Kitap Dünyası 

Mardin’de bir İstanbullu 
Bu yılın çift ödüllü başarılı yazarı Nesibe Özcan Özbiçer yepyeni bir kitapla okuyucularıyla buluştu. İkinci adam yayınlarından çıkan bu çok kıymetlı eser basın bülteninde : “ Haydar Ağa devam etti; “Ağalar ben Miran Ağa’nın iki düşüncesine de katılıyorum. Kızlarımızın, kadınlarımızın kıymetini bilelim. Bu iki düşünce; birincisi başlık parasının artık töre kapsamında uygulanmaması; ikinci düşünce ise altmış yaşını geçen erkeğin hanımı hayatta ise ve kız, erkek çocuğu da varsa üzerine kuma adı altında başlık parası verilerek kız çocuklarımızla evlilik olayı yapılmaması...” ifadeleriyle aktarılıyor. Çok farklı yönleri bulunan her şeyden önce çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi olan bu kitabı mutlaka okuyun. 

"Günebakan "

Arzu Kaya modern zamanlardaki en önemli şiir isimlerinden bir tanesi. Çok küçük yaşlardan itibaren şiir yazmaya başlayan ve kitaplar çıkaran Arzu Kaya’yı ve şiirlerini henüz okumadıysanız çok şey kaybetmişsiniz demektir. Arzu Kaya şimdi yeni bir şiir kitabı ile karşımızda ve Günebakan halen okumayanlar için güzel bir fırsat. Günebakan Arzu Kaya’nın kendine özgü şiir dili ile oluşturduğu şiirlerinden özenli bir seçki şeklinde. Etki Yayınları’ndan çıkan bu başarılı eseri mutlaka okuyun. 
bir pazar günü parkının 
hep birden havalanışı gibi
kumrular , güvercinler 
bana bir tek bakışın 


Medya Dünyası 

Bu yıl KırmızıTürk Medya Ödüllerinde Akdeniz Bölgesi’nin en iyi hafta içi kadın ana haber spikeri seçilen Cansu Oktay artık Akdeniz’in en köklü yayın kuruluşu Koza Tv’de. Başarılı haberciliği ile dikkat çeken aynı zamanda program müdiresi  de olan Cansu Oktay hafta içi her gün 18.30’da Koza Tv Ana haber ile izleyici ile buluşuyor. Başarılı ve güzel spiker yayınlarına başladı. 

Kim Kimdir 

Gözde Kutval 

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini  bitirip bir süre Ankara da yaşasa da o tam bir Egeli. Acil hekimliği ,koruyucu hekimlik alanlarında yurdun birçok yerinde çalıştı ama sonunda memleketi İzmir’e yerleşti. Şu anda TRT İZMİR MÜDÜRLÜĞÜ’nde kurum hekimi olarak çalışıyor. İş sağlığı  ve iş güvenliği alanında ve ilkyardım temel eğitimleri hakkında  çalışmaları var ve eğitmenlik yapıyor. 13 yaşında bir oğlu var .Programcılık kariyerine HAKAN URGANCI ile beraber sundukları TRT Fm de Gecenin KALBİ  isimli yayınla başladı. Yaklaşık 1 yıl süren bu yayından sonra 2 yıldır da TRT KENT radyo İzmir de Kentin Gözdesi adında programın hem yapımcı hem sunucusu. Bu şehirde yaşamış ,yaptıkları, yazdıkları, eserleri ve üretimleriyle hala bu kente hizmet vermiş, gönül vermiş insanları konuk edip onların öncülüğünde diğer hayatlara da dokunabilmeyi hedefleyen bu program ile  birçok sosyal sorumluluk projelerine de eşlik edebilmeyi amaçlıyor. Hem hekim hem yayıncı kimliği nedeniyle insan ve ona ait her şey ilgi alanı.. Başta psikiyatri, felsefe ..Bazı üniversitelerde TIP ve SANAT  adında bu iki disiplini birleştiren konferanslar verip, hekimlikle  sanatın ne kadar ilintili olduğunu anlattı genç hekimlere.. Gözde Kutval çok yönlü başarıları , kendine özgü çok yönlü radyoculuğu gibi özelliklerinin yanında pozitif enerjisi , ışıltısı ve güzelliğiyle de dikkat çekiyor. Gözde Kutval tüm bu nitelikleriyle gelecekte de adını daha sıkça duyacağımız çok önemli bir isimdir. 

