylece 2  yıl  altı  suçlar  ve  Adli para  cezasını gerektiren  suçlarda  siz bu  15  günlük  savunma  sürenizde  savunma  yapmaz  iseniz mahkeme hakkınızda emniyet  ifadelerine  göre  karar verebilecek   sonucunu  çıkartabiliriz.

Peki  ikinci  yargı  paketi ne  zaman  çıkacak  ve  kimleri  kapsayacak  .  Aralık  ayında  ikinci  yargı paketi  çıkacak. 

Bu pakete göre 38.000 ile  40.000  kişinin  cezaevinden  tahliye  edilmesi bekleniyor  ve  hesaplanıyor  . Terör çocuk istismarı kadına şiddet  uyuşturucu madde  satışı   ticareti   suçları kapsam dışında  kalacak. 

İnfaz  süresi  ½ ye  indirilecek ve kalan sürenin 1/5  i  denetimli  serbestlik  olarak  uygulanacak .Kadınlara ve yaşlılara ev hapsi  tercihi  sunulacak.

Aralık  ayında  yürürlüğe  girecek  olan  Af  yasamıza  göre  cezalarının  yarsını çekenler  tahliye olacak .

İş  ve  çalışma  hürriyetinin ihlali  güveni kötüye kullanma ve  suç  eşyasının  satın  alınmasını veya  kabul edilmesi  suçları  da  yeni  gelişmeler  arasında  bunlar  uzlaştırma  yasası kapsamına  alınacak.

TCK  117 MADDEDE  İş ve çalışma hürriyetinin ihlali  Suçu  düzenlenmiştir.    Buna  göre  bir  kişiye  cebir tehdit uygulayarak   onun  çalışma hürriyetini   ihlal  ederseniz   mağdur sizden şikayetçi olursa siz 6 aydan  iki yıla  kadar ceza  alırsanız   ya  da  adli para cezası  alırsınız  .Bu suç uzlaştırma  yasası   kapsamına  alınmıştır.  Siz bu  suçta karşı  tarafla  savcılık  aşamasında  ya  da  dava  aşamasında  uzlaşırsanız dava ortadan kalkar . 

Aynı  söylediklerim       güveni kötüye kullanma suçu cürüm  eşyasını   satın   aldığınız  suçtada  uygulanacaktır. 

Yargı  reformunun kamuoyuna  hayırlı olması temennisi  ile  saygılar    sunarım  . 

Bu konudaki  sorularınızı   0  532  508  90  45  no’lu irtibat  telefonuma bildirebilirsiniz  uygun oldukça  yardımcı olmaya çalışacağım  . 

AVUKAT  NEVİN  ÖMEROĞLU  DEMİREL   

İSTANBUL BAROSU AĞIR  CEZA  VE BOŞANMA  AVUKATI 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İstanbul Fatura Basımı

avukat kartvizit

evden eve nakliyat

ofis taşımacılığı