2016 Ülkemiz için gerçekten de kara, kapkara bir yıl olarak tarih sayfalarımızda yerini aldı! Cumhuriyet tarihimizde pek çok sıkıntılı süreçler yaşayan yurdumuz; ne acıdır ki, bir ülkenin tarihine sığdıracağı felaketlerin daha fazlasını bu yıl içinde yaşadı.

Kuruluşundan bugüne 93 yılı ardında bırakan bu asırlık çınar; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Büyük Türk Milleti 2016 yılında en büyük ihaneti yaşadı, alçaklığı gördü.

FETÖ terör örgütünün ülkemize, milletimize yaşatmış olduğu bu hain kalkışma; Türk Milletinin karşı koymasıyla, pek çok vatan evladının hayatları pahasına, ülkemizin güvenliğini sağlayan polis teşkilatımızın kahramanlıklarıyla önlendi.

Ama unutulmasın ki, kendi içinden çıkan bu hainler çetesine; 15 Temmuz gecesi devletine, milletine sadakatle bağlı olan Türk Silahlı Kuvvetlerimize mensup nice komutan, nice askerimiz de o alçaklara fedakârca karşı koydu.

O gece Şehit Astsubayımız Ömer Halis Demir gibi nice vatan sevdalıları, FETÖ alçaklarına karşı çıktı, can verdi, bedenin parçasını verdi ama milletin emaneti olan kışlaları o alçaklar sürüsüne teslim etmedi.

FETÖ’yü yöneten o salya, sümüklü meczubun yönettiği devletimize, milletimize karşı girişmiş olduğu bu darbe teşebbüsü, vatan ihaneti; 2016’ya damgasını vuran en önemli olaydı.

Ya 2016’da yüreğimizi yakan olaylardan öne çıkanları nelerdi? 

Hatırlayalım:

12 Ocak 2016: İstanbul Sultanahmet Meydanında DEAŞ kelle avcılarının, bu alçak terör örgütünün, turist kafilesine yönelik canlı bomba saldırısı sonrasında; 10 yabancı turist öldü, 15 kişi de yaralandı.

17 Şubat 2016:Bomba yüklü bir araç; Ankara’da Genelkurmay, TBMM, Kuvvet Komutanlıkları kavşağı yakınında 5 askeri aracın geçişi sırasında patlatıldı. P.K.K terör örgütünün gerçekleştirdiği bu kalleş saldırı sonrasında; sivil, asker 29 canımızı kaybettik, 61 kişi de yaralandı.

13 Mart 2016: Ankara’nın merkezinde Kızılay’da yine P.K.K saldırdı, bomba yüklü bir araçla yapılan bu alçak saldırı sonrasında; 38 vatandaşımız öldü, 120’den fazlası yaralandı.

19 Mart 2016: İstanbul İstiklal Caddesinde; DEAŞ’lı bir alçak, İsrail turist kafilesinin arasına girerek üzerindeki bombayı patlattı. Olay yerinde 5 kişi öldü, 39 kişi de yaralandı.

31 Mart 2016: P.P.K Diyarbakır’da Şanlıurfa karayolu üzerindeki Otogar Mevkii’nde polis servis aracını hedef aldı. 8 polisimiz şehit oldu.

01 Mayıs 2016: Gaziantep’te DEAŞ terör ögütü, bomba yüklü araçla saldırı düzenledi. 3 polisimiz şehit oldu, 18’i polis olmak üzere 22 kişi yaralandı.

12 Mayıs 2016: P.K.K’lı hainler, Sarıkamış Köyü Dürümlü Mezrası’nda bomba yüklü kamyoneti patlattı. 16 vatandaşımız yaşamını yitirdi.

13 Mayıs 2016: Hakkâri Çukurca’da, P.K.K’lı teröristlerle çıkan çatışmada 6 askerimiz, müdahale için bölgeye gönderilen helikopterin düşmesi sonucunda da; 2 pilotumuz şehit oldu.

24 Mayıs 2016: Van Çaldıran’da P.K.K; zırhlı askeri araca bombalı, roketatarlı saldırı düzenledi. 6 Mehmetçik şehit düştü.

28 Haziran 2016 İstanbul Atatürk Havalimanı’nda DEAŞ kelle avcılarına mensup üç canlı bombanın o iğrenç bedenlerini patlatması sonrasında; 44 kişi hayatını kaybetti, 238 kişi de yaralandı.

5 Temmuz 2016: Giresun’da birliklerin bayram kutlamasına giden bir askeri helikopterimizin düşmesi sonrasında 7 askerimizi kaybettik.

15 Temmuz 2016: Türkiye; yazımın girişinde de değindiğim gibi, Cumhuriyet tarihimizin en büyük en kanlı ihanetini yaşadı. FETÖ hainlerinin gerçekleştirdiği, devletimizin ele geçirilmesine, milletimizin parçalanıp, bölünmesine yönelik bu hain darbe teşebbüsüne kahramanca direnen 240 yurttaşımızı şehit verdik. Bu kalkışma tarihimize utanç ve ibret sayfası olarak kazındı.

29 Temmuz 2016: Hakkâri Çukurca’da P.K.K ile girilen çatışmada 8 askerimiz şehit düştü.

20 Ağustos 2016: Gaziantep’te bir düğüne saldıran DEAŞ’lı bir canlı bomba, kendisini patlatarak, 57 yurttaşımıza kıydı.

24 Ağustos 2016: Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sınır güvenliğini sağlamak, terör örgütleriyle daha etkin mücadele edebilmek maksadıyla T.S.K.’nin en seçkin birliklerinden oluşan ‘Müşterek Özel Görev Kuvvetiyle’ Suriye sınır ötesine geçerek, Fırat Kalkanı Harekâtına başladı. (O tarihten bugüne, 47 vatan evladımız; bu harekâtta şehit düştü…)

9 Ekim 2016: Bölücü terör örgütü P.K.K, Hakkâri Şemdinli’de karakola saldırdı, 10 Mehmetçiğimiz şehit oldu.

11 Kasım 2016: Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk, makam odasına gönderilen bombalı paketle şehit edildi.