Konca Hanım, Başarılı Bir Medya iletişim Danışmanı Olarak Mesleğe Giriş Hikayenizi Öğrenebilir miyiz ? 

Ben konservatuar eğitimi aldım. Abim Şafak Karaman bu sektörün en eskilerinden biridir. O dönem Alem FM’in Akşam Grubu’nun Genel Müdürüydü. Onun desteğiyle  radyo serüvenim başladı. Alem FM’de  yaklaşık 8 sene yapımcı-sunucu olarak çalıştım. Radyo programcılığını çok da sevdim. Radyoculuğun en popüler olduğu dönemde Alem FM, Radyo Klas gibi dönemin iyi radyolarında çalıştım. “Yılın reytinglere giren  en iyi kadın sesi” seçildiğimde  kurumundan iki maaş ikramiye almıştım. Radyo programcılığı bana çok şey kattı. Abimin devam eden televizyon programlarında işin mutfağını  öğrendim. Kurguyu, montajı, program içeriği hazırlamayı, editörlüğü öğrendim. O süreç içerisinde kendimi geliştirdim. Sağlam dostluklar kurdum. Bir yapımın  her aşamasını tek başıma bir ekip gibi hazırlayıp ekrana verebilecek donanıma sahibim.

Şu An Neler Yapıyorsunuz ? Tv Ekranlarındaki Programlar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz...

Şu an destek verdiğim belli başlı programlar var. Markalaşma sürecine giren  kişi ve kurumlarla çalışmaya devam ediyorum.. Yaklaşık  beş altı yıl önceye kadar ekranlarda kadın kuşakları ve show programları çok daha fazlaydı. Şu  anda içerikli programlar azaldı. Güncel programlarla ilerleniyor. Reytingi olan programlar üzerinde bilinen formatlarla devam ediliyor. Reklam verenler el değiştirdi. Çok daha temkinli hareket ediyorlar. Dijital reklamlar ağırlık kazandı. Kanallar bütçelerinin büyük bir bölümünü dizilere yatırıyorlar. Umut edelim. Her şey daha da iyiye gitsin.

Sizce Medya Da Başarılı Olmanın Sırrı Nedir?

İşi bilmek, gündemi takip etmek. Kendini geliştirmek, tecrübe kazanmak çok önemi.
Yaptığım iş gereği çok fazla insanla iletişim içindeyim. Diyelim ki X meslek gurubundan biri medya planlaması istiyor ama  medyayı  takip etmiyor.! Gündemi takip etmiyor. Hayatın içinde değil. Ama her şeyi bildiğini düşünüyor. Sadece çıkıp bildiği ve ezberlediği konuda konuşmak istiyor. Bu küçük bir örnek sizce bu kişi yada kurum ne kadar başarılı olabilir.? Söyleyecek sözü olan ve hedefleri olanlar acele etmeden sağlam adımlarla yavaş yavaş amacına uygun medyada yer alırsa aynı oranda kendisini geliştirirse yazılı ve görsel medyanın kendisine çok faydası olur. Ama ekrana çıkayım herkes beni görsün ünlü olayım mantığıyla ilerleyenler küçük hesaplar yapıldığı için bugün var yarın yok oluyorlar.

Sosyal Medya Kullanıyor musunuz?

