Cep telefon şirketlerinin yeni hedefi çocuklar melodiler aksesuarlar fonksiyonlar çocuklara yöneldi.  Kullanım yaşı 12 yaşa inmiş durumdadır. Cep telefonunun aynı zamanda kimlik, ehliyet pasaport, kredi kartı, bilgisayar, fotoğraf makinası, radyo, yön bulma, video kamera müzik dinleme televizyon tüm evi ve işyeri kumanda eden kumanda paneli tüm bankacılık işlemleri arabanızın evinizin anahtarı olmuş tüm sağlık bilgileriniz cebinizde Hastane ile On-linesiniz.. Şekerinizi, tansiyonunuzu cep ölçüyor doktorunuza bildiriyor.  Cepsiz yapabilir misiniz?

ANCAK,

    Cep telefonunun mutluluk veren bu fonksiyonları dışında radyasyona maruz kalan sadece insanlar değil tüm çevrenin uğradığı tahribatı incelemek gerek. Uluslararası kanser araştırma Ajansı “elektromanyetik alanları” “insanlar için kanserojen olması mümkün” 2-B grubuna aldı. Elektro manyetik alanlar cep telefonları ya da baz istasyonlarından maruz kalınan radyo dalgalarını içeriyor. Ancak daha net açıklama İngiltere Radyolojik Koruma kurulundan geldi: “cep tlf ları küçük çocuklarda beyin ve kulak tümör riski yaratıyor” 8 yaşından küçüklerin cep telefonlarından uzak kalması istenmektedir

Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organization, WHO) Cep’in oluşturduğu Manyetik alan için “Grup 2B: İnsanlar için kanserojen olması mümkün.” Kategorisinde değerlendirdi.

Finlandiya Radyoaktif Işınlara Karşı Koruma merkezi(STUK) Çocukların cep telefonlarını kullanmalarını sınırlandırmak istedi Çünkü çocukların baş kemikleri daha ince kulakları daha yumuşak olduğu için yetişkinlere göre iki kat daha fazla radyo aktif maddeye maruz kalmaktadırlar.

 İsveç bilim adamlarının yaptığı araştırmalar ise cep telefonu kullanan çocukların beyin tümörü olasılığının 5 kat artığı belirlendi

Elektriğin olduğu yerde manyetik alan oluşur

Baz istasyonları, yüksek gerilim hatları AVM ler mikro dalga fırınlar bilgisayarlar, televizyon, radyo vericileri ve elektrikle çalışan cihazların hepsi için elektromanyetik çete diye adlandırabiliriz. Çünkü elektrik akımının olduğu her yerde manyetik alan oluşur. Elektromanyetik dalga demek radyasyon demektir. Yüksek dalga boyuna sahip ışınların güçlü manyetik etkileri olur. Kırmızı ışık mor ışığa göre daha etkili olduğundan bizi daha çok agresifleştirir.

     Cep telefonu konuşmamızı manyetik dalgaya, gelen manyetik dalgayı da sese çevirir ve iletişim sağlanır. Cep telefonlarından yayılan elekromanyetik radyasyonlar daha düşük enerjili olduklarından etkileri zamanla oraya çıkar. Ancak her tür radyasyon tipinin küçük ya da büyük olsun “kendine has” zararları vardır.

İnsan vücudu radyo anteni gibidir. Tuzlu kanımız vücudumuzun her yerinde ulaşabilen iletken bir maddedir. Ve manyetik alan vücudumuzun her bölgeni etkiler.

Vücut radyasyonun ne kadarını emer?

Görüşme anında yayılan elektromanyetik radyasyon vücut tarafından emilir.

*Elektromanyetik alanlara maruz kalma belirli hücre tiplerinde gen, DNA ve kromozomlar üzerinde hasara yol açabilir.

*Stres proteini oluşumuna sebep olabilir.

* Elektrohipersensitivite (elektromanyetik alanlara karşı aşırı hassasiyet sonucu fiziksel rahatsızlıkların görülmesi) Baş ağrısı, halsizlik, stres, uyku bozukluğu, allerji, göz yanması, ışığa hassasiyet, sabırsızlık, kaşınma, kalp, ritim bozukluğu, denge kaybı, baş dönmesi, depresif ruh hali, konsantrasyon bozukluğu vb

*Nörolojik ve davranışsal rahatsızlıklara sebep olabilir beynin elektriksel aktiviteleri değişebilir.

*Çocuk kanseri(lösemi) sebep olabilir

* Elektro manyetik alanlar uzun vadede insan vücudunun ana savunma mekanizmalarını(melatonin üretim gibi)zayıflatarak Alzheimer Parkinson ve meme kanserine sebep olabilir.

*Cep telefonları kanser tetikleyici role sahiptir.

*Günde birkaç saatten fazla konuşan erkeklerin sperm sayılarında hareketliliğinde ve canlılığında bariz düşmeler tespit edilmiştir.

*Sigaranın ilk kullanıldığı 1950 lilerde uzun yıllar doktorlar” güvenle içebilirsiniz hatta bende içiyorum” dediler bu trajik “hasıraltı etme-telef olma” süreci sonunda sigaranın kanserojen etkisi 1963 te anlaşıldı. Tıpkı bunun gibi bugünden 10 yıl önceleri de düşük enerjili manyetik alanlar DNA ve hücrelere etki etmez deniliyordu. İçinde yaşadığımız bu yıllar 1963 öncesi gibi “kuluçka” dönemidir.

