Siyasi durumun halka yayılması, insanların daha mutlu yaşaması adına tüm plan, projelere politika diyor isek, bu uğraşların için de olanlara da politikacı diyoruz. Politika da ki etik şart toplum değerleri ve etik kurallar çerçevesin de ve yine tüm insanların mutluluğuna çalışma vardır. Politika sahasın da aktif görev alan, politikacılığı meslek edinmiş insanlarımız da vardır. Politika özünde halkın mutluluğu için fikir üretmek, kural koymak, kanun çıkarma halidir. Devletlerin tüm kademeleri, çalışanları, mevki ve derecesi ne olursa olsun devletin bekası ve bağımsızlığı için, halkın özgür ve mutluluğu için çalışır. Teorik olarak politika kelimesini örnekler ile izaha çalışsam da bir hikaye ya da fıkra, olası yaşanmışlık ihtimali ile daha vurgulayıcı. Teori ile pratikte olup bitenin tezat olma vurgusunu için de barındırıyor.

<< Yahudi asıllı bir Rus, İsrail'e göçme iznini alır.
Çıkışta, Ruslar bagajını denetlerken elbiselerin arasında Lenin'in büstünü 
bulurlar... 
- Bu nedir? 
Yahudi: 
- "Bu nedir?" sorusu yanlıştır yoldaş! "Bu kimdir?" demeniz gerekirdi! Bu 
Lenin'dir, sosyalizmin temellerini atan, Rus halkına iyilikler getirendir. 
Ben de bunu bereketli günlerin anısı diye yanıma aldım... 
Etkilenmiştir Rus görevli: 
- Tamam, geçebilirsiniz!
Tel Aviv havaalanında gümrük memuru büstü görür ve sorar: 
- Bu nedir? 
Yahudi: 
- "Bu nedir?" sorusu yanlıştır Paşam! "Bu kimdir?" demeniz gerekirdi! 
Bu Lenin'dir. Bu deli cani yüzünden Rusya'yı terk etmek zorunda kaldım! Yanıma aldım ki, her gün ona bakıp bakıp lanet okuyayım! 
Etkilenmiştir İsrailli görevli: 
- Tamam, geçebilirsiniz!
Adam evine gelir, büstü büfenin üstüne koyar, gelişi nedeniyle de 
akrabalarına davet verir. 
Yeğenlerden biri sorar: "Bu kimdir?" 
Yahudi: 
- "Bu kimdir?" sorusu yanlıştır kuzum! "Bu nedir?" demen gerekirdi! Bu, 
on kilogram, yirmi dört ayar altın, vergisiz, gümrüksüz, üstelik KDV'siz!!! >>

Konu mankeni olarak yazıma kattığım yahudi asıllı rus, kendince ince bir politika uygulasa ve hayata geçirse de, kişisel menfaat, çıkar edinimi, kanuna ve etik uygulamalara ters. Mesele kazanmak mı, tüm milletin çıkar ve menfaatlerine uyum sağlamak ve bu doğrultu da çalışmak mı? Ben size tüm ayrıntıları ile sunma çabasın da değilim politika kavramını, düşünmenize bir tetikleme ki, sanırım başarılı..

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.