Henri Barkey (HB) Rusya Ankara Büyük Elçisi Karlov’un suikast sonucu öldürülmesini değerlendirdiği, aşağıda linkini verdiğim yazısında şu değerlendirmelerde bulunmuştur.
“Türkiye'nin Halep ve halkının, artık Rusya ve Hizbullah destekli Suriye ordusuna teslimiyetini kabul etmesinden hemen sonra bu suikastın vuku bulduğu gerçeği var.”
 “…Suriye'deki mümessillerinin yenilgisiyle afallamış vaziyette olan Ankara”
“Ruslar haklı olarak bu kalibrede bir koruma polisinin büyükelçinin arkasında pusuda beklerken nasıl olup da hiç dikkat çekmediğini bilmek isteyecektir.”  “Türk tarafı suikastın faturasını çoktan Fethullah Gülen örgütünü çıkardı bile. Bu filmi daha önce de gördükleri için Ruslar bunu kolayca yutmayacaktır.”
“Kasım 2015'te Türk Hava Kuvvetlerinin Türk hava sahasını 17 saniye ihlal eden Rus jetini düşürdüğünde hem cumhurbaşkanı Erdoğan hem de dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu televizyonlara çıkıp sorumluluğu üzerlerine aldılar. Bu onurlu bir hareketti.  ”
“Daha kısa süre öncesine kadar Rus uçağının düşürülmesini sahiplenen NATO üyesi bir ülkenin hükümetinden bunun bir grup pilotun hatası olduğunu duymak Ruslara gülünç gelmiştir.”
“Üstelik Erdoğan yanlısı medyada suikastın ABD ile ilişkilendirilmesi Putin'i memnun etmiştir. Türk hükümeti ve medya Amerikan karşıtı tavrında gittikçe vites yükseltiyor. Bu rahatsızlığın da öncelikli sebebi Washington'un DEAŞ'a karşı Suriyeli Kürtlerle ittifaka gitmesi. Suriyeli Kürtlerin PKK ile irtibatı bulunuyor. Erdoğan ise PKK ile terör saldırılarına, köy ve kasabaların tahrip edilmesine kadar varan şedit bir savaşa girişmiş durumda. Paradoksa bakın ki iki taraf arasındaki sözde barış, Suriyeli Kürtlerin Amerika'nın himayesinde Suriye'de ilerlemesi yüzünden sona erdi.”
“Erdoğan'ın NATO'ya ihtiyacı var çünkü NATO olmazsa Putin'in emri altına girer.”
“Türkiye şimdilerde ise Halep konusunda Rusya ve İran'la, şehri Beşar Esad'a teslim eden üçlü bir mutabakata vardı. Muhalefet kesinkes yenildi. Türkiye'nin de bu realiteyi kabulden başka yapabileceği pek bir şey yoktu. Fakat bu durum, Türkiye'nin elini Suriye Kürtlerine karşı harekete geçme hususunda rahatlatmış oluyor. Kuvvetle muhtemel Rusya, ABD destekli Kürtlere karşı operasyonlara başlaması için Türkiye'ye yeşil ışık yaktı. İki NATO müttefikinin Doğu Suriye'deki vekilleri üzerinden kapışmalarını seyreden Putin'in gözleri parıldıyordur.”
“Türkiye'nin hesabı, son günlerini yaşayan Obama hükümetinin karşılık veremeyeceği, görevi devralacak Trump yönetiminin ise hazırlıksız yakalanıp bir Türk zaferine hızlı ve belirleyici bir karşılık vermekte aciz kalacağı üzerine olacaktır. Fakat bu bedeli ağır bir zafer olacaktır ancak.”

