TÜRK tarihinin en önemli zaferlerinden olan 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI, Mustafa Kemal Paşa’nın (ATATÜRK)  Başkumandanlığında başlatılan Büyük Taarruzun Dumlupınar’da zaferle sonuçlandığı gündür. Bize bu muhteşem zaaferi hediye eden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarıyla aziz şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

Milletvekili Atilla KAYA’nın dediği gibi, “30 Ağustos, sadece Türk Milletine aidiyet bilincine sahip, gönlünde başka milletin sevincini duymayan, Türk Devleti'nin bağımsızlığı için ödenen bedelleri ve Cumhuriyet kazanımlarını göğsünde şeref madalyası gibi taşıyan ONURLU İNSANLARI ilgilendiren bir Bayramdır.”

Büyük Taarruz, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun işgalci güçlere son ve kesin darbeyi vurmasını sağlamak ve Anadolu'dan atmak için düşünülüp planlanan gizli bir harekât idi.

26 Ağustos’u  27'sine bağlayan gece Afyon'da başlayan Büyük Taarruz, Aslıhan civarında kuşatılan düşman birliklerinin Mustafa Kemal Paşa'nın bizzat idare ettiği Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde imha edilmesi ile Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanmıştı.

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur.

Vatan toprağını kanlarıyla sulayan, canlarını feda ederek, Türk Milletinin namus ve şerefini kurtaran ve bu zaferi armağan ederek Cumhuriyetin temelini atan tüm şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını saygıyla anıyorum.

Yazarını bilmediğim, bana internetten gelen  aşağıdaki yazıyı bu vesileyle değerli bilgilerinie sunuyorum...

“Gece sabaha kavuştuğunda, ayaza kesti Afyon ovası. Alacakaranlıkta dağlar, gözlerde belirirken ova da çıt çıkmıyordu.

37687 atın üstündeki süvarilerimiz, ölüme dörtnala koşacak can yoldaşlarının yelelerini okşuyor, sessizce dualar okuyordu..

131.409 yaya askerimiz, yere çömelmiş, biraz sonra kopacak kıyamette mutlak zafere ulaşmak için koşacakları yüzlerce kilometreyi düşünmeden sessizce gelecek emri bekliyorlardı...

8658 subay birliklerinin başlarında, elleri kılıçlarının kabzasında, biraz sonra hücum diye bağırdıklarında ölüme arkalarından uçarcasına koşacak askerlerinin başında zafere kadar ölüm emrini bekliyorlardı.

Topların  batıya, ufka çevrilen namluları buz kesmişti zafer alevinden önce.

Afyon ovasında bir dev sessizce nefes alıyordu.

Tek duyulan karıncaların sabah telaşının sesiydi. Ovada çıt çıkmıyordu.

Saat 04.45

"Hakkınızı helal ediniz" dedi mavi gözlü dev Mustafa Kemal, çok kısık sesle süvarilerin komutanı zaferin kahramanlarından Fahrettin Altay'a.

Kulaktan kulağa 200.000 kişiye sessizce ve saniyeler içinde ulaştı ve cevabı aynı hızda kulaktan kulağa geri döndü "helal olsun"

Beyaz at, koca ordunun önüne iki adım çıktı.

Tüm ova ayağa kalktı, metal sesleri, at kişnemelerine karıştı ova nefesini bırakmıştı.

Beyaz atın süvarisi önünden geçen birlikleri selamlayarak izledi.

Eyerde dikildi,

kılıcını kınından çıkarttı, "ordular ilk hedefiniz akdenizdir ileri" sesi ovayı kapladı.

Mavi gözlü dev Başkomutan

Mustafa Kemal, ya istiklal ya ölüm demişti.

Ova şaha kalktı,

Süvariler yalın kılıç atıldılar, nihai hedef izmir'di.

Ovadan yükselen toz, süngüleri alacakaranlığı delen binlerin ölümsüzlüğü idi.

26 Ağustos, Büyük taaruzun başladığı, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün. 14 gün süren amansız mücadelenin başladığı, yok olmayla var olmanın bıçak sırtında olduğu gün.

Bizler, buruk dönerken yanık tenler ve tatlı yorgunlukla akdeniz ve Ege’den konvoylarla, Tam da geçtiğimiz yerlerde yer gökle birleşmiş,  “YA İSTİKLAL YA ÖLÜM” deniyordu.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İstanbul Fatura Basımı

avukat kartvizit

evden eve nakliyat

ofis taşımacılığı