Baz İstasyonları Çevresinde Yaşayanlar Tehdit altındalar

Abdel-Rassoul ve ekibinin 2007 de Mısır da yaptıkları çalışmada Mennoufia bölgesinde kurulan ilk baz istasyonu çevresinde ve altında yaşayan insanlar incelendi.

Baz istasyonu altında yaşayanlarda %23.5inde baş ağrısı, %28.2 de hafıza kaybı, %19 unda baş dönmesi, %22 sinde depresif ruh hali, %24 ünde uyku bozuklukları görüldü. 

Baz istasyonuna 100 metre civarında yakın çevrede oturanlarda ise bu oranın  yaklaşık %10-15 civarında daha az şikayetler gözlemlendi.

Duyma Bozuklukları

Almanya’da bulunan Mainz Üniversitesinden Prof. Rudiger Maier 11 denek üzerinde yaptığı çalışmada 9 deneğin kayda değer duyma yetisi kaybı gözlemlendi

*Alman Dr. Barune’nin yaptığı uzun araştırmalar sonunda 35 dakika süreli habersiz bir şekilde cep telefonu radyasyonuna maruz bırakılanların hem büyük hem de küçük tansiyonlarının  %5-10 arasında artış olduğu gözlendi

Klinik vakalar

1. Vaka: California üniversitesi Dr. Nachman Brautbar a gelen iki vaka Cep telefonlarını ve ekipmanlarının test edilmesinde görev almış iki kişide yoğun baş ağrısı şikayeti ile geldikleri hastanede beyin tümörü geliştiği belirlendi.

2.Vaka cep telefonu teknisyenliği yapankişide göreve başladıktan bir yıl sonra Glioma adı verilen beyin tümörü oluşmuştu. Benzeri vakalar oldukça yaygındır

3. vaka İsveç Örebro Üniversitesinden  Onkolog Dr. Lennart Hardell hastanın yüz bölgesinde 6 farklı cilt kanseri belirlendi. Hasta 1987 den beri günde ortalama 45 dakika kadar cep telefonu kullanıyordu özellikle hassas tenli kişilerde cilt kanseri riski artmaktaydı.

Doktorların yorumu

 “Yoğun cep telefonu kullanımı, beynin cep telefonuna maruz kaldığı bölgelerde hızlı tümör oluşumunu tetikliyor.

Cep telefonları dışında radyasyon yayan diğer cihazlar hangileridir?

Elektrikle çalışan cihazların tamamı radyasyon yayar.  Migrodalga fıırn, traş makinası, bilgisayar, kablosuz telefon gibi

 

Elektromanyetik alandan Radyasyondan kurtulmak için

 

*Yüksek gerilim hatları  yerleşim birimlerinden uzağa taşınmalı

*Tv seyretme mesafesi en az 2 metre olmalı tv nin arkası sokağa doğru olmalı

*Saç kurutma makinası en az kullanılmalı

*Ne kadar elektrikli alet varsa yatak odasında bulundurmamak mecbursak en az 2 metre uzaklığa bulunmalı.

*Yatakların özellikle çocukların yatağının başucunun dayandığı duvardan elektrik hatları geçmemesine dikkat etmeli

*TV ve bilgisayarların arkasından 1.5 metreden fazla yaklaşılmamalı

*Enerji tasarrufu yapan tipten floresan lambalarda yüksek frekanslı alanlar doğar ve en az 1.5 m uzakta kalmaya çalışın

*Kullanılmayan cihazları kapalı tutun ya da fişten çekin.

*Yüksek elektrik sarfiyatının oluşturduğu yoğun manyetik alandan dolayı AVM lerde daha az süre geçirin

 

Ceple konuşurken dikkat:

 

*Mümkün olduğunca sabit telefon kullanın

*1 metre uzakta kalan telefondan %50 daha az etkilenirsiniz

*Mümkün olduğunca kulaklıkla kullanın

*Yatarken yanınızda kalmasın ve mutlaka kapatın

*Üzerinde taşıyacaksanız tuş kısmı dışarı baksın

*Kullanım süresi arttıkça hasar artmaktadır. Konuşma süresini mümkün olduğunca azaltın

*Cep telefonlarının en fazla radyasyon yaydığı anlar telefonun çaldığı ve bağlanma anlarıdır bu anlarda telefonu uzakta tutmak karşı tarafın açtığını gösteren işareti gördükten 2 sn sonra kulağa götürmek

*Hareketli olmak manyetik dalga yoğunluğunun artmasına neden olacağından araçta trende yürürken kullanmamaya çalışın. Telefonlar baz istasyonlarını yakalamak için hareketli anlarda daha çok dalga yayarlar

*Görüşme anında mümkün olduğunca çocuklardan uzakta konuşmak. Hamilelik süresince ceple konuşmaktan kaçınmak ya da aza indirmek.

Not:Prof.Dr. Selim Şeker, “Cep Tehlikesi” Kitabından yararlanılmıştır

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.