Henri Barkey(HB) Türk-Rus ilişkilerini değerlendirdiği yukarıda alıntı yaptığımız yazısında Türkiye’ye karşı kullandığı üslup şeytani ve düşmancadır. Bunu nereden anlıyoruz? Suriye muhalefetinin yenilmiş olmasından dolayı sevinçli…
2012’de Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ülkenin hemen hemen tamamına hâkim olmuş muydu? Olmuştu! Şam yönetiminin gitmesine ramak kalmış mıydı? Kalmıştı! Esat kalsın deyip politika değiştiren kimdir? İkinci nokta; bu IŞİD denilen örgütü besleyip büyütüp Türkiye’nin desteklediği ÖSO’na saldırtan kim? ABD!  IŞİD’i kim kurdu? ABD! Şimdi inkâr edecekler, buna da imkân yok Eski CİA Başkanı David Petraus açıkça söyledi. Ben kurdum dedi.  ÖSO’nun düşmanı kim Rejim, PYD, IŞİD. IŞİD ve PYD kimin kontrolünde? ABD’nin . Bu nasıl müttefik? ! Türkiye defalarca ABD’ye çağrıda bulunmadı mı, “güvenli bölge kuralım. ÖSO’yu beraber eğitelim. Suriye’de diktatörlüğü beraber tasfiye edelim.” Ne cevap aldı? PYD ve IŞİD’e destek oldular. Rejim ve ABD’nin desteklediği PYD ve IŞİD ÖSO’ya saldırdı. Yetmedi 30 Eylül 2015’de sahaya Rusları kendileri davet ettiler. Türkiye’nin desteklediği muhalifleri, bundan da öte Türkmen Dağı’nı vurdurdular. O sırada bir Rus uçağı düşürüldü. Evet, Sn. Cumhurbaşkanı ve Davutoğlu bu olayın arkasında durdu. Büyük maddi kayıplara rağmen Putin’e karşı direndiler. Sonuç ne oldu? Türk- Rus savaşı çıkması halinde NATO’nun destek vermeyeceği anlaşıldı. Batılı gazetelerde Ruslar Türkiye’nin hangi şehirlerine atom bombası atar, atarsa ne olur, savaşı kazanması için atom kullanması şarttır, Türkiye’de de atom bombası varsa o da ona atar tartışmaları yapıldı. Rus baskısı karşısında ABD sesini çıkarttı mı? Yok! Türkmen dağındaki ağır Rus bombardımanına karşı bir şey yaptı mı? Yok…
Sn. HB bizim ülkemizde buna yavşaklık denir.
HB kendini ve devletini sorgulamıyor, Türkiye’yi suçluyor. Suikast olayını da Rusların kafasında şüphe uyandırarak Türkiye’ye yıkmaya çalışıyor.
Rus uçağını düşüren pilot “Fetullahçı Darbe “ girişiminden sonra tutuklandığını Putin’de biliyor, Rus istihbaratı da biliyor. O uçağın düşürülmesinde CİA’nın rolünü de anlamış bulunuyorlar. Kimi kandırıyorsunuz?
HB’nin şu ifadesi, hem itiraf hem de endişelerini ifade etmesi bakımdan çok ilginç: “ Kuvvetle muhtemel Rusya, ABD destekli Kürtlere karşı operasyonlara başlaması için Türkiye'ye yeşil ışık yaktı. İki NATO müttefikinin Doğu Suriye'deki vekilleri üzerinden kapışmalarını seyreden Putin'in gözleri parıldıyordur.” “Suriyeli Kürtlerin PKK ile irtibatı bulunuyor.”
HB; bunları söyleyerek pisliklerini itiraf ediyor, hem de Türkiye ile vekâlet savaşı üzerinden kapışacağını ifade ediyor.
Yalnız bu itirafın son cümlesi Türkiye açısından çok önemli: ABD liderliği 6-10 ay kadar süre karar alamayacağı bir liderlik krizine giriyor. Bu sürede ne yaptık yaptık. Elimizde kalacak. Gecikirsek bedeli ağır olacak…
Bu nedenle bizim teklifimiz şudur: Türkiye Nusaybin-Kamışlı- Haseke-Deyrizor istikametinde 3 Tugay kadar birlikle Suriye’ye girmeli PYD ve IŞİD’in belini kırmalı Irak’ın Musul-Telefar-Tuzhurmatu-Kerkük ve Ambar vilayetini batıdan ve kuzeyden çembere almalıdır. Böyle yapınca Bab ve Rakka’daki IŞİD güçleri de çözülür.
HB’yi kahrından öldürecek darbe budur. Bunlar dayak atana saygı duyuyorlar. Bakınız, BMGK’de İsrail’i desteklemediler. Neden? Politikaları boşa çıkıyor! Bunlarda vefa diye bir şey yoktur. Sıkışınca herkesi satarlar.http://www.dunyabulteni.net/yazar/henri-j-barkey/20828/ankarada-bir-cinayet
Kaynak: theamericaninterest.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.