Evet doğru kullanıldığında etkili olduğunu düşünüyorum. Ama sosyal medyada da yaşamıyorum. Özellikle yaptığım çalışmaları ya da danışmanlık yaptığım  kişilerle ilgili çalışmaları sosyal medya aracılığıyla duyuruyorum. Etkilide oluyor. Dozunda kullanıldığında oldukça etkili.

Var Olan Sağlık Programları Nasıl Buluyorsunuz?

Daha yaratıcı olmalı. Yapılan programlarda hep bir kaygı var. Bütçe kaygısı kanallar yatırımlarını dizilere ve güncel programlara yaptıkları için sağlık programları kendi kendini döndürmek zorunda olan programların başında geliyor. Süre kısıtlı ve kısıtlı süre içinde yapımcılar rahat hareket edemiyor. Yurt dışında yapılan formatlara bakıyorum. Çok yaratıcı sağlık aktüel programlar var. Kanalların reyting kaygıları olduğu için çok da önemsediklerini düşünmüyorum. Bu alanda yapılan amaca hizmet eden en başarılı programların başında  bir dönem Kanal D ekranlarında yayınlanan  Doktorum programının  geldiğini  düşünüyorum.

Bu Yıl Aldığınız Ödüller Var.. Bu Konudan Bahsedelim 

Ödül almak beni her zaman motive ediyor. Sizin kurucusu olduğunuz Kırmızıtürk medya ödüllerinde de bu yıl ödül aldım. Bu vesile ile KırmızıTürk ailesine ve size teşekkür ederim...
Bizim işimizde iletişim ve pazarlama çok önemlidir. Lansman yapmak için olayı bilmek, vakıf olmak gerekir.. Ben medya danışmanlığı yapmasam yapım hazırlarım. Dublaj yaparım, editörlük yaparim. İşin yönetmenliğini yaparım. Hiç olmadı eğitim aldığım oyunculuk ve sunuculuk yaparım. Çalışabileceğim alan çok geniş.. Şu anda sektöre yeni girenlerin hemen hepsi  donanımsız  bu yüzden de geliyorlar ve gidiyorlar. 

İş Hayatındaki Prensipleriniz Neler ?

Pek çok şeyi yaşayarak öğrendim. Kendi içimde kurallarım vardır. Eğer işim yoksa evimde vakit geçiririm. Çocuğum yok ama oğlum dediğim. Pitbull dogo kırması bir  köpeğim var. Onunla stres atarım. Eşim var. Ailem var. Sık seyahat ederiz. Bana kalsa çantamı sırtıma alır dağ tepe gezerim.
Çalıştığım insanlarla özel yaşamımda görüşmemeye özen gösteririm. İş ve arkadaşlık ilişkisi mutlaka ayrı tutulmalı. Bu  benim en önemli kurallarımdan biridir. Buradan sektöre yeni giren arkadaşlara da bunu tavsiye ederim. Doğru bildikleri yoldan ilerlesinler asla kimsenin kendilerini etkilemesine izin vermesinler. Ben tüm görüşleri dinlerim. Alır cebime koyarım. Ama etkilenmem emin olduğum doğru bildiğim yoldan ilerlerim.

Hedefleriniz Neler?

Yaptığım işi seviyorum. Bu konuda çalışmalarıma devam edeceğim. Ayrıca güzel bir projeyle birlikte doğru zamanda yapımda hazırlayabilirim. Çok farklı projeler geliyor. Onları değerlendireceğim ama acele etmiyorum. Doğru zamanda sağlam adımlarla ilerlemeye devam etmek gerektiğini düşünüyorum.
Ben hep önüme bakarım. Geçmişe takılı kalmam. Önüme bakıp ilerlerim. Herkes öyle yapmalı. Pozitif düşünürüm. Olumsuzluk yaşadığımda enerjimin düşmesine izin vermem. Öğrenmeye kendimi kapatmam. Eleştirilere kulak veririm. Dinlerim. Kendimi geliştirmeye çalışırım. Herkese de bunu tavsiye ederim.

Röportaj : Cengizhan KAYA 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.