Atatürk’ün sonsuzluğa uğurlanışının ardından devrim karşıtı sürecin başlamasıyla birlikte Cumhuriyetin temel niteliklerine, Atatürk ilke ve devrimlerine, özellikle Türkiye’de kadın haklarının, medeni eşitliğin, bilimin temeli olan laikliğe yönelik her türlü saldırı giderek artmış ve son yıllarda da doruk noktasına ulaşmıştır. 

Ne var ki, içinden geçtiğimiz süreçte Türk milleti için kurtuluş yolunun Atatürk'ün, O’nun çağdaş yarınlarımıza ışık tutan devrimleri olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Halkın dinsel inançlarını sömüren tarikat ve cemaatlerin giderek güçlendiği bir dönemde, Türkiye 15 Temmuz Amerikancı FETÖ darbesiyle karşı karşıya kalmıştır. Eğitimin, toplumsal yaşamın çağdaşlıktan, bilimsellikten hızla uzaklaştırılmaya çalışıldığı bir ortamda, Bahriye Üçok gibi cumhuriyet aydınlanmasını temsil eden değerlerimizi her zamankinden daha fazla arıyor, özlüyoruz.

Prof. Dr. Bahriye Üçok, Kemalist Devrim’in yaratmak istediği aydın kadın modeliydi, bir cumhuriyet kadınıydı. Şüphesiz ki O’nun ölüm emrini verenler,  pusuları kuranlar Türkiye’yi Sevr Antlaşması’ndan bu yana parçalayıp yok etmek isteyen emperyalizm ve onun yerli işbirlikçileridir. Bu aydınlanma düşmanları, önlerindeki en büyük engel olarak laikliği görürler. 

Fakat bilmelidirler ki; 

Türk milleti ve Atatürk gençliği; Bursa Nutkundan, Gençliğe Hitabeden aldığı görev ve Nutuk’tan çıkardığı dersler ile Kemalist Devrim’in rotası olan laikliği savunma ve koruma kararlılığını ne pahasına olursa olsun sürdürecektir. 

Unutulmamalıdır ki, tarih vicdanımıza yazılan gerçeklerin hafızasıdır. Devletimizin kuruluş manifestosu; 'tarihsel – toplumsal belleğimize' bir daha silinmeyecek biçimde yazılmıştır. Emperyalizmin ve tetikçilerinin, gerici, bölücü odakların karşısında tam bağımsız demokratik Türkiye mücadelemize devam ediyoruz.

Bu mücadelede Bahriye Üçok gibi kararlı ve cesur olanlara ne mutlu. Ne mutlu Türkiye laiktir, laik kalacak diyebilenlere!

Aydınlanmanın önüne engel koyabileceğini sanan bağnaz düşünce odaklarına sesleniyoruz: 

Çağdaş bir toplum ülküsüyle kurulmuş; Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyeti, her türlü engel ve sorunları aşarak, çağdaşlaşma yolundaki tarihsel yürüyüşünü sürdürecektir.

Her bir Atatürk genci, her bir cumhuriyet yurttaşı Bahriye Üçok olmaya daima hazırdır. Taşıdığımız mücadele bayrağı Bahriye Üçok gibi devrim şehitlerimizin idealleriyle yükselecektir.

Aramızdan ayrılışının 27. Yılında devrim şehidimiz, Atatürkçü Düşünce Derneği kurucularından Prof. Dr. Bahriye Üçok’u saygıyla ve rahmetle anıyoruz.

Cumhuriyet devrimi kazanacaktır!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Atilla Çilingir 2017-10-14 20:06:02

Atatürkçü düşüncenin yılmaz savunucusu, kıymetli öğretmenimiz, devrim şehidimiz sayın Bahriye Üçok'u sevgi ve saygıyla anıyor; günün anlamını ifade eden bu güzel yazınız nedeniyle sizi kutluyorum. Kaleminize, yüreğinize sağlık Işık hocam.