17 Kasım 2016: Siirt’te bakır madeni çöktü, 16 yurttaşımız hayatını kaybetti.

29 Kasım 2016: Adana Aladağ’da bir kız öğrenci yurdunda çıkan yangında 11’i çocuk, 12 kişi hayatını kaybetti.

10 Aralık 2016: İstanbul Beşiktaş’ta B.J.K’nın yeni stadında oynanan Beşiktaş-Bursaspor futbol müsabakasından sonra; P.K.K’nın Çevik Kuvvet Polisimize yapmış olduğu bombalı araç-canlı bomba saldırısında, 45 vatan evladımız şehit oldu.

17 Aralık 2016: Kayseri’de ülkemizin en önemli, en seçkin komando/paraşütçü birliklerinden hafta sonu iznine çıkan evlatlarımıza yönelik P.K.K’nın gerçekleştirdiği o korkak, alçak saldırı sonrasında; 14 Mehmetçiğimiz şehit oldu, 56 kişi yaralandı.

19 Aralık 2016: Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, Fetö terör örgütü artıklarından bir çevik kuvvet polisi tarafından bir sanat galerisinde öldürüldü.

21 Aralık 2016: Suriye’nin EL BAP bölgesinde; DEAŞ terör örgütüne mensup alçakların bombalı araçlarla, canlı bombalarla askerlerimize saldırması sonucunda 21 askerimiz şehit oldu.

31 Aralık 2016: İstanbul Ortaköy’de yeni yıl kutlamalarının yapıldığı eğlence mekânı Raina’ya saldıran DEAŞ militanı bir alçak; çoğu yabancı uyruklu 39 insanın canına kıydı, 65 kişiyi de yaraladı.

Yukarıda tarih sırasına göre sıraladığım olaylar; 2016 yılında ülkemizin, halkımızın güvenliğine, birlik ve beraberliğimize, vatanımızın bölünmez bütünlüğüne karşı yapılan saldırıların; öne çıkanları, en çarpıcı olanlarıydı.

Çok zor bir yılı geride bıraktık. Sadece ülkemiz değil, dünyanın pek çok ülkesinde bilinen terör saldırıları, katliamlar, beklenmedik siyasi gelişmeler oldu..!

Dünyanın pek çok bölgesinde yaşanan kargaşalardan, savaşlardan ama özellikle Orta Doğu coğrafyasının yangın yerine çevrildiği bu süreçten; Türkiye’nin etkilenmemesi mümkün değildi!

Sadece terörden değil; tabi ki, ekonomik, siyasi, uluslararası ilişkiler yönünden ülkemizde çok etkilendi. Hala etkilenmeye devam ediyor.

Topraklarımızı, milletimizi en çok da terör sarmalı tehdit etmeye, etkisi altına almaya çalışıyor;  bildik tüm terör örgütlerinin saldırısı altında Türkiye.

2016 yılında kapkara bir yıl yaşamamıza neden olan bu saldırılara rağmen; vatanına sevdalı milletimizle birlikte dimdik ayakta, bir ve beraberdir Türkiye.

2016 yılı evet, kara bir yıl oldu ama ülkemizin yaşadığı nice gurur dolu açılışları da yaşadık milletçe. 3’ncü Boğaz Köprüsü, Kocaeli Körfezi Köprüsü, İstanbul Boğazını bir kez daha denizin altından geçen Avrasya Tüneli gibi dev projelerin açılışı; yeni dev proje temellerinin atılışı, sanayi ve iş adamlarımızın ülke çapındaki yatırım kararlılığı, ihracaat azmi, dövize karşı verilen mücadele sırasında vatandaşlarımızın gösterdiği büyük dayanışma; ülkemize içten ve dıştan yapılan her türlü hainliğe verilen en anlamlı cevap olmuştur.

2017 yılı, dünya genelini yöneten devletlerin, emperyalist ülkelerin, bu ülke yöneticilerinin yaşadığımız coğrafyaya yeniden şekil verdiği/vereceği bir süreci de beraberinde getirmiştir!

Bu süreçten en az kayıpla çıkabilmek; birbirimize sıkı, sıkı sarılmaktan, vatanımızı koruyup, kollamaktan, hiçbir terör saldırısı karşısında korkmamaktan, tam tersine daha çok hayata sarılmaktan, daha çok çalışmaktan geçmektedir.

Hiç kimse, hiçbir güç şu gerçeği asla unutmamalıdır!

Türk Milletinin vatan sevdasında:

‘Toprağına, Milletine, Bayrağına, Devletine’ olan büyük sevgi vardır. Vatanına sadakatle bağlı her fert; gerektiğinde gözünü kırpmadan kendi canı da, malını da, mülkünü de seve, seve feda eder.

 Onun içindir ki; vatan biz Türkler için her şeyden önde gelir, her şeyden aziz bilinir. 

 Onun içindir ki, topraklarımıza bir saldırı olduğunda daima: 

 ‘’Önce Vatan’’ denir.

 Türk Milletinin vatan bellediği her coğrafya parçası onun vazgeçilmezidir.

 Asırlardır, tarih sayfaları bunu böyle yazmış,

 Bize kem gözle bakanlar, topraklarımıza saldıranlar, bu gerçeği böyle bellemiştir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.